ZAJÍMAVOSTI
Nejpřesnější předpověď počasí - norský YR.no nebo český Meteoradar?
Patříte mezi ty z nás, jejichž každodenní život závisí na počasí, nebo je jím do jisté míry ovlivněn? Pak je jasné, že byste ocenili co nejpřesnější předpověď počasí, podle které byste si mohli zařídit nebo upravit své plány. S takovou předpovědí prý přišli Norové. O jejich aplikaci YR.no se říká, že její model je velmi přesný, často mnohem přesnější než lokální předpovědi. Pojďme se podívat, co je na tom pravdy a na jaké aplikace se vyplatí spoléhat.
Foto: Profimedia
Norové a jejich předpověď počasí podle dat z evropského centra
Norská předpověď počasí u nás patří mezi ty vůbec nejpopulárnější. Velká část české populace se radši než na domácí informace spoléhá na norskou aplikaci YR.no. Říká se o ní totiž, že je tou nejpřesnější předpovědí k mání. Také si říkáte, jak je možné, že Norové ví lépe, kdy přesně se přežene dešťová přeháňka nad Kolínem, než Český hydrometeorologický ústav?
Podle ředitele ČHMÚ Marka Riedera Norové nevyvinuli žádný unikátní nejpřesnější model předpovědi. Jde o to, že přebírají výsledky z ECMWF (Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí), do nějž svá data denně zasílají různé evropské státy (mezi ty patří i Česko a Norsko). Odtud Norové čerpají informace o nadcházejícím počasí v jiných zemích a zveřejňují je ve své aplikaci. Ve skutečnosti totiž ani není možné provádět vlastní předpověď na území jiného státu z důvody ochrany vzdušného prostoru. Spíš než o kvalitu norské předpovědi se tedy jedná o dobré zpracování dat a dostupnou aplikaci.
Co je pro ČR nejlepší – česká nebo norská aplikace na počasí?
Na vině je podle všeho to, že Češi s vývojem vlastní aplikace dlouho otáleli, a tak se mezitím dostaly do popředí konkurenční norské předpovědi. Kvalitně zpracovaná aplikace YR.no tím pádem získala pověst té nejpřesnější, kterou dočasně i byla. V dnešní době ovšem máme k dispozici hned několik českých aplikací. Ty bývají o něco přesnější, protože kombinují aktuální místní data se střednědobými evropskými.
Jenže zvyk je železná košile a Češi navíc rádi věří příběhům o tom, že jinde to umí lépe než u nás. A tak jsme jedinými Evropany, kteří upřednostňují zahraniční předpověď před svou vlastní. “Fenomén YR.no je jen v Norsku a u nás," vysvětluje situaci Reider. "Nikde jinde tomu tak není. Nechci spekulovat, proč tomu tak je v Čechách, ale ostatní státy jsou více hrdé na to, co mají doma. Na co jsou pyšní Češi? Mám pocit, že česká nátura je taková, že téměř všechno, co máme, není nejlepší."
Nejspolehlivější dlouhodobá i krátkodobá předpověď počasí do mobilu zdarma
V současné chvíli existuje několik českých aplikací, které stojí za to sledovat. Obecně však platí, že se vyplatí kombinovat více zdrojů a porovnávat jejich výpočty.
Aladin, Meteoradar nebo ČHMÚ+
Marek Rieder doporučuje aplikace, za kterými stojí Český hydrometeorologický ústav. Jedná se o Aladin (dříve Meteor meteoradar), Meteoradar a ČHMÚ+, které jsou vhodné pro iOS i Android. V uživatelských recenzích je možné vystopovat občasná zklamání a nespokojenost, celkově jsou však tyto aplikace poměrně spolehlivé a hlavně dostupné plně v češtině.
Windy jako skvělá alternativa od zakladatele Seznam.cz
Pak je tu ještě Windy, aplikace vytvořená českým týmem vývojářů, který vedl zakladatel Seznam.cz. Tuto službu využívá například stránka Pocasi.cz. Výhodou této aplikace je, že se zaměřuje na proudění větru, jeho rychlost a vznikající srážky, které tak můžete sledovat přesně a podrobně.
Osvědčené zahraniční aplikace – YR.no a Meteo.pl
Pokud přeci jen radši vsadíte na zahraniční zdroje, doporučujeme buď oblíbené YR.no, které opravdu patří k těm spolehlivějším a navíc je k dispozici i v české verzi. Velkou výhodou je, že v této aplikaci můžete sledovat počasí po celém světě, což se vám jistě bude hodit na cestách v zahraničí.
Další možností je ještě polské Meteo.pl, na nějž jsou ty nejlepší ohlasy. Mnoho Čechů se spoléhá právě na něj a tvrdí, že se jedná o výjimečně přesnou předpověď. Bohužel však neexistuje česká verze. Nicméně pokud ovládáte polštinu nebo angličtinu, určitě stojí za to ji vyzkoušet.
Jaké má být zítra počasí vám poví i Google nebo web Pocasi.cz od Seznamu
Kromě již zmíněných aplikací na to můžete jít úplně jednoduše. Pokud pro vás nejsou stěžejní co nejpřesnější informace, možná postačí o něco obecnější výsledky z Googlu, který zprostředkovává data z weather.com, anebo výsledky českého Seznamu.cz, který pro ně vytvořil speciální web Pocasi.cz. Ten čerpá informace z vlastní služby Windy.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Bouřky dnes: jak vzniká blesk a hrom - jednoduché vysvětlení
Zajímá vás jak vzniká blesk, kde je možné sledovat blesky a bouřky online a jak se při bouřce chovat? ⚡ Vše se dočtete v tomto článku.
Rovnodennost a slunovrat – kdy jsou a jaký je jejich význam
Kdy je rovnodennost a kdy je slunovrat? Co přináší a jaký mají význam? Slaví se rovnodennost ve světě? Vše o rovnodennosti a slunovratu najdete...
Zimní a letní změna času: kdy se mění čas?
Podívejte se na informace ohledně změny času, který se v Česku střídá už spoustu let. Kdy je letní čas a kdy zase zimní? Díky našemu článku...