RECEPTY
Zavařování angreštu: V troubě, mikrovlnce + recepty
Plody angreštu dozrávají od června do srpna. Jsou natolik univerzální, že si z nich můžete dělat kompoty, čatní, marmelády nebo koláče. Možností zpracování a receptů je celá řada.
Srstka angrešt – Výsadba
Jak zpracovat angrešt
Kompot – Koláč – Sirup
Marmeláda – Zavařování
Foto: Freepik
Angrešt – zdraví, jak je zdravý angrešt, je angrešt bobule?
Správným názvem této bobuloviny je srstka angrešt nebo srstka obecná. Angrešt není jen chutným ovocem, ale obsahuje také mnoho látek příznivě ovlivňujících naše zdraví: vitamíny C, A, B6, hořčík, mangan, křemík, fosfor, karoten, biotin, zinek, draslík a vlákninu.
Konzumací angreštu tak výrazně přispějete k podpoře trávení, posílíte imunitu, a dokonce zlepšíte kvalitu svých nehtů a vlasů.
Co obsahuje angrešt: Angrešt – kalorie
Angrešt | ||
Výživová hodnota (100 g) | Vitamíny | Minerály |
37 kcal | Vitamín A: 18 µg | Vápník: 29 mg |
Sacharidy: 7,1 g | Vitamín B1: 0,02 mg | Železo: 0,6 mg |
Bílkoviny: 0,8 g | Vitamín B2: 0,02 mg | Draslík: 203 mg |
Tuky: 0,2 g | Vitamín B6: 0,02 mg | Hořčík: 15 mg |
Vitamín C: 34 mg | Sodík: 1 mg | |
Vitamín E: 0,6 mg |
Angrešt – pěstování, druhy, výsadba
Uvádí se, že angrešt je původem z Eurasie a Severní Afriky a zmínky o něm pochází už ze 14. století. Za největšího producenta angreštu je považováno Německo (dále i Rusko a Polsko), avšak k jeho pěstování dochází téměř po celé Evropě.
Angrešt lze pěstovat ze sazenic, z rostlin v květináčích nebo pomocí řízků. Výsadba je od konce podzimu do brzkého jara, doporučuje se slunné místo a půda s pH mezi 6,0 - 6,5. Ideální je stanoviště, kde je průměrná roční teplota v rozmezí 7 až 9 °C. Keře angreštu nemají v oblibě těžkou, kyselou či jílovitou půdu.
Sklízet svou úrodu můžete okolo července, přičemž angreštová sezóna obvykle trvá od června do srpna.
Co s angreštem: Co z angreštu, využití z angreštu, angrešt – zpracování
Co uděláte s angreštem závisí také na tom, v jaké fázi se sklizené plody nacházejí. Začátkem června jsou malé, tvrdé a zelené. Ke konci června jde o kompotovou zralost. Angrešt je světle zelené barvy a jeho plody jsou tvrdé a pružné. V červenci jsou v konzumní zralosti, kdy se barevně odlišují v závislosti na odrůdě. Zralé plody jsou chuťově nejlepší, avšak rychle se kazí.
Někdo miluje angrešt čerstvý, ale myslete na to, že v lednici vám vydrží přibližně týden. Můžete tedy přebytek úrody zmrazit, připravit si z něj marmeládu, koláče, kompoty, omáčky k masům nebo sýrům.
Angreštový kompot – recept: Domácí angreštový kompot
Pokud máte rádi kompoty, vzhůru do angreštového. Na nálev budete potřebovat 1 litr vody a 500 g cukru. Ještě teplým nálevem zalévejte kuličky angreštu v důkladně umytých sklenicích. Ty poté po uzavření sterilujte 20 minut při 80 °C.
Recepty z angreštu: Angreštový koláč
Koláč s angreštem – ingredience: |
|
Koláč s angreštem – postup přípravy: |
|
Angrešt – recepty: Šťáva, sirup
Na přípravu angreštového sirupu budete potřebovat 1 kg angreštu, 250 až 300 g třtinového cukru, šťávu z 1 citronu a 1 vody 1,5 l vody.
Omytý angrešt vložíte do pekáčku, kde ho rozmačkáte a zalijete studenou vodou. Měl by být všechen ponořený. Nechte ho stát 24 hodin a občas promíchejte.
Následující den slijte vodu z angreštu do hrnce a angrešt propasírujte. Přidejte cukr, šťávu z citronu a přiveďte k varu. Směs vařte 5 až 10 minut. Horký sirup vlijte do čistých sklenic (vymyté, ideálně vyvařené) včetně víček. Po zavíčkování sklenice obraťte dnem vzhůru cca na 15 minut.
