ZAJÍMAVOSTI

Lovecký zámek Jemčina Hatín – historie a informace

Komentáře

Byl jsem na Jemčině také jako voják radiotelegrafista. Bylo to v roce 2964-66. My jako vojáci jsme se do některých částí zámku vůbec nedostali, takže pokud bylo něco zničeno, lze to připsat jen stáří a poměrně špatně údržbě.Vyraznou postavou byl tehdy mjr.Barnat.

k příspevku p.vladimíra .p.URBANiEC UŽ v r.1972 byl MAJOREM.

Dobrý den prosím vás nemá někdo fotky z doby převozníků ve Zbečně.Nebo jiné dokumenty?
Děkuji,Vosyka

Mám nějaké historické fotografie z let 1985- 86. Pokud má někdo taky nějaké fotky z doby armády, prosím o zaslání na akraks@seznam.cz. Díky - spolubojovníci ČSLA.

Raketový oddíl Jemčina měl celkem 4 mobilní odpalovací jednotky Luna M
na kolovém podvozku a byl určen k případné podpoře bojujících vojsk v rámci 4. tankové divize. Tyto rakety v podstatě nahradily v té době již poněkud zastaralé a méně pohyblivé dalekonosné dělostřelectvo.

V 50.letech nebylo v tehdejším Československu ještě ani památky po nějakém raketovém vojsku, natož po raketách s jadernými hlavicemi. To si autor vymyslel, aby byl článek zajímavější (nebo se mu o tom zdálo). Asi od roku 1965-66 zde byl umístěn oddíl taktických raket zem-zem s dostřelem 40-70 km, který byl podřízen velitelství 4.tankové divize Havl. Brod. Přítomnost jaderných hlavic v tomto prostoru je pouhá chiméra, stejně jako u jiných útvarů tehdejší ČSLA. Taktické jaderné zbraně byly pouze u některých raketových jednotek Sovětské armády, které se nacházely na našem území, a to asi od roku 1969.

Zdravim spolubojovníky z Jemčíny.Sloužíl jsem 1977-1979 na čtz. Souhlas s příspěvkem Josefa,nic se neničílo,pořád se natíralo.Velitel utvaru podpl Miskovský,kapitan Urbaniec a další.Po 44 letech vzpomínám rád na kluky.Všechny zdraví desatník Vladimir.

Na Jemčině 1975 - 77. Armáda to tam neničila, spíše naopak, neustále se něco opravovalo, přestavovalo a také přistavovalo, nejen garáže. Jediné čeho je škoda bylo několik vykácených lip před vstupem do autoparku, pocházely už z dob založení zámku, ale je možné (nevěnoval jsem tomu tehdy pozornost), že ohrožovaly svým stářím osádku.

Zdravím, sloužil jsem zde v letních měsících 1962/3 jako záklaďák v nepojmenovatelné funkci. Kurs negramotných tenkrát cikánů (dnes romů) převedený sem ze Stříbra. Přibližně 15 učitelů a obsluhujích (řidič, kuchaři, armský (kantýnský), točené pivo Budvar za korunu půllitr. Řidič (GAZ, TATRA 805, V3S) v obou ročnících pocházel ze Šímanova, jméno si bohužel nepamatuji, ale už jsem ho několikrát hledal. Vrchní velitelé mjr. Ráček a pplk. Nováček. Cikánů bylo kolem 150 a rád na ně dodnes vzpomínám. Fantastičtí muzikanti, kteří si ode mne půjčovali kytaru a snažili se (marně) mě něco naučit. Stejně jako my je číst a psát, na počty už nezbyl čas. Fantastická část mé vojny.

Na Jemčině jsem sloužil v letech 71 až 73 jako radista na SRS.Ani já si nepamatuji že by jsme na zámku něco poškodili. I když to máme na Jemčinu asi 200 km, byli jsme se tam několikrát podívat, ale vždy nepřístupno.Krásné prostředí a okolí.

