ZAJÍMAVOSTI
Moje datová schránka vstup přihlášení jménem a heslem
Podívejte se na všechny způsoby, jak se můžete přihlásit do své datové schránky. Prozradíme, jak vyhledávat ostatní uživatele datových schránek a kolik datová schránka stojí.
Zdroj: mojedatovaschranka.cz
Datová schránka: Fyzické osoby (OSVČ), právnické osoby, povinnost
Poté, co poslanecká sněmovna schválila novelu zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, která upravuje používání datových schránek (DS) byly od ledna 2023 postupně zřizovány datové schránky všem subjektům vedeným v registru osob (ROS).
Datová schránka byla zřízena podnikajícím fyzickým osobám (tzv. živnostníci či OSVČ), dále všem právnickým osobám, které jsou zapsané v zákonem stanovené evidenci nebo rejstříku a dosud datovou schránku nemají. Jedná se například o společenství vlastníků bytových jednotek, spolky, nadace, ústavy, obecně prospěšné společnosti apod.
U právnických osob, živnostníků a dalších OSVČ byly datové schránky aktivovány automaticky. Stát novým uživatelům po aktivaci datové schránky poslal přihlašovací údaje doporučeným dopisem.
Datové schránky jsou povinné pro všechny, kdo mají IČO. Chcete ověřit, zda vám byla jako podnikající fyzické osobě nebo právnické osobě v roce 2023 automaticky zřízena datová schránka? Pak na webu s veřejným seznamem DS zadejte IČO.
Pokud máte pozastavenou živnost, datová schránka vám byla také zřízena. Důvodem nezřízení či znepřístupnění datové schránky je pouze výmaz subjektu ze zákonem stanovené evidence, tj. ukončení podnikání.
Povinné datové schránky
Obesláno bylo přibližně dva miliony subjektů s přístupovými údaji. Dosud se však z tohoto množství téměř 450 tisíc uživatelů do povinné datové schránky ještě nepřihlásilo.
Vzhledem k tomu, že úřad po deseti dnech považuje výzvu za doručenou a přečtenou, může se stát, že si nepřihlášený držitel datovky může způsobit určité komplikace (např. promešká předžalobní výzvu či rozsudek).
Existuje i možnost, že někteří lidé nemají nikde nahlášenou adresu, kde skutečně pobývají, tudíž jim dopis o zřízení schránky nemusel přijít. Jestli si nejste jisti, že máte datovou schránku, zajděte si na poštu nebo na obecní úřad na Czechpoint. Tam vám mohou pracovníci opětovně vygenerovat přihlašovací údaje.
Datovka 2024: Maximální velikost datové zprávy, povolené formáty datové schránky
Od začátku roku 2024 nastanou změny týkající se odesílání a přijímání zpráv pomocí datových schránek. Následující změny se týkají všech uživatelů datových schránek:
- Možnost odeslání a přijetí tzv. velkoobjemové datové zprávy (zkráceně VoDZ).
- Maximální velikost datové zprávy je nastavena na 100 MB.
- Nově bude možné přiložit zkomprimované soubory ve formátu ZIP nebo kontejnerovém formátu ASiC (pouze když příloha není zašifrovaná, neobsahuje více než 1 000 souborů a adresářů, maximální vnoření adresářů do sebe je 4 a maximální velikost zkomprimované přílohy je 3 GB)
- Datová zpráva obsahuje maximálně 50 příloh.
- Podpora multimediálních formátů mpg/mpeg/mpeg1/mpeg2
- Podpora json, mp4/m4v/m4p, mp4/m4a, heic/heif
Datová schránka: Je možné ji zrušit?
Datovou schránku lze jejím držitelem znepřístupnit, nikoli zrušit. Znepřístupnění datové schránky je možné v případě datových schránek fyzických osob provést na žádost:
- na kontaktním místě Czech POINT,
- nebo po přihlášení do datové schránky prostřednictvím Identity občana přímo v nastavení schránky.
Podle Ministerstva vnitra ČR v případě datových schránek zřizovaných ze zákona (podnikající fyzické a právnické osoby) je není možné na žádost znepřístupnit. "Znepřístupnění probíhá pouze ze zákonných důvodů, tj. např. z důvodu výmazu subjektu ze zákonem stanovené evidence (ukončení podnikání), úmrtí, omezení na osobní svobodě, apod. K vlastnímu zrušení datové schránky dochází až uplynutím tří let od znepřístupnění datové schránky z důvodu úmrtí či výmazu ze zákonem stanovené evidence."
Jak se přihlásit do datové schránky?
Do datové schránky se přihlásíte na stránce mojedatovaschranka.cz vyplněním svého uživatelského jména a hesla. Pokud se do schránky přihlašujete poprvé, použijete přihlašovací údaje, které vám byly vygenerovány systémem a doručeny v obálce se žlutým pruhem nebo prostřednictvím aktivačního portálu. Po prvním přihlášení byste si měli nastavit své vlastní heslo.
Moje datová schránka přihlášení – další možnosti vstupu
Kromě standardního přihlášení uživatelským jménem a heslem nabízí portál Moje datová schránka ještě několik dalších bezpečnějších možností přihlášení.
Přihlášení Přes Identitu občana – portál nia.identitaobcana.cz
- Přihlašování mobilním klíčem eGovernmentu – můžete k tomu používat svůj mobil nebo tablet s operačním systémem Google Android nebo Apple iOS. Aplikace je zcela zdarma. Díky ní se budete moci přihlásit jednoduchým naskenováním QR kódu.
- eObčanka – k přihlášení potřebujete elektronický občanský průkaz vydaný po 1. červenci 2018, který obsahuje aktivovaný chip a jeho elektronická funkcionalita byla aktivována. Pro přihlášení je zapotřebí čtečka dokladů a nainstalovaný příslušný software.