Angreštová marmeláda – recept
Marmeláda z angreštu se hodí nejen na pečivo, ale třeba i na palačinky nebo k lívancům. Pro výrobu domácí marmelády si připravíme: 1000 g angreštu, cukr (nebo želírovací cukr), želírovací přípravek (např. Želírfix, Gelfix apod.).
Vyzrálý angrešt očistíme a za stálého míchání rozvaříme. Poté ho rozmixujeme. V případě, že nechcete mít v marmeládě semínka, propasírujeme. Čistou hmotu zvážíme a řídíme se návodem na želírovacím přípravku – přidáme cukr a vaříme. Ještě horkou směsí plníme sklenice. Pro lepší konzervaci se doporučuje po zavíčkování otočit sklenice dnem nahoru.
Angrešt – zavařování: Zavařování angreštu v mikrovlnce, zavařování angreštu v troubě
Pokud máte zavařovací sklenice o objemu 720 ml, pak výkon mikrovlnné trouby a doba zavařování jedné sklenice je 700 W na 6 min, 850 W na 5 min a 900 W na 4 1/2 min. Když zavařujete více sklenic, čas se násobí počtem kusů.
Jak zavařit angrešt v troubě? Jednoduše. Sklenice vložte do hlubokého plechu vystlaného utěrkou, nechte jim rozestup. Podlijte vodou cca 2 cm a pečte při teplotě 70 °C přibližně 15 minut. Po dopečení sklenice vytáhněte, otočte je dnem vzhůru a nechte vychladnout.
Konkrétně u angreštového kompotu se uvádí zavařovat 15 minut při 85 °C u 0,5 l sklenic a 20 minut u 1 l sklenic.
(Nejlepší) odrůdy angreštu: angrešt keř, indický angrešt, angrešt zlatý fík
Angrešt neboli srstka obecná patří do čeledi meruzalkovitých a je typický obvykle zelenými nebo červenými bobulemi. V průběhu let byly vypěstovány různé odrůdy odlišující se barvou, tvarem a chutí od kyselé po sladkou.
Odrůda Angrešt Zlatý Fík byla vyšlechtěna v České republice a plodí velké zlaté bobule s pevnou a silnou slupkou.
Zajímavostí je indický angrešt (smuteň lékařská), který nepatří mezi keřovitou rostlinu, ale jde o cca až desetimetrový tropický strom z čeledi smuteňovitých.
Angrešt anglicky
V angličtině je angrešt gooseberry, v množném čísle gooseberries. Výslovnost si můžete poslechnout TADY.
#️⃣ Jak očistit angrešt?
Angrešt stačí očistit od stopek a bubáků a poté propláchnout ve studené vodě.
#️⃣ Kolik cukru na zavaření angreštu?
Recepty se zmiňují o 300 až 750 g cukru na jeden litr vody u angreštového kompotu. Záleží na fázi zralosti angreštu. Na zavařování zralého ovoce budete potřebovat méně cukru.
#️⃣ Jak konzervovat angrešt a jak dlouho zavařujeme angrešt?
Zavařování a jeho doba je uvedena v našem článku ZDE.
#️⃣ Mohu pěstovat angrešt v květináči?
Ano, angrešt je možné pěstovat v nádobě. Květináč by měl pojmout minimálně 20 l substrátu a dno musí mít otvory pro odtok nadbytečné vody.
#️⃣ Může pes angrešt?
Angrešt se psovi nedoporučuje dávat. Obsahuje totiž velké množství vitaminu C, který se mu může v trávicím traktu proměnit na šťavelany a způsobit selhání ledvin.
#️⃣ Je angrešt ovoce?
Ano, angrešt podobně jako rybíz patří mezi zahradní ovoce. Plody jsou v několika barevných variantách od bílé po červenou.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak zavařovat v troubě? Vychytávky, které oceníte
Máte rádi kompoty nebo zavařenou zeleninu? 🥒Pak se vám bude hodit postup, jak správně zavařovat v troubě.🍅 Navíc je to jednodušší než v hrnci.
Jak správně zavařovat třešně? Podívejte se na jednoduchý recept
Zavařování je účinná a jednoduchá metoda konzervace, která umožňuje uchovat si ovoce na zimu. V článku se dozvíte vše potřebné o zavařování...
Jak zavařit papriky: Praktický postup + nejlepší recepty
Nevíte, co s přebytkem paprik, kapií či rohů? Zkuste si je zavařit. 🫙 Poradíme vám, jak na to a rázem je budete mít připravené rovnou i na zimu.