Sloužil jsem tam v letech 85 - 86 jako radista. V roce 2017 jsem si vše prohlédl - tam se opravdu "zastavil čas". Vše původní - samozřejmě poškozeno časem, jen moji spolubojovníci chyběli :)

Služba 71-73,řidič,domu jsem to měl bezmála přes kopec

četl jste špatně, v devadesátých letech to armáda opustila a později se objekt prodal do soukromých rukou.

Tak údajně vojsku předán v devadesátých letech a já tam sloužil 1964-66 a to nám tvrdili, že jsme první útvar. Jedině možná první raketový. Nepamatuji si, že bychom tam něco poškodili za celou dobu.

Byl jsem se na zámku podívat, zřejmě v roce 2003, kdy byl otevřen. Kromě kaple to byla jen prázdná skořápka. Kapli se dle místních (z hospody) povedlo vojákům buď zarovnat věcmi a zapomenout, nebo ji použili jako sklad věcí které neměly pro ně význam a tak se tam prakticky nechodilo. Rozhodně zůstala v slušném stavu. Ovšem jako jediná, jinak tam byly prázdné místnosti jen v přízemí byly fotografie z doby přejímání po armádě. Tehdy jsem si klíč vyzvedl v hospodě která byla v zámku a coural tam sám. Myslím, že pro většinu lidí to asi moc zajímavé nebylo.
Údajně z toho má snad být hotel? Rozhodně to asi krom kaple nebude zpřístupněno, ono vlastně není co. Inventář si odvezli ve dvacátých letech majitelé a z části skončil na zámku v J. Hradci, takže od té doby je to jen prázdná budova. Na to aby tam bylo něco s normální návštěvností je to hodně "z ruky" takže nějaké muzeum je asi nesmysl. A to že se tam okolo projede pár pumpičkářů by rozhodně nějakou expozici neuživilo. Myslím, že otevřeno ve formě památky to už nikdy nebude.

Na Jemčině jsem sloužil v letech 1974 až 1975 jako vojenský topograf. Nebyli jsme zase takový hovada, jak si lidé myslí. Historické fresky a malby jsme se snažili zachovat a nepoškodit (např. v kapli). Vřele doporučuji přečíst knihu od Aloise Jiráska "Zahořanský hon", bylo i zfilmováno. Je to příběh, který se odehrává v prostředí místních lesů a loveckého zámečku.

Jako voják základní voj.služby jsem byl na Jemčině v listopadu a prosinci 1959 kde jsme obsolvovali autokurs pro řidiče. Tenkrát tam žádné rakety ještě nebyly. Po skončení kurzu jsme se vrátili do Jindřichova Hradce VU 7500

Jeden z krásných zámků ČSLA a jejích raketových vojsk (další např. Stružná, Jistebnice, Bonrepo).Po odchodu armády zdevastován, snad se současným vlastníkům podaří ho zpřístupnit veřejnosti. Nebojte se, jaderné hlavice tam nikdy nebyly.

Dobrý den, pradědeček mé manželky Jan Kadlec, který byl v Jemčině hajný, byl pytláky dne 16.2.1928 zabit. Podle rodinné tradice má někde v lese pomníček. Dovoluji si poprosit o souřadnice pomníčku resp. o nějaké podrobnosti, pokud někdo něco ví.
Děkuji. Můj mail je tobisek52@gmail.com

V letech 1975-76 jsem tam byl jako voják základní služby.Funkce řidič Zilu 135,přepravníku taktických raket s doletem max.80km.Tyto rakety mohly nést i jadernou hlavici.Na útvaru ale nebyly,protože ty měli pod kontrolou jen rusáci v Brdech,kam se Čech nedostal.Ale motory prý byly funkční.Jednou jsme v noci jeli do toho skladu na kontrolu rakety,kde jí nám vyměnily.Byl tam ale sklad ostrých konvenčních hlavic.Ale protože jsme jeli v noci na infra světla,nevím kde to bylo ani přibližně a taky tam byli jen rusáci.My jsme cvičili i výměnu hlavice pro případ...…...
Ale jen s cvičnými nefunkčními hlavicemi.

Chci se zeptat kdy bude zámek zase otevřen pro veřejnost. Děkuji za odpověď .

Přidej komentářDiskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostODEBÍREJ NEJNOVĚJŠÍ NÁVODY A RECENZE