- NIA ID (dříve Jméno, heslo a SMS kód) – bezpečnější způsob přihlášení, kdy vám po zadání jména a hesla zadáváte ještě jednorázový kód, který vám přijde prostřednictvím SMS. Tato metoda je zpoplatněna – odeslání SMS stojí 3 Kč.
- Přihlašování přes Bankovní identitu – v současné době nabízí Československá obchodní banka, Česka spořitelna, Komerční banka, Air Bank, MONETA Money Bank, Raiffeisenbank, Fio banka. Do datové schránky se tedy můžete přihlásit úplně stejně, jako do svého internetového bankovnictví.
- Přihlášení přes I. CA identita s kartou Starcos – použijete čipovou kartu Starcos společnosti První certifikační autorita pro generování a uložení privátního klíče identitního komerčního certifikátu. Dále budete potřebovat čtečku čipových karet (pokud není integrována do PC/NTB) a nainstalovaný ovládací software SecureStore (stáhnout je možné na www.ica.cz).
- Přihlášení přes mojeID – účet MojeID můžete používat jako plnohodnotný autentizační prostředek (když si zakládáte mojeID, vytváříte si elektronickou identitu) např. pro přístup ke službám eGovernmentu. Více na www.mojeid.cz.
Další způsoby přihlášení – k posílení bezpečnosti může být využit váš bezpečnostní certifikát uložený na hardwarovém prostředku (přenosném tokenu) nebo v externí aplikaci – Přihlášení certifikátem. Zvolit si můžete také přihlášení, které je zabezpečeno tzv. bezpečnostním kódem – Přihlášení bezpečnostním kódem.
Seznam držitelů schránek na Portálu datových schránek
V seznamu držitelů datových schránek najdete fyzické osoby, právnické osoby a orgány veřejné moci, které mají zřízenou a zpřístupněnou datovou schránku. V seznamu můžete vyhledávat podle jména, adresy, IČO nebo ID datové schránky. Fyzické osoby ovšem mají právo zveřejnění čísla datové zprávy odmítnout, proto v seznamu nemusí být.
Ministerstvo uvádí, že "seznam držitelů datových schránek je zřízen na základě zákonného zmocnění uvedeného v § 14b zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů ve znění pozdějších předpisů a je součástí informačního systému datových schránek."
Ministerstvo vnitra v druhé polovině března 2023 dalo na svých stránkách možnost si stáhnout seznam uživatelů datových schránek (osobní údaje – celé jméno a adresa trvalého bydliště). Spuštění se neobešlo bez problémů, webové stránky po zveřejnění spadly a lidé se nemohli přihlásit do svých datových schránek.
Datové soubory s trvalým bydlištěm právnických osob, živnostníků i fyzických osob lze stáhnout v sekci otevřená data: ZDE.
Jak vymazat své údaje ze seznamu datových schránek
Fyzická osoba si může zažádat o výmaz přímo na ministerstvu vnitra. Online to jde prostřednictvím vaší datové schránky. Po přihlášení přejděte do nastavení a pod záložkou „Informace o schránce“ zvolte možnost „Zobrazení v seznamu DS“. Zde pak zaškrtněte volbu „Zakázat zobrazení v seznamu datových schránek“ a vaše údaje budou do tří hodin z veřejného seznamu odstraněny.
Datová schránka – cena
Za založení a využívání datové schránky neplatí běžný občan ani živnostník žádný poplatek. Bezplatně můžete využívat základní služby, to je přijímání a odesílání standardních datových zpráv (komunikace mezi fyzickou osobou a úřady, jako například odesílání formulářů nebo tiskopisů pro ČSSZ).
Placenou nadstavbou jsou takzvané poštovní datové zprávy. Pokud povolíte jejich příjem (to můžete udělat zdarma), mohou vám do schránky chodit informace a dokumenty i od dalších institucí, jako jsou banky, pojišťovny nebo dodavatelé energií.
Poštovní datové zprávy můžete posílat i vy sami jako alternativu k doporučeným nebo obyčejným dopisům (pokud chcete, můžete přes ně poslat třeba přání k Velikonocům). Odesílání této zprávy se už ale neobejde bez poplatku.
Ceník odesílání Poštovních datových zpráv
Služba | Cena bez DPH | Cena s DPH |
Odesílání Poštovní datové zprávy – cena za odeslání zprávy | 4,13 Kč | 5 Kč |
Odpovědní datová zpráva | 4,13 Kč | 5 Kč |
Dotovaná datová zpráva | 4,13 Kč | 5 Kč |
Příjem poštovních datových zpráv je zdarma. Všechny datové schránky (fyzických osob, fyzických podnikajících osob a právnických osob) mají automaticky povolený příjem těchto zpráv. Fyzické osoby mohou příjem poštovních datových zpráv deaktivovat, ostatní nikoliv.
Datová schránka anglicky – Czech data box in English
Portal mojedatovaschranka.cz is not available in English or other foreign languages.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak snadno a rychle vyčistit stříbro doma a bez chemie
Chcete vrátit lesk svým zašlým stříbrným šperkům. Pojďte se s námi podívat, jak spolehlivě vyčistit stříbro prostředky, které máme doma po ruce.
Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) Vita karta – příspěvky a výhody
Oborová zdravotní pojišťovna, nebo také OZP, která má kód 207✅, poskytuje svým klientům celou řadu výhod a příspěvků na volnočasové aktivity.
Vláda kvůli koronaviru uzavírá okresy Cheb, Sokolov a Trutnov
Podívejte se, jaká opatření ✅, zákazy ❌ a výjimky ❎ platí od páteční půlnoci pro uzavřené okresy Cheb, Sokolov a Trutnov.