Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je ve volbách do EP lepší zakroužkovat jednoho nebo dva kandidáty. Mám pouze jednoho favorita a nevím, jestli mu jeden kroužek přidá větší váhu anebo ne a jen sníží váhu mého hlasu pro mnou volený subjekt (stranu/koalici).
ONLINE
Jak dávat preferenční hlasy v evropských volbách kroužkováním
I v nadcházejících evropských volbách můžete upřednostnit své favority pomocí takzvaných preferenčních hlasů. Podívejte se s námi, jak správně kroužkovat, aby váš hlas zůstal platný.
Foto: ČTK/Glück Dalibor
Volby 2024 - kroužkování a preferenční hlasy, co to je?
Ve většině voleb, při kterých si v České republice vybíráme své zástupce v politice, existuje možnost "kroužkovat" své favority a pomoct jim přeskočit ostatní kandidáty na hlasovacím lístku. U každých voleb má ale kroužkování trochu jiná pravidla. Pojďte si v tom s námi udělat jasno, ať váš hlas kvůli špatnému kroužkování nebo křížkování nepřijde vniveč.
Podívejte se, jaké jsou šance kandidátů do europarlamentu podle sázkových kurzů
Preferenční hlasy – jak se volí do Evropského parlamentu
U eurovoleb probíhá hlasování podobně jako u voleb do domácího parlamentu. Do urny se vhazuje obálka s jedním lístkem jedné strany. Místo čtyř kroužků ale volič může udělit jen dva. Pokud někdo označí více kandidátů, lístek není neplatný, ale komise ho započítá bez preferenčních hlasů.
Rozdíl oproti volbám do poslanecké sněmovny je také v tom, že u evropských voleb je celá země jeden velký volební obvod a každá strana má jen jednu kandidátku. Hlasovat tak můžete pro jakéhokoliv kandidáta, ne jen pro ty, kteří kandidují ve vašem kraji (volebním obvodu).
K posunu na kandidátce potřebuje vybraný kandidát nejméně 5 procent preferenčních hlasů. Tady platí stejné pravidlo jako u parlamentních voleb.
Preferenční hlasy v komunálních volbách
Volby do obecních zastupitelstev je rozdělování preferenčních hlasů nejsložitější. Volič může označit celou stranu, jednotlivé kandidáty jedné strany nebo kandidáty napříč stranami (všechny subjekty jsou na jednom lístku). A místo kroužkování se tu křížkuje.
- Volič má vždy tolik hlasů, kolik členů má místní zastupitelstvo. Pokud označí více kandidátů, hlas je neplatný.
- Pokud volič označí křížkem stranu a zároveň jen kandidáty za tuto stranu, hlasy pro kandidáty se nepočítají.
- Může se ale označit jedna strana a kandidáti dalších stran. V takovém případě se dané straně odečítají od konce kandidátky hlasy dané jiným kandidátům.
Příklad: Strana má 15 kandidátů, volič tuto stranu zakřížkuje a zároveň zakřížkuje pět kandidátů jiných stran. Hlas potom získá jen prvních deset kandidátů z vybrané strany.
Kroužkování a preferenční hlasy u voleb do Poslanecké sněmovny
U voleb do Poslanecké sněmovny může volič v rámci jedné kandidátní listiny (jedné strany nebo předvolební koalice) zakroužkovat maximálně 4 kandidáty a udělit jim tím svůj preferenční hlas. Získá-li jeden kandidát více než 5 % preferenčních hlasů, posouvá se na první místo kandidátky. To znamená, že získává také největší šanci na křeslo ve sněmovně. Pokud více než pět procent hlasů získá více kandidátů, umístí se výše ten, kdo jich získal více. V případě rovnosti preferenčních hlasů rozhoduje pořadí na kandidátce.
Pokud jsou na lístku zakroužkováni více než čtyři kandidáti, počítá se platný hlas pro subjekt, kroužky jsou ale neplatné.
Preferenční hlasy jsou "efektivnější" hlavně v menších volebních krajích a u stran s menší voličskou podporou. Jako příklad nám může posloužit následující teoretická situace:
ČSSD získá v nejmenším Karlovarském kraji 5 % hlasů (strana se v průzkumech dlouhodobě pohybuje těsně pod touto hranicí) při volební účasti 60 %. To znamená, že se ČSSD rozhodne volit asi 7 tisíc voličů.
Pět procent ze 7 tisíc je 354 a to je v našem modelu počet preferenčních hlasů, který stačí kandidátovi ČSSD, aby přeskočil své kolegy s menším počtem hlasů.
Kroužkování a preferenční hlasy u Krajských voleb
Volby do krajských zastupitelstev fungují z pohledu preferenčních hlasů stejně jako ty parlamentní. Do urny vhazujeme jeden lístek s kandidátkou jednoho subjektu a z ní si kroužkem můžeme vybrat maximálně čtyři preferované kandidáty. Také u Krajských voleb potřebuje kandidát k posunu nahoru alespoň pět procent preferenčních hlasů.
Podívejte se, jaké jsou šance kandidátů do europarlamentu podle sázkových kurzů
Volební lístek
Distribuci obálek s hlasovacími lístky mají na starosti příslušné radnice. Nejpozději tři dny před začátkem voleb by měl lístky obdržet každý občan s volebním právem. V případě ztráty nebo poškození lze požádat o nové hlasovací lístky přímo ve volební místnosti.
Lístek s vybranou stranou se před vhozením do urny vkládá do prázdné úřední obálky, kterou volič obdrží od volební komise. Nejde o stejnou obálku, ve které dostanete sadu lístků.
*️⃣ Kolik lidí můžu zakroužkovat ve volbách?
U každých voleb platí trochu jiná pravidla. V parlamentních volbách lze kroužkovat až čtyři kandidáty v rámci jedné kandidátní listiny. Podrobnosti najdete tady.
*️⃣ Kdy budou volby do europarlamentu?
Volby do Evropského parlamentu se konají 7. a 8. června 2024.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Volby do Poslanecké sněmovny 2021 - termín a strany
Volby do Poslanecké sněmovny neboli Parlamentní volby ⚡ jsou jedny z nejdůležitějších voleb, které se konají. Po nich totiž vzniká vláda, která...
Aktuální volební preference dnes a průzkumy politických stran
Jaké jsou nejaktuálnější volební preference, průzkumy a potenciál politických stran či hnutí? Přečtěte si tento článek a dozvíte se, jak na tom...
Volební programy politických stran - ANO, Piráti, ODS, SPD a další
Podívejte se na volební programy všech parlamentních stran a jejich společných koalic před volbami do Poslanecké sněmovny 2021.