Byl jsem na Jemčině také jako voják radiotelegrafista. Bylo to v roce 2964-66. My jako vojáci jsme se do některých částí zámku vůbec nedostali, takže pokud bylo něco zničeno, lze to připsat jen stáří a poměrně špatně údržbě.Vyraznou postavou byl tehdy mjr.Barnat.
ZAJÍMAVOSTI
Lovecký zámek Jemčina Hatín – historie a informace
Čas dovolených láká k poznávání krás české země, která je plná čarokrásných zákoutí. Vydejte se na toulky na jihočeský zámek Jemčina.
Foto: Facebook
Zámek Jemčina, chátrající jihočeská perla
Čas dovolených láká k poznávání krás české země, která je plná čarokrásných zákoutí. Již jsme vám představili státní zámek Lysice či hrad Hukvaldy a nyní se vydáme do jižních Čech, jen kousek od Jindřichova Hradce, na zámek Jemčina. Mimochodem, věděli jste, že okres Jindřichův Hradec se skládá z osmnácti mikroregionů? Podívejte se na přehled nejvýznamnějších mikroregionů...
Lovecký zámek Jemčina Hatín – historie
V lůně přírody nedaleko meandru řeky Nežárky stával kdysi hřebčín založený roku 1673 hrabětem Janem Jáchymem Slavatou. O osmnáct let později se stal majetkem Heřmana Jakuba Černína, jehož potomek Vojtěch Prokop zde nechal v polovině 18. století vystavět lovecký zámeček. K němu později přibyla postranní křídla, tvořící čestný dvůr.
Po roce 1923 se však zámek i polesí dostal do rukou státu a v 50. letech minulého století se krásná stavba proměnila v obávanou tajnou základnu raketového vojska, obehnanou vysokým plotem – údajně se zde ukrývaly i jaderné hlavice! Armádě patřil objekt až do roku 1991, poté nezadržitelně chátral včetně oplechování komínů.
Na začátku milenia jej pak koupil soukromý majitel, který ho v roce 2003 na čas otevřel veřejnosti a o rok později nechal znovu vysvětit zámeckou kapli, jež se stala místem svatebních obřadů. V těsné blízkosti zámku navíc vyrostl penzion Galiana a restaurace sloužící výletníkům k občerstvení.
Jak vypadá zámek Jemčina?
Trojkřídlé stavbě dominuje devatenáctimetrová kaple svatého Jana Nepomuckého, jejíž stěny zdobí cenné fresky z dílny štukatéra Carla Bossiho a malíře Quirina Jahna. Za pozornost stojí i rozsáhlý park vybudovaný na sklonku 18. století Janem Rudolfem Černínem. Udržovaná plocha byla však během působení vojsk v druhé polovině 20. století dosti zdevastována.
Černín – rod neodmyslitelně spojený se zámkem Jemčina
Bývalý lovecký zámeček je úzce spjat se starobylým šlechtickým rodem Černínů (nebo taktéž Czerninů) z Chudenic, jehož kořeny sahají až do 12. století. Za dob Jana Rudolfa Černína se zámeček stal důležitým společenským a kulturním centrem. V okolních lesích se pořádaly parforsní hony (štvanice) na jeleny a daňky, jež popisuje i Alois Jirásek ve své novele Záhořanský hon, vytvořené na základě zápisků místního lesmistra Jiřího Wachtela.
Zámek Jemčina a jeho majitel
Majetkové poměry se v průběhu století na zámku proměňovaly. Prvním vlastníkem místa byl Jan Jáchym Slavata, který zde nechal postavit hřebčín, tedy v době kdy dostihový sport ještě neexistoval. Poté, co rod Slavatů vymřel, dostal se roku 1691 pozemek do rukou Heřmana Jakuba Černína, v jehož rodině majetek zůstal až do pozemkové reformy v roce 1923, kdy byl vyvlastněn státem. Od roku 1950 patřil objekt armádě a po revoluci putoval do soukromých rukou.
Zámek Jemčina na prodej
- Černínský lovecký zámeček o rozloze 1500 metrů čtverečních s pozemkem 60 tisíc metrů čtverečních se v nedávné době objevil na stránkách realitních kanceláří jako objekt k prodeji.
- Inzerát již není dostupný, proto nezbývá, než doufat, že s novým majitelem dojde k opětovnému otevření zámku pro turisty a smutně chátrající stavba se znovu dočká rozkvětu...
Je otevřený zámek Jemčina?
Zámek Jemčina je bohužel v současné chvíli pro veřejnost uzavřen, v sezóně 2019 nebude v provozu ani přilehlá restaurace Galiana, bude však otevřený Konibar pod hospůdkou, kde se nabízí občerstvení a točí pivo Bernard i zlatavý mok z regionálních pivovarů.
Zámek Jemčina otevírací doba
Zámek Jemčina byl dříve otevřen od června až do září od 10 do 17 hodin. V současnosti však není vstup pro veřejnost povolen.
