V textu o bludišti opravte hrubku, ať Vás čtenáři berou vážně. … zrcadly.
RECENZE
Jaké památky musíte navštívit v Praze
Foto: Pixabay
Jaké památky musíte navštívit v Praze
Praha je skvostem naší republiky. Právem je považována za jedno z nejkrásnějších historických měst a oplývá historickými památkami. Mimo nejznámějších jako jsou Pražský hrad, Karlův most, či Staroměstské náměstí tu najdete desítky dalších zajímavých míst stojících za návštěvu. Mnoho z nich je zapsáno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je svým způsobem jedinečné město a najdete v ní spousty věcí, které jiná města nemají. Namátkou mohu zmínit Orloj na Staroměstské věži, Národní divadlo, Karlovu Univerzitu, či spousty historických uliček, plných obchodů se suvenýry a antikvariátů. Tyto skvosty historické architektury, ale také nezaměnitelná a přátelská atmosféra láká miliony turistů a Praha tak právem náleží mezi nejnavštěvovanější města Evropy.
Vytvořit universální doporučení a itinerář, jaké památky musíte v Praze navštívit , který by vyhovoval každému, je asi nereálná věc. Praha má stovky historických, kulturních a uměleckých památek a zajímavosti a není tak jednoduché jednoznačně vybrat top lokality. Dokonce existuje i katalog pražských památek. Já se ale pokusím uvést svůj osobní tip na zajímavá místa, jejichž návštěvu nelze při pobytu v Praze opomenout. Pojďme to pojmout jako takové „Ouškovo TOP TEN“, aneb co by doporučil návštěvníkům Prahy „bloger z venkova“ - nebo někdo z hrdinů televizního seriálu Most!.
Praha je hlavní a současně největší město Česka a 15. největší město Evropské unie. Leží ve středu Čech na řece Vltavě a je sídlem velké části státních insitucí, organizací a firem. Katastrální výměra: 496 km2 Počet obyvatel (duben 2018): 1 294 513 Zdroj: Wikipedia |
Nejlepší pražské památky, které musíte v roce 2022 vidět
Pokud se tedy chystáte navštívit stověžatou matičku Prahu a nemáte na návštěvu všech pražských historických a kulturních památek čas, tak vám tento článek třeba pomůže se selekcí toho nejzajímavějšího. Samozřejmě existuje mnoho návodů a tipů, jak poznat ta nejhezčí místa Prahy během jediného dne, ale třeba nebude od věci si nechat poradit někým Prahou nezkaženým.
Neexistuje žádný objektivní žebříček nejvyhlášenějších pražských památek. Veškerá zveřejněná doporučení budou vždy ryze subjektivním názorem jedince s naprosto unikátními zájmy a zálibami. Praha je totiž plná nejen historických památek, ale naleznete zde památky kulturní (například farmářské trhy), umělecké a také přehršel technických památek a zajímavostí. Praha zůstala také naštěstí ušetřena teroristických útoků po Evropě a patří (a doufejme, že dlouho aptřit bude) mezi bezpečná města.
Praha historické památky a zajímavosti
- Pražský hrad
Pražský hrad je nejenom tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, ale je i jednoznačně nejnavštěvovanější místo Prahy, známé především Chrámem sv.Víta, Zlatou uličkou, korunovačními klenoty, či pozůstatky českých králů. Tento historický a kulturní klenot Prahy a vlastně i celé České republiky zaujímá v mém osobním seznamu jednoznačně první místo.
Foto: Pixabay
- Karlův most
Další z památek zahrnutá do historického jádra Prahy, zapsaného na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Za mne osobně jedna z top historických památek Prahy. Karlův most je nejstarším mostem v Praze (druhým nejstarším v celé České republice) a jednoznačně nejkrásnějším. Je z něj úžasný výhled na panoráma Pražského hradu a další významné pražské památky. Most spojuje Staré Město a Malou Stranu. Je 516 m dlouhý a 9,5 m široký. Tvoří ho 16 oblouků a patří k němu tři věže: Staroměstská, větší a menší Malostranská. Most byl dokončen roku 1402, původně bez výzdoby. Typickou dnešní podobu most získal až někdy v období baroka, kdy byl postupně osazen 31 nádhernými sochami a sousošími.
