POLITIKA
Nord Stream aktuálně – přerušení dodávek, porucha a údržba (2022)
Díky plynovodu Nord Stream může do Evropy proudit plyn z Ruska bezpečně a zcela bez tranzitních rizik. Po jedenácti letech jeho provozu však letos nastávají komplikace, dodávky plynu se snižují až do úplného odstavení plynovodu, přičemž podle Ruska za všechno mohou sankce. Mnozí ale nesouhlasí. Odstavení plynovodu má být spíše strategickým krokem v rámci Putinovo energetické války proti Evropě.
Trasa a vlastník - Průměr a kapacita
Aktuálně/Poruchy/Odstávka
Sabotáž plynovodu
Nord Stream a Schröder
Foto: Pixabay
Co je Nord Stream (Severní proud)
Nord Stream je označení pro systém podmořských plynovodů, které tvoří hlavní trasu pro přepravu ruského plynu do Evropské unie. Jejich vlastníkem a provozovatelem je konsorcium Nord Stream AG sídlící ve Švýcarsku. Většinový podíl zde drží ruská státní plynárenská společnost Gazprom.
Nord Stream – trasa a vlastník/provozovatel
Plynovody Nord Stream vedou z Ruska podél dna Baltského moře, ze kterého vychází v Německu. Nord Stream tvoří dva plynovody, které vedou paralelně vedle sebe:
Nord Stream 1 (North European Gas Pipeline)
Plynovod Nord Stream 1, který byl spuštěn v roce 2011, začíná ve městě Vyborg na severozápadě Ruska poblíž hranic s Finskem a vede do Lubminu na severu Německa. Zde na Nord Stream 1 navazuje plynovod OPAL, který umožňuje dodávky do České republiky, a plynovod NEL vedoucí směrem na Nizozemí. S délkou téměř 1230 kilometrů je Nord Stream 1 nejdelším plynovodem na světě.
Nord Stream 2
Práce na plynovodu Nord Stream 2 byly zahájeny v roce 2015 a od září 2021 je připraven ke spuštění. V roce 2022 bylo jeho zprovoznění odloženo kvůli rusko-ukrajinské krizi.
Plynovod Nord Stream 2 vybudovala společnost Nord Stream 2 AG spadající pod ruský Gazprom. Stavbu financovali také evropské společnosti jako OMV, Shell, Engie, Uniper a Wintershall Dea.
Nord stream 1: Průměr a kapacita (Kolik plynu jde do EU z Ruska)
Plynovod Nord Stream 1 je tvořen dvěma potrubími o průměru 1,2 metru, přičemž jejich stěny jsou tlusté čtyři centimetry. Tato potrubí tvořící plynovod Nord stream 1 přepraví do Evropy až 167 milionů metrů krychlových plynu denně. Roční přepravní kapacita tedy činí 55 miliard metrů krychlových, čímž pokrývá zhruba 25 milionů domácností.
(Odebíráte plyn? Podívejte se také na srovnání cen plynu s praktickou kalkulačkou.)
Problémy kolem Nord Streamu: Porucha turbíny, údržba a snížení toku
Problémy s dodávkami plynu ruským plynovodem Nord Stream začaly s únorovou invazí Ruska na Ukrajinu. Poté, co Evropská unie v reakci na rozpoutání války uvalila na Rusko sérii sankcí, Moskva v červnu snížila dodávky plynovodem Nord Stream na 40 procent. Důvodem měly být právě sankce proti Rusku, které údajně zapříčinily problém s údržbou.
V červenci byl plynovod kvůli plánované údržbě deset dní mimo provoz. Posléze byl spuštěn, ovšem znovu pouze na 40 procent, přestože technický problém s jednou turbínou byl vyřešen. Koncem července odstavil Gazprom z provozu další turbínu kvůli údržbě. Denní kapacita tím spadla na pouhých 20 procent.
Na přelomu srpna a září byl plynovod opět mimo provoz v rámci dalšího kola plánované údržby.
Podle českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely Gazprom snížením dodávek plynu dál záměrně zvyšuje jeho cenu na trhu. Rusko takové tvrzení odmítá s tím, že Evropa si za problémy s dodávkami energií a jejich vysokými cenami může sama kvůli sankcím.
Tak či onak se vysoké ceny energií znatelně dotýkají běžných domácností, kterým vláda pomáhá např. úsporným tarifem energií.