Přilehlý Konibar otevře své brány v pátek 7. června. Otevřeno bude od 11. hodiny dopolední.
Zámek Jemčina | sezona 2019 |
Zámek Jemčina | zavřeno |
Restaurace Galiana | zavřeno |
Konibar | otevřeno od 7. června (od 11:00) |
Hatín Jemčina – Co dalšího stojí za vidění?
Jemčina, ve které trvale žije jen pětatřicet obyvatel, je součástí obce Hatín, jejíž centrum je vzdálené přibližně kilometr a půl od zámku. V obci a jejím okolí se nachází tři malebné kapličky či Lannův kříž, připomínající osobnost význačného průmyslníka, loďmistra a stavitele Vojtěcha Adalberta Lanna.
V Hatíně rostl také památný javor vysazený v 15. století, který si údajně rakouská císařovna Marie Terezie zvolila k odpočinku během své cesty... Osud košatého stromu, shlížejícího na hatínské střechy domů, se však naplnil 8. května 2003, kdy došlo k jeho zhroucení.
Okolní lesy nabízejí kouzelné místo k procházkám do přírody a sběru hub (pomozte si při sběru povedenou aplikací do mobilu!). A aby vám plody lesa co nejdéle vydržely, podívejte se, jak uchovat houby v mrazáku a ledničce. Zároveň se však před toulkami lesem nezapomeňte vybavit repelentem – a pokud přeci jen chytnete klíště, můžete se podívat na návod, jak jej bezpečně a spolehlivě odstranit.
Hamousův statek a obec Zbečno
Pokud rádi cestujete po Čechách, tak vám rádi doporučíme návštěvu obce Zbečno a hlavně Hamousova statku. Ten je totiž výjimečně dobře zachovanou cennou venkovskou budovou značného stáří a to z toho důvodu, že ve 20.století se vyhl v té době obvyklým rekonstrukcím. Pokud se vydáte na výlet do Hamousova statku, tak uvidíte na vlastní oči, jak v 16.století podobné statky vypadaly. Ve Zbečně dále také najdete původní farní kostel sv.Martina, který také rozhodně stojí za návštěvu.
Komentáře
k příspevku p.vladimíra .p.URBANiEC UŽ v r.1972 byl MAJOREM.
Dobrý den prosím vás nemá někdo fotky z doby převozníků ve Zbečně.Nebo jiné dokumenty?
Děkuji,Vosyka
Mám nějaké historické fotografie z let 1985- 86. Pokud má někdo taky nějaké fotky z doby armády, prosím o zaslání na akraks@seznam.cz. Díky - spolubojovníci ČSLA.
Raketový oddíl Jemčina měl celkem 4 mobilní odpalovací jednotky Luna M
na kolovém podvozku a byl určen k případné podpoře bojujících vojsk v rámci 4. tankové divize. Tyto rakety v podstatě nahradily v té době již poněkud zastaralé a méně pohyblivé dalekonosné dělostřelectvo.
V 50.letech nebylo v tehdejším Československu ještě ani památky po nějakém raketovém vojsku, natož po raketách s jadernými hlavicemi. To si autor vymyslel, aby byl článek zajímavější (nebo se mu o tom zdálo). Asi od roku 1965-66 zde byl umístěn oddíl taktických raket zem-zem s dostřelem 40-70 km, který byl podřízen velitelství 4.tankové divize Havl. Brod. Přítomnost jaderných hlavic v tomto prostoru je pouhá chiméra, stejně jako u jiných útvarů tehdejší ČSLA. Taktické jaderné zbraně byly pouze u některých raketových jednotek Sovětské armády, které se nacházely na našem území, a to asi od roku 1969.
Zdravim spolubojovníky z Jemčíny.Sloužíl jsem 1977-1979 na čtz. Souhlas s příspěvkem Josefa,nic se neničílo,pořád se natíralo.Velitel utvaru podpl Miskovský,kapitan Urbaniec a další.Po 44 letech vzpomínám rád na kluky.Všechny zdraví desatník Vladimir.
Na Jemčině 1975 - 77. Armáda to tam neničila, spíše naopak, neustále se něco opravovalo, přestavovalo a také přistavovalo, nejen garáže. Jediné čeho je škoda bylo několik vykácených lip před vstupem do autoparku, pocházely už z dob založení zámku, ale je možné (nevěnoval jsem tomu tehdy pozornost), že ohrožovaly svým stářím osádku.
Zdravím, sloužil jsem zde v letních měsících 1962/3 jako záklaďák v nepojmenovatelné funkci. Kurs negramotných tenkrát cikánů (dnes romů) převedený sem ze Stříbra. Přibližně 15 učitelů a obsluhujích (řidič, kuchaři, armský (kantýnský), točené pivo Budvar za korunu půllitr. Řidič (GAZ, TATRA 805, V3S) v obou ročnících pocházel ze Šímanova, jméno si bohužel nepamatuji, ale už jsem ho několikrát hledal. Vrchní velitelé mjr. Ráček a pplk. Nováček. Cikánů bylo kolem 150 a rád na ně dodnes vzpomínám. Fantastičtí muzikanti, kteří si ode mne půjčovali kytaru a snažili se (marně) mě něco naučit. Stejně jako my je číst a psát, na počty už nezbyl čas. Fantastická část mé vojny.
