Jak se chovat při vysoké horečce (39°C) u kardiaka?
NÁVODY
Vysoké horečky - kdy už jsou nebezpečné a jak si s nimi poradit
Je vysoká horečka nebezpečná? Jak se vysoká teplota snižuje? Jak správně udělat zábal a kdy podávat čípky? Co dělat s horečkou u dětí, těhotných žen či seniorů? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v tomto článku.
Foto: Pixabay
Proč při nemoci stoupá teplota
Zvýšená teplota či horečka doprovází většinu nemocí. Tělo tak reaguje na infekci, ať už se jedná o virus, nebo bakterie. Bacily, které trápí organismus, se při vyšší teplotě nemnoží a naopak umírají. Horečka je tedy způsob, jakým se naše tělo brání a ve většině případů si takto dokonce s nemocí samo poradí. Přesto může být vysoká horečka nebezpečná a ohrožovat pacienta dokonce na životě.
Obzvláště nebezpečná je horečka u dětí, seniorů a těhotných žen. V takových případech je nutné situaci neodkladně řešit. Abyste si dokázali poradit v každé situaci, v tomto článku najdete nejdříve vysvětlení jednotlivých situací a poté návod, jak teplotu snížit u dětí, dospělých i seniorů.
Jak rozlišujeme vysokou teplotu a horečku
Teplota organismu | Co se děje s naším tělem |
36,2 - 37°C | Normální teplota organismu, která se dokonce během dne mění. Liší se také teplota na určitých místech těla. |
37 - 38°C | Zvýšená teplota, která značí reakci těla na nějakou infekci. Zvýšená teplota často přichází také jako reakce na očkování. Není nebezpečná a není třeba ji aktivně snižovat. |
Přes 38°C | Horečka, která je nebezpečná zejména pro těhotné ženy v prvním trimestru a seniory. Dostavuje se žízeň, zimnice, zrychlený tep a celková únava. Zvýšenou pozornost si vyžaduje také u dětí. |
Přes 39°C | Takto vysokou horečku doprovází vysoká srdeční frekvence, dušnost a silné pocení. U dětí mohou nastat křeče. Ve většině případů už takto vysokou horečku snižujeme pomocí léků a zábalů. |
40°C | Hranice vysoké horečky. Teplota přes 40°C je častější u dětí než dospělých. Doprovází ji dehydratace, mdloby, bolesti hlavy, zvracení a závratě. U některých lidí může už tato horečka být smrtelná. Horečku, která překročí 40°C, je nutné srazit pomocí léků a zábalů a zabránit tomu, aby dále stoupala. |
41°C | Velmi nebezpečná horečka, při které už bychom měli volat o pomoc odborníky. Rychlým pomocníkem při srážení takhle vysoké horečky jsou čípky, zábaly a ochlazující koupele. |
42°C | V tuto chvíli už jsou ohrožené životně důležité orgány a může dojít k jejich selhání. Srdeční frekvence je velmi vysoká a často dochází ke kómatu. |
43°C | Při této teplotě dochází obvykle k velmi vážnému poškození mozku a úmrtí. |
Kdy je vysoká horečka už nebezpečná
Zvýšená teplota sama o sobě není nebezpečná a naopak pomáhá tělu v boji s nákazou. Ani lékaři se neshodují v tom, kdy by se horečka měla potlačit a srážet. Někteří tvrdí, že i velmi vysoké horečky jsou adekvátní reakcí těla na onemocnění a srážet by se neměly. Vždy ovšem záleží na zdravotním stavu pacienta. Jinak se s horečkou vyrovnávají děti, dospělí a senioři. Zvláštní skupinou jsou také těhotné ženy.
Vysoká horečka u dětí, kdy jsou vysoké teploty u dětí nebezpečné
Děti trpí na zvýšenou teplotu a horečku víc než ostatní. Dětská reakce na infekci v těle je rychlejší a velmi často ji doprovází opravdu vysoké horečky. Obecné pravidlo je, že teplotu do 38°C není třeba tlumit. Léky na snížení teploty podáváme až ve chvíli, kdy teplota přesáhne 38°C.
