KULTURA
Bratři: Film o odbojové skupině bratří Mašínů
Film Bratři otevírá jednu ze zásadních kapitol naší novodobé historie a vypráví rozporuplný příběh odbojové skupiny bratří Mašínů. Ty ve filmu ztvárnili herci Jan Nedbal a Oskar Hes pod režijní taktovkou Tomáše Mašína.
Premiéra - Obsah - Režisér
Obsazení - Film online
Foto: Facebook
Bratři: Historické drama o skupině bratří Mašínů (premiéra)
Málokteré téma české historie vzbuzuje tolik emocí jako příběh skupiny bratří Mašínů. Jedni jejich činy odsuzují a nazývají je vrahy, pro druhé jsou hrdinové, kteří by za svou odvahu v boji za svobodu měli být vyznamenáni.
Podnětné téma s epickým příběhem, který si o filmové zpracování přímo říká, natočil vzdálený příbuzný bratrů-odbojářů a jeden z nejtalentovanějších českých režisérů Tomáš Mašín.
Více než dvouhodinové historické akční drama s Oskarem Hesem a Janem Nedbalem v hlavních rolích vstoupí do kin 26. října 2023, přesně 70 let od útěku skupiny bratří Mašínů do Západního Berlína.
Historické drama Bratři (2023) | |
Premiéra: | 26. října 2023 |
Režie: | Tomáš Mašín |
Scénář: | Marek Epstein |
Hlavní role: | Oskar Hes a Jan Nedbal |
Stopáž: | 135 min |
Bratři: Zásadní kapitola novodobých dějin
Strhující snímek Bratři vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratrů Josefa (Oskar Hes) a Ctirada (Jan Nedbal) Mašínových. Začátkem padesátých let v komunisty okupovaném Československu, kde jsou strach, zatýkání a politicky zinscenované vraždy na denním pořádku a paranoia vládne na každém kroku, se rodina Mašínových stává terčem pronásledování.
Bratři Mašínové následují vzor svého otce, hrdiny protinacistického odboje, a věří, že proti totalitní diktatuře lze bojovat pouze se zbraní v ruce. Zakládají odbojovou skupinu, která má na svědomí řadu násilných činů.
Z Mašínů se rychle stávají nejhledanější zločinci v zemi. Nepřestávají však bojovat za svůj cíl – osvobození Československa. Také si ale uvědomují, že bez pomoci se neobejdou. Proto utíkají do Západního Berlína, kde plánují vstoupit do americké armády.
Pátrání po pětici ozbrojených mladíků tak pokračuje ve východním Německu. Začíná jeden z největších honů na lidi v novodobé historii…
Režisér Tomáš Mašín – kontext vzniku filmu Bratři
„Bratři jsou pro mne osobním filmem. Nejen proto, že jsem spřízněn s rodinnou linií, ze které Mašínové pocházejí, ale zejména z důvodu povahové rezonance s hlavními hrdiny,“ říká režisér filmu Tomáš Mašín.
„Rozumím touze vzepřít se nespravedlnosti a útlaku. Křičet, když ostatní zbaběle nebo konformně mlčí. Chápu potřebu mladých kluků ukázat odvahu, jako ji ukázal jejich táta. Ale také vidím jejich nezralost, nezkušenost, chyby v úsudku a zbrklost. Stejně jako to, že jejich činy byly vedeny čestnými úmysly – riskovat své životy za svobodu nejen svou, ale také svého národa.“
Dřívější pokusy o vznik filmu o bratrech Mašínech
Celovečerní film o osudech skupiny bratří Mašínů chtěl režisér Tomáš Mašín natočit již v roce 2013. Hlavním koproducentem měla být televize Nova, ovšem po odchodu tehdejšího generálního ředitele a následném zastavení všech neroztočených projektů muselo být natáčení filmu tři týdny před první klapkou odloženo.
V následujících letech Mašín hledal náhradu až se nakonec domluvil s producentem Petrem Bílkem z produkční společnosti Film Brigade. A začali znovu od začátku, s novým scénářem, obsazením i celkovým úhlem pohledu.
Natáčet se mělo v roce 2021, ale došlo k dalšímu odkladu, tentokrát kvůli covidu. Realizace filmu tak byla opět ve hvězdách, ale nakonec se kamery v létě 2022 přeci jen rozjely.
