RECEPTY
Co je panko strouhanka – složení, použití + recept
Není strouhanka jako strouhanka. Na českém trhu se můžete setkat také s tzv. panko strouhankou. Co to je a k čemu se používá?
Panko strouhanka
Použití – Složení – Cena
Recept
Foto: Freepik
Panko strouhanka – co to je?
Jedná se o japonskou strouhanku („pan“ je v japonštině chleba a „ko“ mouka), která se vyrábí ze speciálního bílého chleba. Pokud ji srovnáme s naší běžnou strouhankou, Panko je hrubší struktury v podobě drobných vloček a světlejší barvy. Výhodu je rozhodně fakt, že během smažení nasáknete mnohem méně oleje a tuku. Výsledek je křupavější, a ne tolik kalorický.
Panko strouhanka – použití
Japonskou strouhanku můžete využít například při obalování masa, sýrů, hub, mořských plodů, ryb, zeleniny nebo u zapékaných pokrmů. Panko je rovněž možné přidávat do karbanátků nebo s ní zahustit omáčku. Doporučuje se ji před použitím trochu opéct, aby měla lepší chuť.
Z čeho je panko strouhanka: Panko strouhanka – složení
Uvádí se, že běžně panko tvoří pšeničná mouka, droždí, olej a sůl. Složení je samozřejmě závislé na výrobci. Někteří prodávají tuto strouhanku ve složení kukuřičná mouka, rýžová mouka, cizrnová mouka, třtinový cukr, jedlá sůl.
Jiné panko strouhanky obsahují pšeničnou mouku, cukr, sůl, droždí a kokosový olej. Kromě panko vyráběné z bílé mouky se na trhu vyskytují i varianty bez lepku, celozrnné či ochucené.
Jak obalit v panko strouhance?
Obalování v panko strouhance je stejné jako u té klasické v trojobalu. Suroviny obalíte v hladké mouce, vajíčku, pak v panko strouhance a následně vložíte na pánev.
Panko strouhanka – cena
Ve specializovaných obchodech lze panko strouhanku pořídit od 50 Kč za 200 g. V běžných supermarketech ji seženete za následující ceny:
- Kaufland – 121 Kč za 400 g
- Tesco – 60 Kč za 200 g
- Globus – 56 Kč za 200 g
- Albert – 86 za 200 g
Domácí panko strouhanka: Jak vyrobit panko strouhanku?
Portál Prima Fresh doporučuje při výrobě domácí panko strouhanky použít světlý toustový chleba, ze kterého odkrojíte kůrky. Toustový chléb necháte půl dne až jeden den proschnout. V dalším kroku tousty nastrouháte nahrubo, případně rozmixujete v kuchyňském robotovi. Cílem je hrubá struktura vloček.
Strouhanou směs umístíte na plech, který dáte na 3 minuty do trouby předehřáté na 150 °C. Následně strouhanku promícháte a opět necháte 3 minuty sušit v troubě. Dejte pozor, aby vám nezačala hnědnout. Po této době ji vyndáte a necháte vychladnout. Skladujte v suchu v těsnící dóze na potraviny.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Co se dá udělat z bedly? Podívejte se na TOP recepty
Přinesli jste z lesa košík bedel a přemýšlíte, jaký pokrm si z nich připravit? V článku na vás čekají recepty na ty největší bedlové pochoutky…
Rychlé recepty z cukety (2024): S masem i bez masa
Sezona cuket je v plném proudu a vy hledáte inspiraci jak je zpracovat? Přečtěte si naše tipy na chutné a jednoduché jedlá z cukety, které vás...
Jak uchovat houby v mrazáku a ledničce
Podzim je tradičním ročním období na procházky lesem, kde rostou různé houby a hřiby. Jak váš úlovek co nejlépe uchovat?