Foto: Pixabay
- Staroměstské náměstí
Podle mne jedno z nejmalebnějších náměstí světa. Je ze všech čtyř stran obklopeno honosnými domy z doby renesance, rokoka a baroka a několika dalšími významnými stavbami jako je radnice se slavným orlojem, Týnský chrám, či chrám sv. Mikuláše. Už jen samotný zmíněný pražský orloj od mistra Hanuše by zasloužil vlastní odstavec a jsem si jist, že tuto dominantu Staroměstského náměstí neopomene nafotit žádný z miliónů dorazivších turistů. Všichni tito návštěvníci jsou jistě plní očekávání zhlédnout procesí 12 apoštolů, kteří se zjevují ve dvou okénkách každou celou hodinu, za doprovodu zvonění smrtky a závěrečným zakokrháním kohouta. Rovněž tak málokdo přehlédne mohutný pomník mistra Jana Husa, umístěný přímo v centru Staroměstského náměstí. V zimních měsících je právě na Staroměstském náměstí rozsvícen vánoční strom a jsou zde bohaté adventní trhy.
Foto: Pixabay
- Vyšehrad
Já osobně bych návštěvu této pamětihodnosti s klidným srdcem vynechal, nicméně jen málo z historických památek Prahy je opředeno tolika bájemi a pověstmi. Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou starobylých věží, patří neodmyslitelně k pražské scenérii. I na začátku 21. století si Vyšehrad uchovává magickou atmosféru a tajemství. Každý zná jistě pověst o Šemíkovi a knížeti Horymírovi, či pověst o založení Vyšehradu knížetem Krokem, jehož dcera Libuše si na Vyšehrad měla přivést svého vyvoleného Přemysla Oráče. Bohužel zůstane pouze u pověstí a bájí, neb dle historiků zde první opevnění vzniklo až koncem 10. století, tedy v době, kdy uvedení Přemyslovci byli již více než 300 let po smrti. Ať již uvěříte pověstem, či historikům, při návštěvě Vyšehradu jistě nebudete ochuzeni o překrásný výhled na Vltavu. Za zmínku stojí, že podle této památky je pojmenovaný i slavný televizní seriál z fotbalového prostředí "Vyšehrad".
- Prašná brána
Jako poslední z elitních pražských historických památek bych zmínil Prašnou bránu. Ta také náleží do mého seznamu nejvýznamnějších památek středověké Prahy. Právě zde začínala pražská královská cesta a sem vedla významná silnice z Kutné Hory, královského města s těžbou stříbra. Prašná brána byla součástí opevnění starého města pražského a její výstavba začala v roce 1475. Současný vzhled věž získala až v letech 1878–1886 v souladu s vizí architekta Josefa Mockera. Dnes slouží jako jedna z nejlepších vyhlídek na centrum Prahy a pozornost turistů jistě vzbuzuje i přilehlý Slovanský dům.
Praha kulturní a technické památky
- Národní divadlo
Národní divadlo je další z velmi významných staveb České republiky. Tato monumentální budova v novorenesančním slohu je nekorunovaným klenotem českého kulturního dědictví. Už jen díky tomu, že bylo postaveno díky slavné národní sbírce a vlastně tak patří nám všem. Každý z nás by měl proto alespoň jednou v životě navštívit tuto úžasnou součást historie českého národa. Když už zmiňuji Národní divadlo, tak nesmím opomenout hned vedle stojící, pro mnohé kontroverzní, stavbu nové scény. A nezapomeňte také na budovu Státní opery!
Foto: Pixabay
- Národní muzeum
Národní muzeum je nepřehlédnutelná novorenesanční budova na vrcholu Václavského náměstí. Je to naše největší, nejvýznamnější a nejnavštěvovanější muzeum se sbírkami zastupující snad všechny vědní obory, od zoologie a botaniky, přes historii až po mineralogii. Národní muzeum tvoří pět odborných ústavů: Přírodovědecké muzeum, Knihovna Národního muzea, Historické muzeum, Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur a České muzeum hudby. V posledních sedmi letech prošla hlavní budova muzea rozsáhlou rekonstrukcí, která proběhla v souladu s původními plány Josefa Schulze z roku 1884, takže návštěvníci nyní mohou opět spatřit věci, které Schulz v 19. století pečlivě neprojektoval - zdobené skleněné stropy, zlacení a spousty dalších věcí, které byly v průběhu času zničeny.
Pokud bych si já osobně měl vybrat jedinou pražskou památku, kterou navštívit, tak Národní muzeum by pro mne byla jasná volba. Tato budova mne fascinuje nejen kulturní a historickou hodnotou budovy samotné, ale také obsahem a precizností sbírek zde umístěných. Milovníci her a hazardu mohou spojit návštěvu této památky s návštěvou casina Poker Club Showdown Praha, který se nachází na Václavském náměstí naproti budově Národníh muzea.
