ZAJÍMAVOSTI
Jaké jsou ty nejzajímavější vánoční zvyky v ČR i ve světě?
Když se řekne "vánoční tradice", většina z nás si asi představí typické krájení jablka nebo házení střevícem. Vánočních zvyků existuje však celá řada! Nechte se inspirovat třeba i nějakou netypickou zahraniční tradicí a zjistěte, co se na Vánoce naopak dělat nemá a proč.
Foto: Pixabay
Staročeské vánoční tradice: vánoční zvyky v ČR
Velká část vánočních tradic je založená na předpovídání toho, co nás v budoucnosti čeká. V období jejich vzniku lidi nejvíce zajímalo to, jestli budou zdraví, jestli někdo rodinu opustí, jaká bude úroda nebo jestli se jejich dcera vdá.
Krájení jablka
Jablko se krájí kolmo od stopky k bubákovi a tato tradice má za účel vyvěštit, co nás čeká další rok. Pokud se vám z jadérek utvoří hvězdička, znamená to zdraví a štěstí. Jestli v rozkrojeném jablíčku však najdete křížek, někoho z rodiny čeká nemoc.
Házení střevícem
Svobodné dívky mohou hodit za hlavu starosti, nebo také střevíc směrem ke dveřím. Pokud špička ukazuje ven, dívku čeká svatba. V opačném případě si doma ještě chvíli pobude.
Lití olova
Roztavené olovo se lije do studené vody a ze vzniklých tvarů se hádá, co člověka v nadcházejícím roce čeká.
Plovoucí svíčky v ořechových skořápkách
Tato tradice ukáže, jak se rodina bude držet pohromadě. Stačí pustit svoji svíčku v kádi s vodou a sledovat, zda se bude držet ostatních, nebo se vydá na nějakou dobrodružnou výpravu.
Zlaté prasátko
Traduje se, že pokud nebudete na Štědrý den jíst maso, uvidíte zlaté prasátko. Někdo tento zvyk bere opravdu vážně a do štědrovečerní večeře nejí vůbec nic. Přečtěte si vše o vánoční tradici zlatého prasátka.
Rozlousknutí ořechu jednou rukou
Mužské zdraví a vitalita se ukáže tak, že muž rozlouskne jednou rukou vlašský ořech a podle stavu jádra se hodnotí, jaké bude jeho zdraví v dalším roce.
Jeden talíř navíc
Ke štědrovečerní večeři se prostírá o jedno místo navíc buď kvůli dorovnání sudého počtu, nebo jako symbolika štědrosti a nabídky pohoštění pro lidi v nouzi.
Rybí šupina pod talíř
Rybí šupina nebo také mince pod talířem přináší hojnost a peníze v dalších letech.
Tradice jmelí
Pokud se dva lidé políbí pod jmelím v přítomnosti dalšího člověka, jejich láska by měla vzkvétat i po další rok. Jmelí také odhání zlé kletby nebo nemoci.
Zdobení vánočního stromku
Zdobení vánočního stromku je krásná aktivita pro celou rodinu, která u nás má tradici od roku 1924. Zatímco někdo má stromek ozdobený dlouho dopředu, někdo si tento zvyk nechává až na Štědrý den. Dříve se stromek zdobil zejména ovocem.
TADY se podívejte na nejlepší vánoční hry
Zvláštní vánoční zvyky: co se dělá na Štědrý den
O tradicích výše jste určitě už slyšeli, ale schválně, jak vám budou známé i ty následující.
- Zbytky štědrovečerní večeře zakopejte pod ovocný strom a ten vám na oplátku přinese spoustu úrody.
- Nohy stolu omotejte provazem a celý rok se vám vyhnou zloději.
- Pokud máte studnu, na Štědrý den na ni zaklepejte. Budete mít dobrou vodu.
- Když při štědrovečerní večeři sníte kousek staršího okoralého chleba, bude se vás držet štěstí.
- Vždy na Štědrý den někomu něco darujte, nebo se vás další rok bude držet bída.
Netradiční vánoční zvyky ve světě
Nad některými vánočními zvyky občas zůstává rozum stát, a to platí zejména u těch velmi netradičních zvyků z celého světa. Které to například jsou?
Vánoční puding z Anglie | Tradiční anglický puding, který vypadá spíš jako buchta se sušeným ovocem, v sobě může skrývat minci pro štěstí nebo jakýkoliv jiný předmět, který nálezce získá jako dárek. Při přípravě pudingu by jej měla míchat celá rodina a vždy si během toho něco přát. |
Polínko ze Španělska | Neboli Tío de Nadal (vánoční strýček) nosí dárky některým španělským dětem. Jedná se o dřevěné polínko z lesa s červenou čepičkou, které děti začnou krmit 13. prosince, aby jim 24. pod látkou vykakalo vánoční dárky. |
Nenasytná kočka z Islandu | Na Islandu nosí dětem dárky vánoční skřítci a pokud bylo dítě hodné, dostane nějaký kus oblečení. V opačném případě mu hrozí, že je sežere vánoční kočka. |
Pavučiny z Ukrajiny | Zatímco u nás pavučiny vymetáme v rámci vánoční úklidu, dle ukrajinské legendy přinesly kdysi jedné chudé ženě blahobyt, když se proměnily ve zlato a stříbro. Pokud nějakou uvidíme o Vánocích, mělo by nám to přinést štěstí. Ukrajinské stromečky dokonce zdobí ozdoby z pavučin a pavouků. |
Lepivá rýže z Filipín | Na Filipínách se nejí typická štědrovečerní večeře a každý si připravuje to, co mu chutná. Jedno jídlo se však připravuje všude stejné, a to je lepivá sladká rýže, která symbolizuje rodinnou soudržnost a lásku. |
Kozlí děda z Finska | Ve Finsku nosí dárky Joulupukki (Ukko), což je dědeček oblečený do kozlí kůže a žije v Laponsku. Při roznosu dárků se nijak neskrývá, takže to vypadá podobně jako u nás na Mikuláše. |
*️⃣ Proč se krájí jablka?
Jablka se krájí jako věštba budoucnosti a zdraví. Více se o této a dalších tradicích dočtete zde.
*️⃣ Co se nesmí dělat na Vánoce? Co nedělat na Štědrý den?
- Věšet prádlo – během roku by se mohl někdo oběsit.
- Zametat – mohli byste si z domu vymést štěstí.
- Vstávat od večeře – mohla by si pro vás přijít smrt.
- Prát prádlo – přináší to smůlu.
- Připálit vánočku – mohlo by to znamenat příchod nemoci.
*️⃣ Jak se píšou Vánoce?
Slovo "Vánoce" vždy píšeme na začátku s velkým písmenem. V případě přídavného jména jako například vánoční večeře nebo vánoční zvyky, píšeme malé "v".
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Rozsvícení vánočního stromu – Praha, Brno, Ostrava a další města
Vánoční stromy nemají svou tradici jen v domácnostech, ale také na náměstích měst či obcí. 🎄 K tradičním akcím pak patří jejich slavnostní...
Jak se obléct na vánoční večírek nebo štědrovečerní večeři?
Čeká vás vánoční večírek nebo jen sháníte vhodné oblečení Podívejte se na naše tipy, jak najít skvělý vánoční outfit pro sebe i svou rodinu.
Vánoční kamion Coca Cola – trasa a zastávky
Podívejte se na trasu vánočního kamionu Coca Cola pro rok 2023. ✅ Jaká města kamion navštíví a jaký je program? Dopřejte si nevšední vánoční...