Dobrý den,
potřebovala bych vědět, jestli se na mne vztahuje povinné podání daňového přiznání v případě, že jsem od ledna do dubna pracovala HPP - podepisovala růžový papír, pak byla do června na pracovním úřadě, v červenci opět pracovala na HPP s podepsaným růžovým papírem a v srpnu nastoupila jako student na vysokou školu.
Znamená to, že musím daňové přiznání podat nebo ne? Budu mít pokutu, pokud ho nepodám?
FINANCE
Kdy studenti musí podávat daňové přiznání?
Foto: Pixabay
- Brigáda u dvou zaměstnavatelů během jednoho roku
- Student pracující jako OSVČ
- Příjem z pronájmu a další zdanitelné příjmy
- Kdy se daňové přiznání vyplatí?
Studenti středních a vysokých škol si často přivydělávají prostřednictvím brigád. Většina z nich podávání daňového přiznání nemusí řešit, protože je za něj podává zaměstnavatel, existuje ale několik výjimek. V některých případch musí na podání daňového podání myslet i studenti a v některých případech se studentům vyplatí přiznání podat, i když tuhle povinnost nemají.
Jako student máte povinnost podávat daňové přiznání v těchto případech:
Brigáda u dvou zaměstnavatelů během jednoho roku
Pokud vykonáváte práci na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo na dohodu o provedení práce (DPP) u dvou zaměstněvatelů během jednoho kalendářního roku, musíte podat daňové přiznání sami.
U jednoho ze zaměstnavatlů sice využijete tzv. růžový formulář s prohlášením, které vám umožní získat slevu na dani, u dalšího zaměstnavatele už ale prohlášení využít nemůžete a druhá a další brigáda už podléhají patnáctiprocentní srážkové dani.
Pokud spadáte do téhle kategorie, nechte si od zaměstnavatelů vystavit potvrzení o příjmu ze závislé činnosti, podejte přiznání a finanční úřad vám vrátí daňový přeplatek. Pokud všechny vaše příjmy tvoří pouze brigády či zaměstnanecké poměry, stačí vyplnit a podat tento zjednodušený interaktivní formulář.
Myslete také na to, že při překonání limitu DPP a DPČ odvádíte pojistné.
Limity pro odvádění pojistného u DPP a DPČ
Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) | Dohoda o provedení práce (DPP) | |
Výdělek | Od 4000 Kč/měsíc | Od 10 001 Kč/měsíc |
Odpracovaná doba | Max. 20 hodin/týden | Max. 300 hodin/rok |
Student pracující jako OSVČ
Daňové přiznání odevzdávají také studenti, kteří si přivydělávají jako osoby samostatně výdělečně činné. Pro studenty je tahle forma výhodná především kvůli pojištění. Do 26 let je za ně zdravotní pojištění hradí stát, a proto první rok nemusí studenti pracující na živnostenský list odvádět žádné zálohy. Další roky pak odvádějí zálohy podle skutečně dosaženého příjmu.
Obdobné je to také v případě sociálního pojištění. První rok nemusí student platit nic, a pokud jeho příjmy po odečtení výdajů nepřekročí rozhodnou částku, nemusí platit sociální ani v dalších letech. Jestliže ji překročí, odvádí státu minimální zálohy.
Rozhodná částka pro rok 2023 je 96 777 Kč, roce 2021 činila 93 387 Kč
Studenti pracující jako OSVČ musí kromě daňového přiznání odevzdat také přehledy o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovnu a ČSSZ.
Příjem z pronájmu a další zdanitelné příjmy
Existují i další méně obvyklé případy, kdy pro studenta platí povinnost podat daňové přiznání. Tím nejčastějším je příjem z pronájmu, méně časté pak u studentů budou například příjmy z pronájmu kapitálového majetku, dary neosvobozené od daně, prodej nemovitosti, která není osvobozena od daně, prodej cenných papíru nebo úroky na podnikatelských účtech nebo daně z hazardních výher.
Kdy se daňové přiznání vyplatí?
V některých případech sice studenti nemají povinnost podat daňové přiznání, byla by ale škoda, kdyby to neudělali. Jde například o situaci, kdy student nepracoval celý rok, ale třeba jen několik měsíců. Zaměstnavatel totiž v jeho případě uplatnil slevu na poplatníka i slevu na studenta. Slevu na poplatníka pak student obdržel jen za odpracované měsíce, nárok na slevu má ale za celý rok. Pokud podá daňové přiznání, obdrží daňovou vratku.
Komentáře
Zdravím,
prosila by som o radu, ako postupovať v prípade,
že som mala 1 DPP podpísanú od 01-12/20, kde som podpísala prohlášení poplatníka,
dve však len na obdobie 07-12/20 a 10/20.
V časti za zdanovacie obdobie som onačila celý kalendárny rok, pretože som po celu dobu bola zamestnancom, hoci len na dohody...
Zaroven som nemala prijem na SK, je teda v poriadku žaidať Cz úrady?
Dakujem
Řekl bych, že se vás týká poslední odstavec. Nemáte povinnost ho podávat, když ho ale podáte, tak uplatníte nárok na slevu na poplatníka za neodpracované měsíce a dostanete daňovou vratku. Ideálně se ale poraďte třeba s nějakou mzdovou účetní.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda musím podávat daňové přiznání v tomto případě: jsem studentkou prezenčního studia (do 26 let), ale zároveň pracuji na 0,75 úvazku (od listopadu 2020). Zaměstnavatel daňové přiznání nepodává, nevím ale, zda ho musím podávat sama.
Předem moc děkuji za odpověď!
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Paušální daň pro živnostníky - co to je a jak se k ní přihlásit
Paušální daň usnadňuje od roku 2021 život desetitisícům živnostníků a drobných podnikatelům. Jaké jsou výhody, podmínky a pravidla pro...
Voličský průkaz 2024: Jak a kde si o něj zažádat?
Co dělat, pokud se v termínu voleb do Evropského parlamentu budete pohybovat mimo své trvalé bydliště? Poradíme, jak požádat o voličský průkaz.
Úsporný tarif energií – kolik činí sleva a kdo má nárok
Takzvaný "úsporný tarif" má pomoci domácnostem lépe zvládnout situaci s nárůstem cen energií. Jak to bude fungovat a kdo bude mít na slevu...