Martinské rohlíčky jsou neodmyslitelně spjaté se svátkem svatého Martina, který spadá na 11. listopadu. Připravte si je podle šéfkuchařů nebo tradičních receptů.
V Čechách a na Moravě se na svátek svatého Martina pekly martinské rohlíčky, které jsou známé také pod názvem podkovy, vandrovnice, martiny, roháče nebo zahýbáky.
Rohlíčky byly v úzké souvislosti s koněm svatého Martina. Říká se, že Martin proměnil podkovy svého koně v pečivo, aby mohl obdarovat chudé. Proto jeden z pojmenování nese název podkova, tvar při pečení není tedy náhoda.
Jak už to obvykle bývá, receptů na svatomartinské rohlíčky je nespočet a hlavní dělení je na kynuté a nekynuté. Nejčastěji však šlo pečivo z kynutého buchtového či rohlíkového těsta.
Práce s těstem se v první řadě opírá o tvarování. Chce to chvilku zkoušení, než člověk vychytá tvar rohlíčku a přiměřené množství náplně. Aby se vám rohlíček při pečení nerozbalil, mějte koneček pevně přilnutý těstu a ukrytý pod rohlíčkem.
Rohlíčky můžete plnit tvarohovou, ořechovou, makovou náplní, švestkovými, hruškovými nebo jablkovými povidly. Rohlíčky lze sypat mákem i zdobit mandlemi. Záleží na vaší chuti.
Tradiční svatomartinské rohlíčky
Svátek svatého Martina připadal na den, kdy čeleď opouštěla službu a sháněla si nového hospodáře. Právě tyto rohlíčky dostávalo služebnictvo na odchodnou. A čeleď nebyla jediná, martinské rohlíčky dostávali také koledníci, kteří na svatého Martina chodili na martinskou koledu.
Martinské rohlíčky bez kynutí, nekynuté svatomartinské rohlíčky
Pokud máte na spěch, možná se vám vyplatí zkusit recept na nekynuté svatomartinské rohlíčky s vlašskými ořechy.
Nekynuté svatomartinské rohlíčky – ingredience:
220 g hladké mouky
1 lžíce moučkového cukru
2 žloutky
125 g změklého másla
75 ml smetany ke šlehání
špetka soli
Ořechová náplň: 100 g mletých vlašských ořechů, 65 g moučkového cukru, 1 bílek a 1 lžička vanilkového cukru (či extraktu)
Nekynuté svatomartinské rohlíčky – postup přípravy:
Do mísy přesejeme hladkou mouku, přidáme moučkový cukr, žloutky, máslo, smetanu, špetku soli a rukou vypracujeme nelepivé těsto.
Hotové těsto zabalíme do potravinářské fólie a dáme na 30 minut odpočívat do lednice.
Mezitím si připravíme ořechovou náplň z mletých vlašských ořechů, moučkového cukru, bílku, lžičky vanilkového extraktu a spojíme do tužší hmoty. Pokud se vám bude hmota zdát řídká, přidáme ořechy. Hotovou náplň uložíme do lednice.
Odpočaté těsto zvážíme a rozdělíme na 5 dílů a každý vytvarujeme do koule. Těsto rozválíme dokulata na tloušťku cca 3 mm.
Nožem vykrájíme trojúhelníky a na každý dáme ořechovou náplň, kraje těsta potřeme bílkem. Rohy trojúhelníků a zadní okraj přehneme na náplň, srolujeme a vytvarujeme rohlíček. Okraje rohlíčku stiskneme mezi prsty, aby se těsto spojilo.
Hotové rohlíčky klademe na plech s pečicím papírem, každý potřeme rozšlehaným vajíčkem. Plech dáme do předehřáté trouby na 180 °C a pečeme 20 minut dozlatova.
Upečené rohlíčky posypeme moučkovým cukrem.
Jednoduché svatomartinské rohlíčky: Martinské rohlíčky z Hery
Z uvedených ingrediencí zpracujeme těsto, které necháme 1 až 2 hodiny odpočívat v lednici.