Jelikož právě děti často mívají horečky ke 40°C, které mohou být nebezpečné a navíc u nich způsobují křeče, je třeba teplotu pravidelně kontrolovat. Pokud teploměr ukazuje opravdu vysokou horečku, na řadu přichází rychlé srážení teploty pomocí zábalů, čípků či koupele. Při teplotách nad 40°C je na místě zavolat pomoc.
Kdy volat lékaře k vysoké horečce u dětí
- Lékaře volejte k horečce kojenců a u dětí do jednoho roku, pokud teplota dosáhne 39°C
- Zavolejte o okamžitou pomoc, dojde-li k febrilním křečím
- Lékařská pomoc je na místě také, pokud horečka trvá déle než tři dny a nedaří se ji srazit
- Rodiče znají své děti nejlépe. Pokud je dítě apatické, zvrací, odmítá pít nebo reaguje zvláštně podle vašeho uvážení, určitě konzultujte situaci s lékařem.
Vysoké horečky u dospělých
Reakce dospělých na onemocnění bývá většinou klidnější a horečka málokdy dosáhne hodnot, které je potřeba akutně snižovat. Teploty kolem 38°C nejsou nebezpečné a naopak pomáhají tělu vypořádat se s nemocí.
Přesáhne-li teplota 40°C, můžete přistoupit k zábalům a horečku tak snížit. U dospělých lze také využít ochlazení těla sprchou či koupelí, pokud to zdravotní stav pacienta dovoluje.
Senioři a horečka
S přibývajícím věkem je tělo choulostivější a vysoké horečky mohou být pro seniory velmi nebezpečné. Alarmující je už horečka nad 38°C a rozhodně je na místě léčba, která pomůže horečku snížit.
Ačkoliv je vysoká teplota u seniorů nebezpečnější, není tak častým jevem. Většina starších lidí prožívá nemoci bez vysokých teplot, nebo s velmi mírným průběhem. Na druhou stranu, mezi seniory je velké množství kardiaků a právě ti jsou ohroženi vysokou horečkou nejvíce. Rozhodně tedy situaci nepodceňujte a ke snižování horečky přistupte už ve chvíli, kdy teploměr ukazuje 38°C.
Vysoká horečka v těhotenství
Těhotné ženy by se měly vyhýbat nebezpečí nákazy po celou dobu gravidity. I přes veškerou snahu je však možné, že se do styku s nějakou nemocí dostanou. Plod je u maminky před nemocí dobře chráněn, ovšem právě vysoká horečka může být nebezpečná.
Kritické období pro těhotné ženy je první trimestr. Během prvních 13 týdnů těhotenství se plod vyvíjí a onemocnění, které doprovází vysoká horečka, může negativně ovlivnit vývoj dítěte. Běžné nachlazení, rýma, kašel a ucpaný nos vás nemusí strašit. Horší je to u klasické chřipky, kterou doprovází vysoká horečka, únava a bolest celého těla. V takovém případě je na místě kontaktovat lékaře.
Během gravidity se nedoporučuje velké množství léků a raději se poraďte se svým lékařem o tom, které léky na snížení teploty vám a vašemu dítěti neuškodí. Obecně se doporučuje Paralen, který je dostupný volně ve všech lékárnách i online lékárnách, ale váš lékař vám určitě rád poradí.
Nebezpečná teplota u těhotných žen v prvním trimestru
- Zvýšená teplota v rozmezí 37 až 38°C není nebezpečná, a proto není třeba se snažit teplotu snížit
- Horečka nad 38°C už může ohrožovat plod, zejména pokud trvá delší dobu. Je tedy na místě zahájit léčbu a snižování horečky
- Při vysoké horečce volejte lékaře a teplotu snižujte akutně pomocí léků i zábalů
Jak srazit vysokou horečku? Rady, jak správně snížit vysokou horečku pomocí léků, zábalů a čípků
První pomocí, pokud horečka neustává, jsou léky. Doporučují se zejména léky s paracetamolem, protože jsou vhodné jak pro děti, tak i dospělé a těhotné ženy ve druhém a třetím trimestru. Pacienti mohou sáhnout i pro léky s ibuprofenem, který má navíc protizánětlivý účinek. Tyto přípravky ale mohou dráždit žaludek a trávicí ústrojí. Další možností jsou léky s kyselinou acetylsalicylovou, ty však nejsou vhodné pro děti.
