RECEPTY
Datle: obsah, účinky na zdraví a recepty
Datle se právem řadí mezi superpotraviny. Obsahují totiž nesmírné množství minerálů, vitamínů a dalších cenných látek s blahodárnými účinky na lidské zdraví. Pochází z Mezopotámie, ale dnes jsou rozšířené takřka po celém světě.
Foto: Profimedia
Datle jako superpotravina: Co obsahují a jaké mají účinky?
Datle jsou ovocné plody datlovníku obecného. Existují různé odrůdy, které mají různou barvu a velikost, ale i chuť a poměr obsažených látek. Pochází původně z Mezopotámie, ale dnes jsou široce rozšířené po celém světě a bohatě využívané i u nás. Jedná se o výtečný zdroj zdraví prospěšných živin, a tak se také řadí na seznam superpotravin.
Mají velmi vysoký obsah sacharidů, a to až 70%, a tak se skvěle hodí, když potřebujeme trochu probrat, nabít energií a posilnit. Obsahují také vlákninu, která podporuje zdravý průběh zažívání, pozitivně ovlivňují funkci střev a slouží jako prevence zácpy.
V datlích najdeme také spoustu vitamínů a minerálů, konkrétně vitamíny A, B, C, E a K a z minerálů draslík, železo, zinek, fosfor, hořčík a vápník. Draslík předchází onemocněním srdce a reguluje krevní tlak, vápník posiluje kosti a klouby.
Vitamín C pak posiluje imunitní systém a zabraňuje stárnutí organismu. Ze skupiny vitamínu B je nejvýrazněji zastoupen vitamín B5, který zlepšuje soustředění, uvolňuje od stresu a navozuje dobrou náladu a klid na duši.
Čerstvé a sušené datle (mazafati, medjool)
Datle jsou u nás jednoduše k dostání téměř v každém obchodě s potravinami. Je možné je najít v čerstvé i sušené podobě, s peckami i bez. Případě se po nich můžete poohlédnout i v bio kvalitě.
Dvěma nejznámějšími typy datlí jsou mazafati a medjool. Mazafati datle jsou menší a zakulacené a chuťově jsou to ty nejsladší a nejšťavnatější. Připomínají karamel. Často se využívají do dezertů, na sladkou datlovou pastu nebo sirup.
Medjool datle naopak vynikají svým obsahem zdraví prospěšných látek. Jsou plné fytonutrientů, podporují imunitní systém, působí protizánětlivě a jsou nabité vlákninou a energií. Pomáhají zasytit a povzbudit, ale zároveň jsou v souladu se zdravým životním stylem a štíhlou linií.
Obvykle se k nám dováží z Maroka, ale také z Íránu, Saudské Arábie, Izraele a Palestiny. Kromě toho se pěstují i ve Spojených státech nebo v Jihoafrické republice.
Datlový sirup, datlová pasta, datlový cukr
Datle mimo jiné způsoby využití mohou sloužit i jako skvělé přírodní sladidlo. Jsou plné vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek, a tak jsou velmi zdravou a chutnou alternativou k řepnému nebo třtinovému cukru. Na rozdíl od něj tělo nezatěžují, naopak podporují zdravé trávení a udržují vyváženou hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Sladit se dá datlovým cukrem, datlovým sirupem, anebo i datlovou pastou.
Datle: recepty (datlový chlebíček, sticky toffee pudding)
Datlový chlebíček
Potřebujeme:
- 1/4 kg sušených datlí
- 200 ml silného černého čaje
- 100 g másla
- jedno vajíčko
- 70 g třtinového cukru
- 1/4 kg polohrubé mouky
- prášek do pečiva
- ořechy
- sušené fíky
- brusinky
- kandované ovoce
Jak na to:
Sušené datle vypeckujeme a pokrájíme nadrobno, poté přelijeme horkým čajem a necháme odstát na zhruba dvě hodiny. Vedle v míse utřeme máslo s vajíčkem a cukrem, přisypeme mouku a prášek do pečiva. Nasekáme ořechy, pokrájíme fíky, brusinky nebo jiné ovoce a všechny ingredience důkladně promícháme a propojíme. Výsledné těsto pečeme 40 minut v troubě na 180°C.
Datlový puding (sticky toffee pudding)
Potřebujeme:
- 1/4 kg datlí
- 300 ml silného černého čaje
- lžíci medu
- 70 g másla
- 230 g třtinového cukru
- tři vajíčka
- 1/4 kg hladké mouky
- lžíci instantní kávy
- lžičku vanilkového extraktu
- prášek do pečiva
- tři lžíce smetany ke šlehání
- dvě lžíce rumu
Jak na to:
Dezert, který se těší velké oblibě v Anglii, připravíme z vypeckovaných a nadrobno pokrájených datlí. Ty přelijeme hrnkem horkého silného černého čaje s medem a necháme hodinu odstát. 50 gramů másla utřeme se 150 gramy cukru a třemi vajíčky.
Do máslové směsi přimícháme datle v čaji, přisypeme instantní kávu, vanilkový extrakt, prášek do pečiva a hladkou mouku. Důkladně rozmícháme, výslednou směs nalijeme do srnčího hřbetu a necháme péct půl hodiny v troubě na 180 °C.
Karamelovou polevu připravíme z 80 gramů cukru, smetany, 20 gramů másla a dvou lžic rumu. Suroviny rozmícháme a vaříme na mírném plameni, dokud směs nezhoustne. Hotový puding polijeme omáčkou a můžeme podávat.
Datle a cukrovka
Přes vysoký obsah sacharidů se datle neřadí mezi ovoce, které by si měli odpustit diabetici. Na rozdíl od banánů, ananasu, hroznového vína a fíků patří datle do kategorie s nízkým glykemickým indexem. Na pacienty s diabetes 2. typu mají dokonce příznivé účinky, snižují vstřebávání glukózy z trávicí soustavy, regulují její hladinu a snižují inzulinový index.
Datle v těhotenství (před porodem)
Užívání datlí v těhotenství se rozhodně doporučuje. Zejména v posledních měsících před porodem je pro budoucí maminku i rostoucí plod prospěšné konzumovat několik datlí denně. Podporují imunitu a celkové zdraví, jsou bohaté na potřebné vitamíny a minerály a v náročném období podpoří duševní vyrovnanost a nabijí dávkou energie.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak na sušení ovoce mrazem, v sušičce nebo v troubě
17 receptů na na sušené ovoce + doba sušení. Připravte si zdravou svačinku plnou vitamínů a vlákniny ☀️ Na křížaly nemusíte mít sušičku. Trouba...
Nejlepší recepty na smoothie (ovocné i zeleninové)
Energetická bomba plná vitamínů, minerálů, vlákniny a dalších důležitých živin, která vám pomůže nastartovat den a dostane vás do formy...
Připravte si 3 TOP recepty ze zázračného černého bezu!
Sezóna černého bezu je v plném proudu. Připravte si z něj vynikající limonádu, med nebo kosmatici. Ty nejlepší recepty najdete v našem článku!