Potom rozdělíme na 4 díly. Každý díl rozválíme na kruhovou placku, kterou rozkrojíme napůl a ještě napůl, tím nám vznikne 16 trojúhelníkových dílů.
Jednotlivé díly plníme mákem, tvarohem, ořechy, nebo povidly. Rolujeme od širšího konce k užšímu a mírně zahneme.
Dáme na plechu do trouby a pečeme do slabě růžova při teplotě 150–170 °C.
Rohlíčky ještě teplé obalíme v moučkovém cukru s přidanou vanilkou.
Křehké martinské rohlíčky: Kynuté martinské rohlíčky – Kluci v akci
Recept z pořadu Kluci v akci počítá s ořechovou náplní. Rohlíčky jsou z kynutého těsta, a dokonce vydrží celkem dlouho křehké. I po týdnu je možné si rohlíčky rozpéct v troubě a stále se budete olizovat až za ušima.
Martinské rohlíčky s ořechovou náplní – ingredience (na cca 40 ks):
Těsto:
250 g polohrubé mouky
250 g hladké mouky
20 g droždí
75 g cukru
cca 2,5 dl mléka
150 g másla
1 žloutek
1 lžička soli
2 žloutky na potření
Ořechová náplň:
250 ml vody
120 g moučkového cukru
2 vanilkové cukry
300 g mletých vlašských ořechů
cca 50 g piškotových drobečků nebo strouhanky
2 lžíce rumu lžička
mleté skořice
citronová kůra
1 vejce
Martinské rohlíčky s ořechovou náplní – postup přípravy:
Těsto: Mouku přesejeme do mísy. Vytvoříme v ní důlek a do něj nadrobíme droždí, přidáme lžičku cukru a zalijeme trochou vlažného mléka. Poté zakryjeme utěrkou a necháme kvásek vzejít. Ke kvásku přidáme ostatní ingredience, dále vlažné rozpuštěné máslo a zaděláme hladké těsto, které necháme kynout 1,5 hodiny, dvakrát mezitím promísíme.
Vykynuté těsto rozdělíme na pět částí. Z každé části vyválíme hada a rozdělíme ho na 8–9 ks. Vytvarujeme z nich kuličky a necháme na vále chvíli kynout. Z každé kuličky prstem či válečkem vytvoříme tvar slzy. Širší stranu nasměrujeme k sobě, naplníme ořechovou náplní a zarolujeme rohlíček, který na koncích lehce ohneme.
Plech vyložíme pečicím papírem, poklademe na něj rohlíčky a potíráme je žloutkem. Žloutek necháme na rohlíčkách dobře zaschnout – nesmí se lepit, musí být zcela zaschlý. Potom plech přeneseme do teplejší místnosti a necháme rohlíčky nakynout. Žloutková glazura popraská a vytvoří požadovaný efekt, který je charakteristický pro rohlíčky.
Pečeme ve vyhřáté troubě při 170 °C do zlatohnědé barvy.
Ořechová náplň: Vodu svaříme s moučkovým a vanilkovým cukrem, vmícháme ořechy, drobečky či strouhanku, rum, skořici, citronovou kůru. Směs odstavíme, vmícháme vajíčko a necháme zchladnout.
Martinské rohlíčky Cuketka
Jak se ve svém videoreceptu popral s nekynutými rohlíčky pan Cuketka?
Martinské rohlíčky – Kuchařka pro dceru: Martinské rohlíčky s tvarohem
Blogerka Jana Florentýna Pišová (Zatloukalová) našla recept na tradiční svatomartinské rohlíčky z kynutého ve starých kuchařkách. Jak sama uvádí, trik je v tom, že se máslo nejdřív zapracuje do mouky na drobenku, pak se teprve přidávají další suroviny.