- Petřínská rozhledna
Petřínská rozhledna se tyčí přímo nad starým centrem Prahy. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků pod modrým nebem a možná také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst nejen turistů, ale i samotných Pražanů. O její vybudování se zasadil Klub českých turistů, jehož členové se nechali inspirovat právě slavnou Eiffelovou věží, Tu měli možnost spatřit během návštěvy Světové výstavy v Paříži v roce 1889. Petřínská rozhledna je sice zhruba 5 x menší než pařížský originál, ale i tak je výhled z ní opravdu impozantní. Vybudována byla v roce 1891 a práce na její stavbě byly ukončeny během pouhých 4 měsíců!
Na Petřín vyjedete i unikátní pozemní lanovou dráhou, která je součástí pražské MHD.
Foto: Pixabay
- Petřínské bludiště
V blízkém sousedství Petřínské rozhledny najdeme i věhlasné Petřínské bludiště. Dřevěná budova bludiště stála sice původně v blízkosti Průmyslového paláce, o dva roky později však byla přemístěna právě na Petřín. Bludiště na Petříně bylo zbudováno jako pavilon Klubu českých turistů na Jubilejní výstavě roku 1891. Inspirací se stalo zrcadlové bludiště v Prátru ve Vídni. Místnost "Síň smíchu" byla roku 1911 vybavena různě vypouklými a vydutými zrcadly, která humorně deformují lidský odraz a zejména mé děti se právě zde do syta vyřádili. Bludiště je v současnosti vybaveno 31 obyčejnými a 14 zkreslujícími zrcadli. Návštěvu ocení zejména rodiče s dětmi, neboť bludiště je velmi populárním místem dětských her.
- ZOO Praha
Last but not least. Tak nějak bych to vyjádřil já. Sice až na samém závěru mého seznamu, ale jako otec několika neposedných a zvídavých ratolestí bych pražské ZOO zařadil ve svém seznamu mnohem výše. Přiznejme si na rovinu, že pokud jste v hlavním městě s dětmi, tak není možné návštěvu ZOO vynechat. V pražské Tróji nás čeká unikátní komplex, který vám nabízí příležitost cestovat po celé zvířecí říši. Srdce nás všech si zvířata pražské ZOO získala zejména během velkých srpnových záplav roku 2002. Boj lachtana Gastona o život a záchrana goril přitáhla velkou pozornost veřejnosti. Nejen díky tomu se ZOO dodnes modernizuje a patří do TOP 5 světových zoologických zahrad!
Foto: Pixabay
Praha – co dalšího neopomenout
Ouškovo „desatero“ pražských památek, pamětihodností a zajímavých lokalit jsem vám právě nastínil. Je to ale pouhý zlomek toho, co vše bych chtěl já osobně během návštěvy naší stověžaté matičky navštívit. Mít neomezený čas a také bezedný měšec s neomezeným dostatkem financí, tak jistě neopomenu zavítat na věhlasnou Matějskou pouť. Následně zajdu třeba do Národního technického muzea a pokochat se pohledem na Tančící dům - unikátní kontroverzní dílo moderní architektury zasazené do staré zástavby na Rašínově nábřeží. Projdu se Židovským starým městem, zastavím se na kávu v kavárně Slavia a spolu s přáteli zajdu na škopek českého piva do vyhlášené restaurace U Fleků.
Praha, jako každá z větších metropolí, skýtá samozřejmě také mnoho dalších příležitostí. Pestrou nabídku kin, divadel, obchodů, wellness a masážních salónů najdete na Smíchově, ale i v jiných pražských čtvrtích. V Praze se prostě žádný návštěvník nenudí a každý si najde to své. I já mám své choutky, a co by to bylo za výlet pokerového hráče, kdybych svou pouť večerní Prahou nezakončil v některém z místních casin a nezahrál si zde třeba ruletu pro zábavu na završení úspěšného a příjemného dne. A hned ráno se pak třeba vydat do Brna, podívat se na dnes velmi známou vilu Tugendhat.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Termíny jarních prázdnin podle krajů a měst
Podívejte se na přehlednou tabulku termínů jarních prázdnin pro školní rok 2024/2025 ⏳ podle krajů, měst a městských částí Prahy.
Primark má druhou prodejnu v Praze – v Metropoli Zličín
Primark se na Václavském náměstí usídlil v roce 2021 a nyní se otevřela druhá pražská prodejna v OC Metropole Zličín, tj. třetí v České...
Státní památkový ústav - katalog památek v Česku
Co je Národní památkový ústav, kde sídlí generální ředitelství i odborná pracoviště. Jak se musí vlastníci o památky starat a co jim hrozí,...