Nord Stream aktuálně – Únik oleje, oprava a odstávka
Od září je plynovod Nord Stream 1 zcela mimo provoz kvůli úniku oleje na kompresorové stanici Portovaja. Vedení Gazpromu tvrdí, že oprava je mimo jejich možnosti a odkazuje na německou společnost Siemens, která má opravu zajistit.
Společnost Siemens Energy dodala pro stavbu plynovodu Nord Stream kompresorové turbíny, ke kterým zajišťuje také servis. Na výzvu od Gazpromu reagovala tvrzením, že tok plynu vůbec nemusel být zastaven a nejedná se o velký technický problém, únik oleje se dá totiž vyřešit v rámci rutinní opravy.
Podle českého premiéra Fialy nikdo nedokáže jistě určit, zda za pozastavením dodávek plynu skrze Nord stream 1 stojí technické závady nebo se jedná o Putinovo strategii v rámci energetické války proti Evropě.
Výbuchy a únik plynu - sabotáž plynovodu Nord Stream?
V pondělí 26. září ohlásil provozovatel plynovodů Nord Stream AG náhlý pokles tlaku na obou plynovodech. Později toho dne zaznamenaly švédské a dánské měřící stanice silné exploze v místech, kde následně začal z obou plynovodů unikat plyn. Jedná se o úniky celkem na třech místech blízko sebe.
Severské země v reakci svolaly krizové štáby a příčina úniků podléhá vyšetřování. Experti nevylučují sabotáž, čemuž nasvědčuje fakt, že k únikům došlo na třech větvích plynovodu současně během jednoho dne. Podle dánské premiérky Mette Frederiksenové je jen těžko představitelné, že by šlo o náhodu.
Provozovatel plynovodu Nord Stream AG uvedl, že taková poškození nemají obdoby a prozatím není možné odhadnout, kdy bude plynovod připraven k opětovnému zahájení provozu.
V reakci na tato poškození znovu stoupla velkoobchodní cena plynu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility. V současnosti tak cena vyskočila na rekordních 195 eur za MWh, což je zhruba pětkrát více než před rokem.
Nord Stream, válka na Ukrajině a kontroverzní Schröder
Smlouvu o vybudování plynovodu Nord stream 1 podepsali v roce 2005 ruský prezident Vladimir Putin a tehdejší německý kancléř Gerhard Schröder. V tom samém roce Schröder opustil post kancléře, který zastával od roku 1998, a stal se předsedou dozorčí rady konsorcia Nord Stream AG vedeného ruskou společností Gazprom.
Schröder je členem německé sociální demokracie (SPD) a čelí tvrdé kritice za své kontroverzní postoje vůči ruské invazi na Ukrajinu a blízké vazby na Putina. Ruskou agresi prý dostatečně neodsoudil, kritizoval sankce proti Rusku a odmítal vzdát se členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků.
V květnu Schröderovi rozpočtový výbor Spolkového sněmu odebral peníze na kancelář, na kterou měl z veřejných peněz jako bývalý představitel německé vlády nárok. Následující den Schröder oznámil, že končí v dozorčí radě ruské ropné společnosti Rosněfť, kde působil od roku 2017. Nadále však působí ve společnostech Nord Stream 1 AG i Nord Stream 2 AG.
Schröder si vysloužil nelibost i v rámci německé sociální demokracie. Její členové podali téměř dvě desítky vnitrostranických žádostí o vyloučení Schrödera ze strany. Rozhodčí komise se jimi začala zabývat v červenci, načež v srpnu oznámila, že svým působením v ruských státních koncernech Schröder stranické předpisy neporušil.
Podívejte se na další témata a aktuality ze světa politiky zde.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Budeme topit pouze na 18 stupňů? Jaké je znění nové vyhlášky
V případě nedostatku paliva pro teplárny hrozí, že budeme vytápět pouze na 18 °C! Jakou vyhlášku vláda navrhuje a jak ji bude kontrolovat? Vše v...
Kdo kandiduje v prezidentských volbách 2023
Podívejte se, kdo bude kandidovat na prezidenta České republiky v roce 2023 ✔️ a jaké jsou šance jednotlivých kandidátů podle bookmakerů...
Aktuální volební preference a průzkumy (září 2024)
Jaké jsou nejaktuálnější volební preference, průzkumy a potenciál politických stran či hnutí? Přečtěte si tento článek a dozvíte se, jak na tom...