Martinské rohlíčky s tvarohem – ingredience (na cca 32 ks):
500 g hladké mouky
250 g másla
1 lžička soli
120 g cukru krupice
30 g droždí
2 vejce a 1 žloutek
125 ml smetany nebo plnotučného mléka
citronová kůra z půlky citronu
špetka muškátového květu
1 žloutek na potření
Na tvarohovou náplň: 500 g měkkého tvarohu (nepoužívejte řídký z vaničky), hrst rozinek, 2 vejce, 3 lžíce cukru, 1 vanilkový cukr
Na posypání: mandle krájené na plátky, moučkový cukr
Martinské rohlíčky s tvarohem – postup přípravy:
Připravíme si kvásek z droždí a jedné lžíce cukru, vytvoří se řídká kaše. Poté přimícháme lžíci mouky, dvě lžíce smetany a necháme na teplém místě asi 10 až 15 minut zpěnit. Směs by měla malinko zvětšit objem, zhoustnout a být plná bublin. Pokud tomu tak nebylo, doporučuje se začít znovu s novým droždím.
Máslo rozdrobíme v mouce na co nejjemnější drobenku. Přidáme cukr, kvásek, vajíčka, žloutek, smetanu, sůl a koření a důkladně zpracujeme a prohněteme do jemného hebkého těsta. Čím déle ho budeme hníst, tím jemnější bude. Cílem je taková konzistence, aby se těsto dalo rozválet.
Zpracované těsto přendáme na pomoučněný vál, rozválíme na placku do tvaru obdélníku a tu následně složíme na třetiny. Pootočíme o 90 stupňů, znovu rozválíme a opětovně složíme. Tentokrát už bez otáčení naposledy zopakujeme rozválení a složení. Nakonec bychom měli skončit s těstem složeným zhruba do čtverce.
Těsto zakryjte ho nahřátou mísou nebo hrncem a nechte 30 až 45 minut kynout. Těsto by mělo trochu nabýt na objemu.
Tvarohovou náplň si připravíme smícháním všech uvedených surovin. Tvaroh z vaničky je příliš řídký a našlehaný, bude z pečiva vytékat, nepoužívejte ho. Pokud máte raději povidla, použijte raději pravá, nařeďte rumem či vodou a dochuťte skořicí.
Vykynuté těsto rozdělíme na čtvrtiny a každou rozválíme na pomoučněném válu. Z každého ze 4 dílů těsta rozválíme kruh a ten pak rozřízneme na 8 stejných výsečí.
Náplň u rohlíčků naneseme po obvodu kruhů, rohy výseče přehneme přes náplň a z této strany do středu pak každý kus srolujeme.
Vytvarované kousky přeneseme na plech vyložený papírem a necháme v teple vykynout na dvojnásobek, cca 30 až 60 minut. Ke konci kynutí si rozehřejeme troubu na 180 °C (bez horkovzduchu).
Zbývající žloutek rozšleháme se 2 lžícemi vody a touto směsí potřeme vykynuté rohlíčky. Posypeme mandlemi a pečeme v horké troubě 15 až 20 minut, dokud nezezlátnou na povrchu.
Sundáme z plechu a necháme vychladnout na mřížce. Ještě vlažné je poprášíme cukrem.
Svatomartinské rohlíčky ze zakysané smetany
V případě, že dáváte přednost zakysané smetaně před smetanou ke šlehání, pak vyzkoušejte následující recept z nekynutého těsta.
Svatomartinské rohlíčky ze zakysané smetany – ingredience:
400 g polohrubé mouky
250 g másla
150 ml zakysané smetany (16-18 % tuku)
špetka soli
Ořechová náplň: 150 g mletých ořechů, 100 g moučkového nebo krupicového cukru, 1 bílek
1 žloutek na potření
Svatomartinské rohlíčky ze zakysané smetany – postup přípravy:
Z mouky, másla, zakysané smetany a soli zpracujeme těsto, které dáme na chvíli odpočívat do lednice.
Nachystáme si sníh z bílku, přidáme cukr a ořechy, můžete i trošku skořice a citrónové kůry.
Těsto rozválíme na velikost dezertního talířku, rozdělíme na čtvrtiny, přičemž nám vzniknou 4 trojúhelníky. K nejširší straně trojúhelníku dáme náplň a rolujeme rohlíček až ke špičce těsta.
Na plech dáme pečicí papír, položíme rohlíček, který mírně zatočíme do požadovaného tvaru, potřeme rozšlehaným žloutkem a pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C přibližně 15–20 minut.