Mě se to naštěstí už netýká... Už jsem v důchodu, kam jsem mohl naštěstí ve svých 63 letech. Nezávidím však budoucím generacím. Ti, jestli se důchodu dočkají, tak možná v pět a sedmdesáti...
POLITIKA
Zákoník práce (2024): Přehled chystaných změn
Jaké změny se chystají v zákoníku práce? Novela, kterou předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, by měla začít platit od ledna 2025. Nyní se čeká, až se schválí ve Sněmovně.
Výpovědní lhůta – Zkušební doba
Rodičovská dovolená – Odstupné
Rozvrhování pracovní doby
Dovolená – Další změny
Foto: Freepik
MPSV novela zákoníku práce – flexi novela, flexibilní novela zákoníku práce
Novelou zákoníku práce chce Ministerstvo práce a sociálních věcí vnést větší flexibilitu do pracovněprávních vztahů. Flexibilita některých pravidel má být pozitivním přínosem pro zaměstnance i zaměstnavatele.
Dalšími cíli jsou podpora slaďování pracovního a rodinného života, snížení administrativní zátěže a neustálý trend digitalizace. Inspirací návrhu novely bylo pro ministerstvo Německo, Rakousko a Dánsko.
Změny se mají týkat zejména skončení pracovního poměru, zkušební doby, zaměstnávání rodičů na rodičovské dovolené, rozvrhování pracovní doby nebo doručování písemností. Výpověď bez udání důvodu, kterou do novely chtěly prosadit ODS a TOP 09, není v současné době na stole.
Zákoník práce 2024 – výpověď, výpovědní lhůta
Změna se výrazně dotkne výpovědní doby, která bude plynout ode dne doručení výpovědi, a ne až od začátku dalšího měsíce. Její trvání by mělo být nejméně dva měsíce.
Dále půjde o zkrácení výpovědní doby na jeden měsíc u výpovědi dané zaměstnavatelem zaměstnanci, tedy v případě, že důvodem bylo pochybení zaměstnance (porušování předpisů) či nesplňování požadavků zaměstnavatele.
Novela zákoníku práce 2025: Zákoník práce – zkušební doba
Chystaným opatřením je prodloužení zkušební doby ze tří na čtyři měsíce u řadového zaměstnance (ze šesti na osm měsíců u vedoucích pracovníků), čímž zaměstnanec i zaměstnavatel získají více času na zvážení, zdali v pracovním vztahu pokračovat.
Zákoník práce: Návrat po rodičovské dovolené
Ministerstvo v rámci novely počítá se zavedením garance (až 2 roky) stejného pracovního místa pro zaměstnance na rodičovské dovolené, čímž chce mimo jiné podpořit dřívější návrat z rodičovské dovolené a flexibilní čerpání rodičovské dovolené.
„Jde o motivační opatření, které doplňuje již existující kroky jako například podpora částečných úvazků či dětských skupin,“ vysvětluje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Novela zákoníku práce 2024 DPP, DPČ – přivýdělek na rodičovské
Od ledna 2025 bude možné, aby zaměstnanec při rodičovské dovolené vykonával práci na DPP nebo DPČ, která bude odpovídat druhu práce v pracovní smlouvě. U zástupů za mateřskou a rodičovskou dovolenou se v návrhu počítá s větší flexibilitou při opakování pracovního poměru.
Nový zákoník práce – výplata mzdy v eurech
Podle návrhu by při určitých podmínkách mohli cizinci a Češi, kteří bydlí v jiném státě, nebo tam mají rodinu, dostávat výdělek v eurech.
Zákoník práce – odstupné při ztrátě pracovní způsobilosti
Odstupné u zaměstnanců, se kterými byl pracovní poměr rozvázán kvůli dlouhodobému pozbytí zdravotní způsobilosti (nemoc z povolání, pracovní úraz), nebudou dostávat odstupné, ale náhradu ve výši dvanáctinásobku průměrného měsíčního výdělku. Částka bude hrazena pojišťovnou z titulu zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatelů.
Změny zákoník práce 2024 – pracovní doba, home office
Od roku 2025 by si zaměstnanci mohli sami rozvrhovat pracovní dobu do směn. Týkalo by se to nejen zaměstnanců pracujících na dálku, ale také zaměstnanců vykonávajících práci na pracovišti, zaměstnanců pracujících na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.
Nezbytnou podmínkou bude uzavření písemné dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem a dodržování stanovených pravidel.
Zákoník práce 2024 – dovolená, neplatné rozvázání pracovního poměru
Při neplatném rozvázání pracovního poměru dojde ke zpřesnění nároků zaměstnance. V případě, že by zaměstnanec uspěl u soudu se žalobou z důvodu neplatného rozvázání pracovního poměru, vzniká mu nárok na dovolenou.
Novela zákoníku práce 2025: Další změny v zákoníku práce
- Pokud by státní zaměstnanci a úředníci samospráv měli písemný souhlas zaměstnavatele, mohli by zasedat ve správních a dozorčích radách firem.
- Na brigádu během letních prázdnin by mohly děti začít chodit už od 14 let s písemným souhlasem rodičů, vykonávaly by pouze lehké práce. U mladších 15 let a do 18 let by směna mohla trvat nejvýš sedm hodin a týdenní pracovní doba maximálně 35 hodin. Podle serveru Seznam zprávy je „minimální mzda pro mladistvé je stanovena na 112,50 Kč za hodinu“.
- Součástí novely je také úprava doručování mzdového a platového výměru či pokuty za porušování pravidel.
- V případě řešení mimořádných událostí a havarijních stavů (situace, kdy je nutné jednat velmi rychle a ve veřejném zájmu) bude možné nepřetržitý denní odpočinek zkrátit z osmi na šest hodin.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - informace zde.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Fond pracovní doby
Co je fond pracovní doby, jak na něj nahlíží zákoník práce a jak funguje pro dvousměnný provoz?
Manželství pro všechny: Jaké jsou názory politiků a veřejnosti?
Přečtěte si v čem se liší registrované partnerství od manželství, jaké jsou názory politiků na manželství pro všechny i nejnovější průzkum...
Green deal – co to je?
Green Deal🤝je tématem, které rezonuje napříč společností. Čeho se strategie týká a jaký dopad mohou mít rozhodnutí na Českou republiku?