Postoj režiséra k debatě o činech bratří Mašínů
Lidé, kteří bratry Mašíny nevnímají jako hrdiny, ale jako vrahy, nejčastěji argumentují tím, že během svých odbojových akcí a rovněž při útěku do Německa zabili dva příslušníky SNB, jednoho ozbrojeného pokladníka a čtyři příslušníky Volkspolizei. Režisér Tomáš Mašín však polemiku hrdinové vs. vrazi z principu odmítá.
„Lidé, kteří jejich činy jednoznačně odsuzují, si často neuvědomují jejich dobový kontext. Začátek 50. let v totalitním Československu byl totiž nesmírně krutým obdobím. Představitelé komunistické moci tehdy potlačovali jakýkoli náznak vzdoru.
Primárním cílem odbojové skupiny bratří Mašínů bylo získat zbraně na odpor vůči ozbrojeným složkám komunistického režimu. Útěk do Západního Berlína byl cestou ven ze smyčky, která se kolem nich ze strany Státní bezpečnosti stahovala.
Bratři Mašínové tak podobně jako jejich otec reagovali na opresivní politickou situaci, která kolem nich vyvstala. Protože ve svých genech zdědili potřebu aktivně se vymezit, a ne pouze pasivně přihlížet, snažili se na rozdíl od většinové společnosti něco dělat,“ odhalil svůj postoj Tomáš Mašín v rozhovoru pro server Aktualne.cz
Obsazení filmu Bratři (herci, postavy)
Ústřední role bratrů Mašínů ztvárnili Oskar Hes (Josef Mašín) a Jan Nedbal (Ctirad Mašín), kteří si sourozeneckou dvojici už jednou zahráli, a to v minisérii Král Šumavy: Fantom temného kraje. Jejich matku hraje Tatiana Dyková a sestru Karolína Lea Nováková.
Role kapitána Státní bezpečnosti Kollera, který je pověřen vyšetřováním násilných činů páchaných odbojovou skupinou bratří Mašínů, byla svěřena německému herci Stefanu Konarskemu. Dále se ve filmu objeví Matěj Hádek, Alžběta Malá, Václav Neužil ml., Adam Ernest a další.
Herec | Postava |
Jan Nedbal | Ctirad Mašín |
Oskar Hes | Josef Mašín |
Tatiana Dyková | Zdena Mašínová (matka bratrů) |
Karolína Lea Nováková | Zdena Mašínová (sestra bratrů) |
Václav Neužil | Ctibor Novák (strýc bratrů) |
Matěj Hádek | Zbyněk Rousar (člen odbojové skupiny) |
Matyáš Řezníček | Václav Švéda (člen odbojové skupiny) |
Adam Ernest | Milan Paumer (člen odbojové skupiny) |
Stefan Konarske | Kapitán Koller |
Daniela Kolářová | Emma Nováková (babička bratrů) |
Marián Mitaš | Josef Mašín (otec bratrů) |
Bratři: Oskar Hes
Tento čtyřiadvacetiletý talentovaný herec má za sebou již celou řadu zajímavých filmových a televizních rolí. Nedávno jste jej například mohli vidět v životopisné minisérii Iveta, kde si střihl roli Rudolfa Hrušínského nejml. V jeho dosavadní kariéře převažují právě historická díla podle skutečných událostí (Dukla 61, Případy 1. oddělení, Zátopek, Božena či Rédl).
Během příprav na film Bratři se setkal se samotným Josefem Mašínem, kterého zde ztvárňuje. „Josef Mašín je pro mě žijící legenda, takže jsem byl neskutečně nervózní. Překvapil mě nevyčerpatelnou energií. V devadesáti letech nás celý den provázel po místech jejich útěku,“ říká mladý herec.
Bratři: Jan Nedbal
Stejně jako jeho herecký kolega Oskar Hes má i třiatřicetiletý Jan Nedbal na zajímavé role štěstí. Zahrál si například v životopisně-sportovním filmu Poslední závod, dramatu Jiřího Havelky Očitý svědek, Bebjakově znepokojující Zprávě či v rapovém generačním dramatu Banger.
Ani na poli seriálů nezůstává pozadu a na kontě má řadu zářezů, např. v seriálech Podezření, Herec nebo v nedávné minisérii Matematika zločinu.
Film Bratři na ČSFD
Sledujte také profil filmu na Česko-Slovenské filmové databázi, kde kromě celého obsazení a tvůrců filmu najdete doplňující informace jako:
- Zajímavosti
- Diskuze
- Recenze
- Galerie
- Trailery
Bratři – film online
Hodně českých filmů zamíří po své distribuci v kinech na streamovací službu Voyo. To samozřejmě není jisté a prodleva může být různě dlouhá. Nedávno se na Voyo objevil třeba snímek Buď chlap!, který českými kiny proplul v březnu.