Vysoká horečka u dětí se často sráží pomocí čípků. Ty jsou volně k dostání v lékárně a bývají v lékárničce každé mámy. Fungují totiž jako rychlá pomoc, když horečka rychle vyletí nahoru a dosahuje 40°C.
Pokud se nedaří horečku porazit pomocí léků zevnitř, pak přichází na řadu ochlazování těla zvenku. Nejčastěji se využívají zábaly, které pacienta ochladí postupně a nejsou pro organismus náročné. Zejména u dospělých pacientů je možné využít ochlazující koupele, která má rychlejší efekt.
Jak udělat studený zábal při horečce, kdy se dělá zábal proti horečce
Zábaly se provádí už od nepaměti. Dříve neexistovaly léky, které by si s nemocí poradily. Už tehdy lidé přistupovali k zábalům, aby mohli pacientům alespoň ulevit od teploty. Pacient se může zabalit celý do studeného mokrého prostěradla, nebo se provádí zábaly pouze na končetinách.
Zábaly se provádí pouze v případě, že z nemocného sálá teplo po celém těle včetně končetin. Pokud má pacient studené ruce a nohy nebo trpí zimnicí, zábaly se nedělají. Pozor dávejte také na to, zda nemocný netrpí nějakým kožním onemocněním (ekzém, lupénka, infekce).
Různé druhy zábalů při horečce - Priessnitzův (priznicův) zábal, octový či tvarohový
- Pro zábal celého těla potřebujete prostěradlo, které namočíte v chladné vodě (přibližně 20°C), u dětí můžete použít například velkou osušku místo prostěradla
- Prostěradlo či osušku poté dobře vyždímejte
- Pacienta zabalte do prostěradla
- Dříve se používal igelit jako další vrstva, která bránila prosáknutí vody do okolních tkanin. Lékaři tento krok ale nedoporučují.
- Nakonec zabalte nemocného ještě do deky, aby byl stále v teple, přestože se jeho tělo chladí
- Zábal nechte působit cca 5-10 minut
- Po sundání zábalu dbejte na to, aby byl pacient stále v teple
Při zábalech končetin lze použít například velké ponožky, které také namočíte, vyždímáte a aplikujete na nohy i ruce. Pomocí žínky nebo malého ručníku můžete pacientovi chladit také krk, hrudník či čelo.
Samotná vlažná voda naprosto stačí k provedení správného zábalu. Naše babičky přidávaly do vody ocet nebo tvaroh. Význam octu a tvarohu medicína ale nijak nepotvrdila. Zatímco ocet má alespoň lehké dezinfekční účinky a tlumí trochu pocit svědění, tvaroh žádné plus zábalu nepřidává. Spolehněte se tedy na vlažnou vodu a ocet s tvarohem si raději nechte na nedělní vaření.
Snižování teploty pomocí koupele
Tělo můžete zchladit také pomocí koupele. Ta však nesmí být studená. Voda by měla mít vždy jen o dva stupně méně, než má pacient. Až ve chvíli, kdy je nemocný ve vaně, může se voda postupně ochlazovat až na 30°C. Dospělí by měli trávit v ochlazující koupeli maximálně 15 minut.
I děti se mohou zchladit ve vaně, voda by však neměla přesáhnout 15 cm. Pacient se do vody posadí a jeho tělo se polévá. Maximální doba této procedury je u dětí cca 5 minut. Čím je dítě menší, tím kratší by koupel měla být.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak si zřídit kuchyni snů za méně peněz
Toužíte po kuchyni snů a rádi byste při její realizaci nějakou tu korunu ušetřili? Máme pro vás pár tipů, jak na to.
Zábavní park Majaland Praha - vstupné, ceník, recenze
Už jste byli v Majalandu? Nebo zatím jen hledáte recenze a cenu vstupného? Máme pro vás všechno důležité info, které o Majalandu potřebujete...