ZAJÍMAVOSTI
Invazní sršeň asijská objevena v Česku! Loví hlavně včely
Sršeň asijská, která se už roky šíří především po západní Evropě a útočí často na včelí úly, se dostala už i do České republiky. Její výskyt potvrdili ochránci přírody v pátek 5. října. Důležitá je prý rychlá likvidace tohoto invazního druhu, proto je potřeba podezření na jeho výskyt hlásit Agentuře ochrany přírody a krajiny.
Foto: Profimedia
Sršeň asijská objevena v Plzni
O prvním potvrzeném výskytu tohoto původem jihoasijského nebezpečného hmyzu v České republice informovala dnes (v pátek) Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). „Ve čtvrtek jsme dostali zprávu, že na jednom místě v Plzni poletují velké sršně. Zaslané fotografie svědčily o tom, že pravděpodobně jde o sršeň asijskou,“ uvedl Tomáš Görner z AOPK.
V pátek tedy vyrazili na ohlášené místo výskytu a potvrdili, že se skutečně jedná o sršeň asijskou. „Následně se pokusíme najít hnízdo a kontaktujeme hasiče, kteří by je měli zlikvidovat,“ nastínil Görner další postup.
Sršeň asijská: Jak vypadá a kde staví hnízda
Sršeň asijská je trochu menší než její příbuzná sršeň obecná, se kterou se v našich končinách běžně setkáváme. Dalším rozdílem je barva – sršeň asijská je tmavší a podle ochránců přírody se také odlišuje žlutě zbarvenými konečky končetin.
Hnízda si staví nejčastěji vysoko v korunách listnatých stromů, ale i v lidských stavbách. Výjimečně byste hnízdo sršně asijské našli i v zemi. Tvar mají kulovitý až hruškovitý a vchod z boku.
Proč je sršeň asijská nebezpečná a kam hlásit výskyt
Sršeň asijská je sice jedovatá a její bodnutí určitě příjemné nebude, nebezpečná je ale především pro včely, které napadá v jejich úlech. Také je schopna se velmi rychle množit, proto je potřeba, aby podezření na jejich výskyt lidé hlásili Agentuře ochrany přírody a krajiny.
E-mailová adresa pro hlášení výskytu sršně asijské: invaznidruhy@nature.cz
Ochránci doporučují hlášení o podezření výskytu tohoto invazního druhu doplnit fotografií a upřesňujícím popisem, aby bylo možné vyloučit případnou záměnu s jiným druhem.
Víte, jak se zbavit octomilek? Čtěte ZDE
Sršeň asijská a šíření po Evropě
Původním domovem sršně asijské je jihovýchodní Asie. Odtud bylo v roce 2004 zavlečeno hnízdo tohoto druhu do francouzského města Bordeaux, a to v kontejneru s čínskými bonsajemi. Od té doby se šíří západní Evropou (podle údajů sdružení francouzských včelařů UNAF se výskyt tohoto vetřelce každoročně rozšíří až o 100 kilometrů všemi směry).
Dlouhodobě se nejvíce šíří ve Španělsku (především v Galicii, kde bylo v roce 2020 objeveno přibližně 30 tisíc hnízd), Portugalsku, Francii a Belgii. Letos v létě byla zaznamenána už i v Maďarsku u hranic se Slovenskem.
Ojediněle se vyskytla také ve Velké Británii a Německu, kde byla jejich hnízda rychle zlikvidována. A stejně pohotově je podle ochránců potřeba postupovat i v současnosti v České republice – zajistit okamžitou likvidaci nalezených hnízd, aby se zabránilo rychlému šíření a trvalému usazení.
Mohlo by vás také zajímat jak správně vytáhnout klíště
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Divoká Šárka za každého počasí: Turistické trasy a vyhlídky
Procházka v pražské přírodní rezervací Divoká Šárka je zážitkem v jakémkoliv ročním období. Proč byste měli vyrazit na výlet právě tam?
Přehled levandulových statků a farem v České republice
Máte rádi vůni levandule? Zaujala vás levandulová pole na cestě jižní Moravou? Podívejte se s námi, co jednotlivé farmy v ČR nabízejí.
Velká pardubická – startovní listina a livestream
Druhá říjnová neděle patří pravidelně nejslavnějšímu českému dostihovému závodu. Podívejte se, kde můžete Velkou pardubickou sledovat online,...