ZAJÍMAVOSTI
Modré světlo: Spánek, cirkadiánní rytmus, červené brýle
Světlo má neuvěřitelný vliv na náš biorytmus. V současné době však jeho nadužíváním může dojít k rozhození našeho biologického času. Mobily a další elektronická zařízení jsou právem považovány za zabijáky spánku, i když možná i partnerských vztahů. My se však budeme předně věnovat škodlivému modrému světlu, které produkují.
Cirkadiánní rytmus
Co je modré světlo - Melatonin - Škodlivost
Hynek Medřický červené brýle - Led žárovka
Foto: Freepik
Cirkadiánní rytmus, biologické hodiny
Už jste možná slyšeli o tom, že v sobě máme centrální hodiny a vnitřní čas, který naše tělo a jeho procesy řídí. Některé z toho jsou biorytmy s delším cyklem a některé trvají třeba jen jeden den. Tím je právě cirkadiánní rytmus, který trvá přibližně 24 hodin (circa – cca, diem – den).
Podle webu ispanek má cirkadiánní rytmus „ve skutečnosti délku 24,2 hodiny, ale může se pohybovat v rozmezí od 23-25 hodin.“ Lze ho pozorovat prostřednictvím fyzických i mentálních změn, kterými během dne všichni procházíme – od tělesné teploty, krevního tlaku a nálad po rytmus spánku a bdění.
Aby vše fungovalo, jak má, je nutné synchronizovat vnitřní čas cirkadiánních rytmů s astronomickým časem (včetně slunečního záření) a to je úlohou centrálních hodin uložených v mozku. Cirkadiánní rytmy mají všichni lidé, ale někteří je mají odlišně načasované. Z toho jsou také odvozené chronotypy ranní ptáče (skřivan) a noční pták (sova).
Narušenou fázi cirkadiánních rytmů můžeme pocítit např. po přeletu několika časových pásem, kdy jde o tzv. jet lag, což je pásmová nemoc.
Co je modré světlo
Světlo hraje hlavní roli v tom, jak naše centrální hodiny sladí vnitřní čas s vnějším. Centrální hodiny jsou napojené na sítnici oka, kde jsou fotoreceptory citlivé na modrou část spektra, tj. na modré světlo.
Jedná se o jednu ze složek běžného bílého světla s vlnovou délkou mezi 450 a 495 nm, kterou vydávají monitory, displeje mobilních telefonů a převážná část umělého osvětlení.
Melatonin a modré světlo
Centrální hodiny dostávají signál o čase na základě dopadajícího světla. Náš organismus je závislý na střídání světla a tmy. Vše souvisí s naprostou jistotou, že každý den vyjde slunce (primární světelný zdroj) a zase zapadne.
Ve dne jsme uzpůsobeni k aktivitě (tělo začne produkovat hormon kortizol, který nás nastartuje a připraví na aktivní den), v noci k odpočinku (tělo začne vylučovat hormon melatonin napomáhající usínání a regeneraci organismu).
„Když si ale zvykneme, že k nám namodralé bílé světlo přichází i v noci, vůbec se k té synchronizaci nedostaneme a start v podobě kontrastu dne a noci, který nám oznamuje, že jsme zase na začátku našeho každodenního závodu, vůbec nepřijde," říká Medřický v rozhovoru pro magazín Téma.
V případě, že jsme večer vystaveni vysokým intenzitám modrého světla, dochází k negativnímu vlivu na nástup melatoninu, špatnému usínání a tím pádem ke zhoršení kvality spánku.
Tabulka (zdroj: www.modresvetlo.cz) ukazuje srovnání intenzity různých zdrojů světla, přičemž vliv na melatonin se začíná projevovat při vystavení osvětlení o intenzitě 80 lx a výše.
Zdroj světla | Intenzita |
Osvětlení v interiéru | od 150 lx |
Displej telefonu | 50 - 70 lx |
Monitor | 20 - 30 lx |
Světlo z veřejného osvětlení – přímé | 10 - 30 lx |
Světlo z veřejného osvětlení – nepřímé | 0,1 - 1 lx |
Modré světlo spánek, modré světlo škodlivost
Moderní doba jde bohužel proti cirkadiánnímu rytmu. V průběhu dne naše tělo potřebuje různé světelné spektrum. Sluneční záření ráno obsahuje modrou složku, která nás nabudí a k večeru je sluneční světlo teplejší bez modré složky, při západu slunce je světlo v ohnivě červené barvě, která nijak nenarušuje tvorbu melatoninu.
Škodlivost modrého světla spočívá především v tom, že zamezuje zvyšování hladiny spánkového hormonu melatonin a způsobuje to, že člověk nemůže večer usnout a ráno se cítí více unavený.
Elektronická zařízení produkují modré světlo a před spánkem dávají mozku mylnou informaci, že je den. Pro spánek se doporučuje vytvořit naprostou tmu (např. masky na oči na spaní, zatemňovací závěsy), aby nás nerušilo nechtěné světlo.
„Těsně před spánkem už sviťte jen oranžovým světlem, které bude výrazně pod úrovní očí,“ říká expert na světlo Hynek Medřický, který vynalezl i vlastní žárovku. Večer bychom podle Medřického měli používat slabší světlo – teplé bílé.
Hynek Medřický: Brýle blokující modré světlo, modré světlo brýle
Jedním z praktických řešení jsou brýle, které blokují modré světlo. Červené brýle, za jejichž návrhem stojí Hynek Medřický, nepropouští modré ani zelené světlo narušující naše rytmy večer a před spaním. Našemu organismu pomáhají zachovat přirozenou hladinu melatoninu.
Na oficiálním webu prodejce se doporučuje brýle nasadit 90 minut před spaním, nebo pokud večer potřebujete dokončit práci na počítači a uvádí, že „brýle filtrují světlo o krátkých vlnových délkách (do 570 nm), které je pro náš organismus v noci nežádoucí. Propouští tak do oka prospěšnou fotobiomodulační energii, která má regenerační účinky.“
Přínosem budou bezesporu pro lidi, kteří pracují na směny a mají problém po práci usnout. Kromě toho se budou hodit jako prevence proti jet lagu. Pokud nosíte dioptrické brýle, nejsou překážkou, dají se použít společně s červenými.
Modré světlo LED žárovka
Dalším vynálezem Medřického je patentovaná biodynamická žárovka Vitae. Ta je univerzální do lampy a má tři kroky, v prvním kroku vždy svítí oranžově a poté když budete blikat do 11 sekund, tak to postupně přejde na teple bílou a nakonec bílou.
Stejně jako u červených brýlí se má oranžové světlo používat 90 minut před spánkem.
Zdroje:
- ispanek.cz
- ČRo - dvojka.cz
- Magazín Téma
- czechsight.cz
- www.modresvetlo.cz
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Proč vidíme barvy – tajemství lidského oka
Zajímalo vás, jak je možné, že lidské oko vidí tak širokou barevnou paletu? Proč vůbec vidíme barvy? Pojďte nahlédnout do tajemství lidského...
Zimní a letní změna času: kdy se mění čas?
Podívejte se na informace ohledně změny času, který se v Česku střídá už spoustu let. Kdy je letní čas a kdy zase zimní? Díky našemu článku...
Tabulka časových pásem, mapa, kalkulačka a světový čas
Kolik hodin⏰ je právě v New Yorku? Jak fungují časová pásma? Na kolik časových zón se dělí Rusko? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v...