Na Jemčině jsem sloužil v letech 71 až 73 jako radista na SRS.Ani já si nepamatuji že by jsme na zámku něco poškodili. I když to máme na Jemčinu asi 200 km, byli jsme se tam několikrát podívat, ale vždy nepřístupno.Krásné prostředí a okolí.
Sloužil jsem tam v letech 85 - 86 jako radista. V roce 2017 jsem si vše prohlédl - tam se opravdu "zastavil čas". Vše původní - samozřejmě poškozeno časem, jen moji spolubojovníci chyběli :)
Služba 71-73,řidič,domu jsem to měl bezmála přes kopec
četl jste špatně, v devadesátých letech to armáda opustila a později se objekt prodal do soukromých rukou.
Tak údajně vojsku předán v devadesátých letech a já tam sloužil 1964-66 a to nám tvrdili, že jsme první útvar. Jedině možná první raketový. Nepamatuji si, že bychom tam něco poškodili za celou dobu.
Byl jsem se na zámku podívat, zřejmě v roce 2003, kdy byl otevřen. Kromě kaple to byla jen prázdná skořápka. Kapli se dle místních (z hospody) povedlo vojákům buď zarovnat věcmi a zapomenout, nebo ji použili jako sklad věcí které neměly pro ně význam a tak se tam prakticky nechodilo. Rozhodně zůstala v slušném stavu. Ovšem jako jediná, jinak tam byly prázdné místnosti jen v přízemí byly fotografie z doby přejímání po armádě. Tehdy jsem si klíč vyzvedl v hospodě která byla v zámku a coural tam sám. Myslím, že pro většinu lidí to asi moc zajímavé nebylo.
Údajně z toho má snad být hotel? Rozhodně to asi krom kaple nebude zpřístupněno, ono vlastně není co. Inventář si odvezli ve dvacátých letech majitelé a z části skončil na zámku v J. Hradci, takže od té doby je to jen prázdná budova. Na to aby tam bylo něco s normální návštěvností je to hodně "z ruky" takže nějaké muzeum je asi nesmysl. A to že se tam okolo projede pár pumpičkářů by rozhodně nějakou expozici neuživilo. Myslím, že otevřeno ve formě památky to už nikdy nebude.
Na Jemčině jsem sloužil v letech 1974 až 1975 jako vojenský topograf. Nebyli jsme zase takový hovada, jak si lidé myslí. Historické fresky a malby jsme se snažili zachovat a nepoškodit (např. v kapli). Vřele doporučuji přečíst knihu od Aloise Jiráska "Zahořanský hon", bylo i zfilmováno. Je to příběh, který se odehrává v prostředí místních lesů a loveckého zámečku.
Jako voják základní voj.služby jsem byl na Jemčině v listopadu a prosinci 1959 kde jsme obsolvovali autokurs pro řidiče. Tenkrát tam žádné rakety ještě nebyly. Po skončení kurzu jsme se vrátili do Jindřichova Hradce VU 7500
Jeden z krásných zámků ČSLA a jejích raketových vojsk (další např. Stružná, Jistebnice, Bonrepo).Po odchodu armády zdevastován, snad se současným vlastníkům podaří ho zpřístupnit veřejnosti. Nebojte se, jaderné hlavice tam nikdy nebyly.
Dobrý den, pradědeček mé manželky Jan Kadlec, který byl v Jemčině hajný, byl pytláky dne 16.2.1928 zabit. Podle rodinné tradice má někde v lese pomníček. Dovoluji si poprosit o souřadnice pomníčku resp. o nějaké podrobnosti, pokud někdo něco ví.
Děkuji. Můj mail je tobisek52@gmail.com
V letech 1975-76 jsem tam byl jako voják základní služby.Funkce řidič Zilu 135,přepravníku taktických raket s doletem max.80km.Tyto rakety mohly nést i jadernou hlavici.Na útvaru ale nebyly,protože ty měli pod kontrolou jen rusáci v Brdech,kam se Čech nedostal.Ale motory prý byly funkční.Jednou jsme v noci jeli do toho skladu na kontrolu rakety,kde jí nám vyměnily.Byl tam ale sklad ostrých konvenčních hlavic.Ale protože jsme jeli v noci na infra světla,nevím kde to bylo ani přibližně a taky tam byli jen rusáci.My jsme cvičili i výměnu hlavice pro případ...…...
Ale jen s cvičnými nefunkčními hlavicemi.
Chci se zeptat kdy bude zámek zase otevřen pro veřejnost. Děkuji za odpověď .