RECEPTY
Recepty na gurmánské knedlíky – karlovarský, tyrolský, alpský
Jak si poradit s klasickým houskovým nebo bramborovým knedlíkem je všeobecně známo. Osvědčené recepty se na ně předávají v českých rodinách po generace. Pokud si však chcete rozšířit obzory a ozvláštnit tabuli nedělního oběda, můžete vyzkoušet méně obvyklé, ale o to chutnější variace. V tomto článku se společně naučíme, jak na knedlíky pro opravdové gurmány, a to karlovarské, bavorské, tyrolské a alpské.
Foto: Profimedia
Karlovarský (bavorský) knedlík – k čemu se hodí, kde koupit, recept od Pohlreicha
Pro ten karlovarský nemusíme chodit daleko. Jak prozrazuje název, jeho tradici u nás známe z Karlovarska, třebaže původně se k nám dostal ze zahraničního Bavorska. Jedná se o lahodný knedlík z nadrobno nakrájeného bílého pečiva proloženého petrželkou. Hodí se k nejrůznějším omáčkám a gulášům, ozvláštnit může i knedlo vepřo zelo.
Pokud nemáte na přípravu čas nebo náladu, můžete si ho pořídit přes Košík.cz nebo zapátrat v nabídce místního řeznictví nebo farmářských trhů.
Recept na karlovarský knedlík podle Zdeňka Pohlreicha:
Karlovarský knedlík podle Zdeňka Pohlreicha – suroviny |
|
Karlovarský knedlík podle Zdeňka Pohlreicha – postup přípravy |
|
Tyrolský knedlík – recept, do polévky, sýrový/špekový, se zelím
Další vynikající způsob přípravy knedlíku pochází z rakouského Tyrolska, jeho nejznámější variantou je tyrolský špekový nebo sýrový. Hodí se jako příloha k masu, zelí, špenátu, ale může být i dominantou talíře.
Na tyrolský špekový potřebujeme bílé pečivo, uzený špek, mléko, vejce, cibuli, máslo, mouku, sůl a čerstvou petrželku. Na kostičky nakrájené proschlé pečivo přelijeme mlékem s rozšlehanými vajíčky. Zatím si osmažíme cibulku, na kterou přihodíme kostičky špeku. Směs pečiva s vajíčky a mlékem necháme chvíli odstát a poté přimícháme nadrobno nakrájenou petrželku a špek s cibulkou.
Osolíme, prohněteme a vytvoříme knedlíčky o velikosti dětské pěstičky, které vhodíme do vroucí vody a vaříme zhruba 11 minut. Podáváme se zelím, se špenátem, anebo jako polévku, tedy knedlíčky zalité vývarem.
Alpský knedlík – recept, s mákem, s povidly, s borůvkami, s vanilkovým krémem
Poslední gurmánskou variantou je alpský knedlík, který se připravuje nasladko – obvykle s vanilkovým krémem, borůvkovou omáčkou nebo povidly posypaný mákem nebo smaženou strouhankou.
Těsto na alpský knedlík si připravíme z půl kila hladké mouky, čtvrt litru mléka, 25 gramů droždí, 50 gramů krupicového cukru, dvou vajec a špetky soli. Z těchto přísad vypracujeme hladké těsto, které necháme alespoň hodinu kynout.
Vzniklé těsto vyválíme a rozkrájíme na deset silných plátků, do kterých vložíme lžíci povidel nebo borůvek. Náplň obalíme těstem a vytvoříme tak knedlíky. Ty vhodíme do vroucí vody a vaříme kolem pěti minut, raději postupně, aby měly dost místa v hrnci.
Vanilkovou polevu připravíme z vanilkového pudinku, mléka, trochy rumu a cukru podle chuti. Mák na závěrečný posyp smísíme s cukrem.
Po takové dobrotě se budou vaši strávníci jistě až za ušima olizovat...
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Recept na nadýchaný perník - hrníčkový, na plech, s jablky i bez...
Dostali jste chuť na domácí perník? Příprava je velice jednoduchá a výsledek famózní. Vyzkoušejte hrnkový, cuketový i perník s jablky.
Vynikající zvěřinový guláš z jeleního, kančího nebo daňčího masa
K nadcházejícímu podzimnímu období neodmyslitelně patří divočina. Lovecká sezóna je v plném proudu, a tak může vesele divočet i náš jídelníček.
Česko země knedlíků – něco z české kuchyně, z historie i ze světa
Zajímá vás, odkud se vzaly knedlíky, jak to s nimi vypadá ve světě, na jaké způsoby je můžete připravit? Pojďte se dozvědět víc!