NEMOVITOSTI
Vyrobte si elektřinu s mini solární elektrárnou na balkon
V posledním roce v Česku výrazně roste obliba fotovoltaických balkonových elektráren, pomocí kterých lze znatelně snížit výdaje za elektřinu. Využití nachází také v chatách a dalších rekreačních objektech bez elektrifikace. Podívejte se, jak takové systémy fungují, za kolik je lze pořídit a na co si dát pozor…
Jak funguje - Cena - Rady a tipy
Foto: Profimedia
Roste obliba mini solárních elektráren na balkón
Vyrábět si vlastní elektřinu je velmi lákavé jak pro majitele domů, tak i pro nájemníky. Postavit si panel na balkon je totiž velmi jednoduché i cenově zcela dostupné. V Čechách lze takové fotovoltaické systémy zakoupit jak ve specializovaných obchodech, tak i v leckterých běžných prodejnách s elektronikou.
Ovšem i zde je potřeba dodržovat určitá pravidla, zejména co se týče přebytků energie. Tyto solární systémy je umí odesílat zpět do sítě, což u nás, narozdíl od sousedního Německa, odkud k nám tyto levné elektrárny putují, není povoleno. Podmínkou uvedení do provozu tak bývá ohlášení distributorovi elektrické energie, což učiní jen zlomek vlastníků mini FV elektrárny…
Solární set na balkon: Jak funguje a kolik energie vyrobí
Malé solární elektrárny na balkon obvykle používají jeden či dva panely, které dohromady vygenerují výkon až 600 Wp. K dispozici jsou systémy určené k přímé spotřebě i dražší modely vybavené akumulátory k uchovávání energie. K fotovoltaické elektrárně rovněž obdržíte měnič a další příslušenství, se kterým lze systém propojit se sítí.
Mini FV elektrárny jsou konstruovány tak, aby jejich instalace byla co nejjednodušší a v provozu jí můžete mít už za pár minut. Snadné je rovněž přemisťování, jelikož demontování solární elektrárny je stejně jednoduché.
A kolik energie vám mini fotovoltaika vyrobí? Záleží na více faktorech, jako je vaše lokalita, délka slunečního svitu, roční období, konkrétní typ fotovoltaické elektrárny apod. V průměru však malá solární elektrárna vyrobí až 600 kWh elektrické energie ročně.
Malé FV elektrárny do zásuvky: Kolik stojí a další náklady
Ceny malé fotovoltaické elektrárny začínají přibližně na 12 tisících korunách, za které pořídíte ty nejjednodušší typy pro snížení spotřeby elektrické energie. Pokročilejší výkonnější sestavy vybavené i akumulátory vás přijdou na 50-60 tisíc korun a nejvíce zaplatíte za střešní instalace, které se pohybují ve stovkách tisíc.
Pokud však hledáte opravdu levnou variantu, v Lidlu lze zakoupit mini solární elektrárnu na balkón už od 5 tisíc korun (viz. odstavec níže).
Dodatečné náklady
Pokud se vyrobená elektrická energie nespotřebuje v domácnosti, je třeba ji předávat do sítě. V takovém případě je nutná instalace a pronájem (měsíční nebo roční) speciálního elektroměru.
Další náklady mohou také vzniknout v případě, kdy je vaše mini solární elektrárna vybavena speciálními síťovými zásuvkami. Může se stát, že nebudou kompatibilní, a pak je lepší přenechat instalaci profesionálům.
Solární panely na balkon paneláku: Na co dát pozor (zapojení, ohlášení…)
Abyste z vaší balkonové fotovoltaické elektrárny získali co nejvíce energie, věnujte pozornost jejímu umístění. Sluneční světlo nejlépe využijete tak, že panely nasměrujete na jih.
Důležitou roli hraje také sklon panelů – ideální je 20 až 30 stupňů. Efektivní je rovněž svislé umístění, např. na vnější stranu balkonu nebo na fasádu. Součástí balení bývá montážní materiál k připevnění balení na zábradlí.
Než se pustíte do instalace mini FV elektrárny, proberte to raději s majitelem domu či bytu. Nejde jen o slušnost, ale i o bezpečnost – vlastník například bude vědět, zda je instalace vůbec možná a že nemovitost připojení fotovoltaiky unese.
Rovněž instalaci mini solární elektrárny konzultujte s dodavatelem energie, zejména pokud posíláte přebytky energie zpět do sítě. Za neoprávněné dodávky do sítě totiž hrozí pokuta až 1700 korun za jednu kilowatthodinu.
„Připojení takového zařízení bez schválení distributora může negativně působit na distribuční síť, a to zpravidla zjistíme při namátkové kontrole měření kvality elektřiny nebo při stížnosti některého z odběratelů v dané lokalitě,“ uvedla pro Českou televizi Soňa Holingerová ze Skupiny ČEZ.
Přečtěte si také o problematice připojení FV do sítě a prodeji přebytků
Problém by také mohl nastat v případě havárie. Pokud by nebyla FV elektrárna nahlášena distributorovi, pojišťovna by mohla odmítnout proplatit škody.
Balkonovou fotovoltaiku značky Parkside koupíte i v Lidlu
V supermarketu Lidlu zakoupíte kromě potravin a levného oblečení i balkonovou fotovoltaickou elektrárnu značky PARKSIDE. Pořídit ji lze na pobočkách i na e-shopu Lidl, ovšem zatím pouze v Německu.
U našich západních sousedů je totiž používání těchto systémů daleko častější i jednodušší – nepotřebují žádné povolení ani elektrikáře. Tyto FV elektrárny rovněž umí posílat přebytky energie zpět do sítě, což je v Německu legální, ovšem v Česku je nutné nahlášení příslušnému distributorovi, jinak hrozí pokuta.
A co sada fotovoltaiky PARKSIDE nabídne? V základní verzi je výkon sice pouhých 150 wattů, ovšem Lidl nabízí možnost rozšíření až na 600 wattů. Takový výkon už postačí pro napájení mnohých menších spotřebičů.
Za 5 tisíc korun, kde cena fotovoltaické elektrárny PARKSIDE začíná, pořídíte FV panel i střídač, který můžete propojit s mobilní aplikací a sledovat funkci mini elektrárny, např. aktuální výrobu. Součástí balení je i materiál k montáži panelů na zábradlí balkonu.
Balkonové solární elektrárny však prodává i řetězec Kaufland. Podle cen, které začínají přibližně na dvaceti tisících, jde o pokročilejší systémy značky Veska (výkon až 2 000 W, možnost propojení s Wi-Fi atd.).
Chcete získat dotaci na fotovoltaiku? Zjistěte podrobnosti ZDE
Zdroje: www.chip.cz, energozrouti.cz, ct24.ceskatelevize.cz
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Nejlepší fotovoltaika na klíč - dotace a návratnost
Uvažujete o tom, že si necháte na střechu postavit fotovoltaiku? V článku se jí věnujeme zblízka. Zjistěte, na jaké dotace máte nárok a jaká je...
Tepelné čerpadlo vzduch vzduch - výhody a nevýhody
Tepelná čerpadla typu vzduch vzduch mohou být poměrně levnou alternativou pro vytápění domu. Nehodí se ale pro každý objekt...
Jak postavit na zahradě dílnu – svépomocí a bez povolení
Chystáte se postavit si dílnu? V článku se dozvíte praktické informace jako fáze realizace, jak stanovit rozpočet a další praktické rady a tipy...