RECEPTY
Velikonoční jidáše: Nejlepší domácí recepty
Velikonoční jidášky se tradičně připravovaly v týdnu před Velikonoci, konkrétně na Škaredou středu. Snídat byste je správně měli o Zeleném čtvrtku. Tradice praví, že kdo sní jidáš za svítání, bude zdravý jako řípa. Proč jsou jidáše pokroucené a jaký recept je nejlepší? Čtěte dál a dozvíte se víc.
Velikonoční jidáše: hrnkový recept
z kynutého těsta – z listového těsta
z tvarohového těsta
z domácí pekárny – bezlepkový recept
Foto: Pxhere
Co to jsou jidáše?
Jako velikonoční pečivo si většina z nás představí možná spíš mazanec nebo beránka, ale jidáše připravené z kynutého těsta a ochucené medem by na velikonočním stole také neměly chybět. Svým tvarem by nám měly připomínat zatočený provaz, na němž se oběsil apoštol Jidáš potom, co zradil Ježíše a zapříčinil tak jeho zatčení a ukřižování. V pohanském smyslu však tato sladká pochoutka symbolizuje i hojnost a plodnost, které se s příchodem jara oslavují.
Kdy se pečou jidáše? (tradice)
Každý den před Velikonočním pondělím má své jméno. Poslední týden začíná květnou nedělí. Uprostřed velikonočního týdne, tedy o Škaredé středě, se pečou jidášky. Hospodyňky v tento den vymetaly komíny a pekly kynuté pečivo. Říká se, že pokřivený tvar tohoto pečiva má symbolizovat i pokřivený charakter samotného Jidáše. V tento den by se člověk neměl ani nijak mračit – škaredit. Existují pranostiky, že by mu takové nastavení mysli mohlo zůstat po celý rok.
Staročeské jidáše: Jak uplést jidáše? (tvary)
Klasický tvar jidáše má tvar písmene S nebo otazníku. Jeden konec necháme uprostřed koukat. Vytvarujeme a nastřihneme do podoby křidélka. Můžete ale vytvářet jakékoliv spirálky nebo uzlíky.
Jak se pečou jidáše a čím se potírají?
Jidášky se pečou zprudka na 180 až 190 stupňů cca 15 až 20 minut, dokud se nezbarví do zlatova. Doba pečení i stupně se liší podle konkrétního receptu. Většina návodů ovšem obsahuje poslední krok, a tím je potření horkých jidášků medem nebo směsí horkého medu a másla.
Nadýchané jidáše: Jednoduchý hrnkový recept a pečení jidášů tak zvládnete raz dva
Hrnkové recepty jsou ty nejoblíbenější. Nevýhodou může být špatně zvolená velikost hrnečku, v němž se špatně upravuje množství vajíček a tuku. Připravte si hrneček o rozměru 2-2,5 dcl, abyste byli s výsledkem svého snažení spokojeni.
Recept: Velikonoční jidáše, hrnkový recept – suroviny |
|
Recept: Velikonoční jidáše, hrnkový recept – postup přípravy |
|
Hodnocení: Recept na velikonoční jidáše 9,7/10
- Rychlost přípravy: Pokud se nebojíte kvásku, tak můžete mít hotovo cca do dvou hodin.
- Chuť: Jemné drobné pečivo chutná ještě lépe, pokud ho po upečení potřete máslem a medem.
- Oblíbenost: Děti budou nadšené, mohou pomáhat s přípravami. Napíchněte pečivo na špejli a vytvořte z něj velikonoční výzdobu, tedy pokud ho dřív nesníte.
Nejlepší recept na jidáše z kvásku (nebo ze sušeného droždí) – jako od babičky
Kvásek. Bojíte se nebo ho zvládáte levou zadní? Jde jen o to smíchat cukr, mléko a mouku. Udržet poměry a neutopit mlynáře, jak se říká. Nechat v teple, a pokud se nezačne nic dít, utíkejte pro jiné droždí, které je "živé".
Jakmile máte připravený kvásek, už půjde všechno jako na drátkách. Vypracovat hladké těsto, které je nadýchané a nelepí, také není nic jednoduchého. Mohou vám pomoci domácí automatické hnětače, ale zvládnete to i sami.
Recept: Velikonoční jidáše z kvásku – suroviny |
|
Recept: Velikonoční jidáše z kvásku – postup přípravy |
|
Recept na nekynuté jidáše – bez droždí z listového těsta a bez kynutí
Na kvásek si netroufáte? Zkuste recept bez droždí a z listového těsta.
Recept: Jidáše bez droždí a z listového těsta – suroviny |
|
Recept: Jidáše bez droždí a z listového těsta– postup přípravy |
|
Recept na tvarohové jidáše
Těsto se víceméně nijak neliší od ostatních receptů. Jen se přidává tvaroh, který jidáškům dodá vláčnější chuť. Je lepší použít tvaroh vaničkový, který nemá hrudky.
Recept: Velikonoční tvarohové jidáše – suroviny |
|
Recept: Velikonoční tvarohové jidáše – postup přípravy |
|
Recept: bezlepkové jidáše
Musíte nebo chcete držet bezlepkovou dietu? Nevadí, na jidášcích si můžete pochutnat i tak. Jen ingredience nejsou úplně z klasické spíže, ale doma je pravděpodobně mít budete, pokud se bezlepkově už nějakou dobu stravujete.
Recept: Bezlepkové velikonoční jidáše – suroviny |
|
Recept: Bezlepkové velikonoční jidáše – postup přípravy |
|
Velikonoční jidáše z domácí pekárny
S přípravou velikonočních jidášů nám může výrazně pomoct domácí pekárna. Vložíme do ní všechny ingredience a nastavíme program těsto. Poté, co vykyne, těsto vyválíme a vytvoříme jidáše. Ty naskládáme na plech s pečicím papírem a necháme kynout zhruba půl hodiny pod kusem látky. Před pečením je potřeme žloutkovou směsí ze žloutku, šlehaného mléka a rumu. Posypeme drcenými mandličkami a potom dáme péct na dvacet minut, dokud nezezlátnou.
Velikonoční jidáše – Hruška, Albert, Tesco
Nechce se vám tvořit a raději si skočíte do obchodu? Pak příliš nespoléhejte na velikonoční pondělí, protože větší obchody budou mít zavřeno. Konkrétní otevírací dobu obchodů na Velikonoce si můžete ověřit ZDE.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Otevírací doba o Velikonocích: jak bude otevřeno?
Velikonoční svátky jsou mezi lidmi velmi oblíbené a ve velkém se slaví – podívejte se, jak je otevřeno v obchodech, abyste si mohli nakoupit.
Vláčný a nadýchaný velikonoční beránek – NEJLEPŠÍ RECEPTY
Spolu s pomlázkou, mazancem a malovanými vajíčky patří k Velikonocům také beránek. Kdo neměl na Velikonoce jehně a česnek, pekl si beránka...
Jak uplést pomlázku – snadný návod pro všechny
Pomlázka neodmyslitelně patří k Velikonocům, a to po celém Česku, i když se jí v různých nářečích říká jinak. Podívejte se, jak si jednoduše...