Některé české filmy najdete také na Netflixu, který je stále nejpoužívanější streamovací službou v Čechách. Na české filmy se však primárně zaměřuje platforma KVIFF.TV.
Pokud dáváte přednost sledování filmů zdarma na různých online portálech, doporučujeme sledovat web prehrajto. Nové filmy, které již vyšly i na Blu-Ray či na některé streamovací platformě (a mohou tedy být vytvořeny nelegální kopie), se často objeví právě na tomto serveru.
Bratři Mašínové – fakta: Kdo byli, co udělali, koho zabili, vyznamenání
- Bratři Ctirad a Josef Mašínové byli synové slavného Josefa Mašína, legionáře a jednoho ze Tří králů popraveného gestapem.
- Vybudovali malou skupinu čítající 6 až 10 členů, přičemž pouze oni dva ji vedli a byli zasvěceni do všech plánů a akcí. Za úkol si stanovili především sabotážní činnost.
- Při plánování útěku za hranice byl Ctirad Mašín uvězněn v Jáchymově. I zde prováděl sabotáže. Po amnestii roku 1953 byl propuštěn, načež se skupina rozhodla v říjnu definitivně odejít ze země, aby se mohla vrátit ve službách americké armády.
- Během jejich pětiletého závazku však došlo ke změně mezinárodní situace a válka mezi SSSR a Západem přestala být aktuální. Všichni tři členové skupiny z americké armády po odsloužení pěti let odešli do zahraničí. Posledním žijícím členem je Josef Mašín, který žije v Americe.
- Při útěku východním Německem, kdy po pětičlenné skupině pátrala celá východoněmecká policie i sovětské jednotky (pátrání se dohromady zúčastnilo prý až 25 tisíc mužů), zastřelili členové skupiny ve dvou střetech čtyři z nich.
Mohl by vás také zajímat historický film Muž, který stál v cestě
Tři případy, kdy členové skupiny zabili člověka v ČSR:
- Příslušník SNB Oldřich Kašík zabit 13. 9. 1951 v Chlumci nad Cidlinou během přepadení stanice SNB za účelem získání zbraní.
- Příslušník SNB četař Jaroslav Honzátko zabit 28. 9. 1951 v Čelákovicích během přepadení stanice SNB za účelem získání zbraní.
- Pokladník Kovolisu Josef Rošický usmrcen 2. 8. 1952 mezi Čáslaví a Hedvíkovem. Došlo k tomu během přepadení auta vezoucího výplaty do Hedvíkova za účelem získání finančního obnosu na úplatky pro akci s cílem osvobodit Ctirada Mašína, který byl toho času ve věznici v Jáchymově.
Bratři Mašínové a státní vyznamenání
Do prezidentské kanceláře pravidelně přichází návrh na vyznamenání odbojové skupiny bratří Mašínů. Jinak tomu není ani letos. Prezident Petr Pavel však ještě před svým zvolením vzkázal, že s vyznamenáním Mašínů nesouhlasí. Někteří senátoři proto chtějí Pavlovi poslat petici s odůvodněním, proč by jim státní vyznamenání uděleno být mělo.
„Předmětem petice ve formě dopisu prezidentovi republiky je podpora návrhu Senátu na vyznamenání členů odbojové skupiny bratří Mašínů, posledního žijícího člena skupiny Josefa Mašína a in memoriam všech ostatních jejích členů: Ctirada Mašína, Ctibora Nováka, Václava Švédy, Milana Paumera a Zbyňka Janaty,“ napsal senátor Marek Hilšer.
Zdroje: valka.cz, seznam.cz, idnes.cz, csfd.cz
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Bod obnovy na Netflixu: přežijte svou smrt s českým sci-fi trhákem...
Co kdybyste si mohli zálohovat vlastní život? Podívejte se, o čem je horká filmová novinka Bod obnovy a kde se na ni můžete podívat!
Sledujte oblíbený český krimi film Promlčeno na Voyo online
Českých filmů se skvělým hodnocením i obsazením je jako šafránu. A právě na jeden takový se nyní můžete podívat na Voyo. Čím nás Promlčeno...
Film Vlk z Wall Street: kde sledovat online zdarma
Sáhněte na jistotu a pusťte si multižánrový film Vlk z Wall Street, který vás k obrazovce připoutá na několik hodin. Kde se na něj podívat...