pokračování, jsou na svém místě již statisíce let. Těm toto výše uvedené jako v Tuvlu nehrozí
ZAJÍMAVOSTI
Kvůli stoupajícímu oceánu se stát Tuvalu přesune do virtuální reality
Ostrov Tuvalu, který leží v Tichém oceánu na půli cesty od Havaje do Austrálie, se kvůli extrémnímu ohrožení globálním oteplováním a stoupající hladinou oceánu začne postupně stěhovat do digitálního světa Metaverse.
Foto: Pixabay
Podle předpovědí vědců se ostrov nejpozději během příštích 100 let stane neobyvatelným. Vysoké přílivy způsobují na ostrově začátkem každého roku silné záplavy a obyvatelé ostrova se obávají, že situace se bude stále zhoršovat. Odhady růstu teploty rovněž předpovídají brzký zánik ostrůvků, jako je Tuvalu.
Vláda tohoto ostrovního státu se rozhodla vzít osud do vlastních rukou a stát se prvním digitálním národem na světě. "Vzhledem k tomu, že naše země mizí, nemáme jinou možnost. Naše země, náš oceán a naše kultura jsou nejcennějším majetkem našich lidí, a abychom je uchránili, přesuneme je na internet," řekl tuvalský ministr zahraničí Simon Kofe.
Ostrovní stát Tuvalu tvoří devět ostrůvků s celkovou rozlohou 10 čtverečních kilometrů, což z něj činí čtvrtou nejmenší zemi na světě. Žije zde pouhých 12 tisíc obyvatel. Pokud se bude hladina moře nadále zvyšovat, první zanikne nejmenší ostrůvek zvaný Teafualiku, a právě proto bude tato část Tuvalu digitalizována jako první.
Vytvořit ve virtuální realitě Metaverse digitální repliku státu, který mají nadále obývat jeho lidé, může znít šíleně, nereálně nebo snad zoufale, na druhou stranu, má-li tento na přírodu a kulturu bohatý ostrov v budoucnu zcela zaniknout, jednalo by se o úctyhodný počin.
"Kousek po kousku zachováme naši zemi, poskytneme útěchu našim lidem a připomeneme našim dětem a vnoučatům, jaký byl kdysi náš domov," řekl Kofe na letošní klimatické konferenci v Egyptě.
Zdroj: mashable.com
Komentáře
První maregrafy byly instlovány cca kolem r. 1859. Dle záznamů z nich je patrné, že hladina oceánů stoupá takřka lineárně od první chvíle, co byly instalovány. Samozřejěm, že nikoliv kvůli tomu, že byly instalovány maregrafy, tak že tímto vlivem stoupají oceány. Nikoliv, kdyby byla taková technika o sto let dříe, tak bychom spatřili podobné údaje.Takže závěr je, že oceány stoupají již cca od 15. století a sice cca 3.19 mm/1 rok. V době instalace prvních maregrafů byl průmysl velmi zanedbatelný. Takže logicky, stejné tempo stoupání před 160 lety jako dnes znamená, že lidská činnost malá v minulosti jako velká v současnoti má stejný vliv na stopupání hladin oceánů. Takže od těchto zchytralých domorodců to je jen vydírání a nasazování psí hlavy na průmyslové země, že jako "my" zpohodlnělá Evropa můžeme za jejich nicotné atoly. Faktem je, že mnoho těchto atolů se vynořilo v době celkem nedávné, například tak 1000 - 2000 let zpět a také občas tyto atoly jako neatabilní útvar zmizí pod hladinou, zde kromě jiného i kvůli stoupajícímu oceánu, ale to si zavinili sami, asi jako kdyby přeživší obyvatelé Pompejí obviňovali druhé, že mohou zato, že sopka zahubila toto město. Tak vybrali si ho, tak to tak dopadlo. To samé podobně i zde v Tuvalu. Jiné ostrovy, jako bývalé podmořské sopky, třeba Wauhi Rapa Nui či Havajské souostroví či Pitcairnovo souostroví.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Stavba futuristického města „The Line“ v Saúdské Arábii (2022)
V Saúdské Arábii staví tzv. lineární město s příznačným názvem "The Line", které se bude táhnout 170 kilometrů pouští. Co o něm zatím víme?
Konec světa - předpovědi, kdy a jak přijde na Zemi apokalypsa
Země už "přežila" řadu předpovědí o konci světa. Jaké jsou aktuální předpovědi i reálné konce života, jak ho známe?
Jaké bude počasí【2023】: Budou bílé Vánoce?
Jaké počasí bude v Česku panovat na Vánoce? Dočkáme se nakonec pořádné zimy jako z Mrazíka?