NÁVODY
Co je přírodní kosmetika a jak ji rozpoznat?
Přírodní kosmetika je v poslední době často skloňovaným pojmem. Víte ale, co se za ním přesně skrývá? Víte, že i v přírodní kosmetice běžně najdete syntetické látky – a že je to dokonce úplně v pořádku? Pojďme se na ni podívat blíže.
Foto: Pexels
Definice a charakteristika přírodní kosmetiky
S definicí přírodní kosmetiky to není tak jednoduché: ona totiž neexistuje. Co si pod tímto pojmem tedy představit?
Co přesně znamená přírodní kosmetika?
Přírodní kosmetika je taková, která obsahuje vysoký podíl látek přírodního původu. Běžně v ní ale najdete i syntetické přísady, které zvyšují její účinnost a trvanlivost. A když se používají cíleně a zodpovědně, mohou být syntetické složky jedině přínosné. Stále by ale měly významně převažovat ty přírodní, a to alespoň z 95–98 %.
Rozdíly mezi přírodní a konvenční kosmetikou
Přírodní i konvenční kosmetika mohou shodně využívat složky přírodního i syntetického původu, a přesto se výrazně liší. U přírodních produktů kladou výrobci větší důraz na výběr šetrných složek, které poskytují dlouhodobé, udržitelné výsledky.
Oproti tomu konvenční kosmetika může být v zájmu maximální účinnosti k pokožce méně ohleduplná. Oba typy produktů ovšem mohou být skvělé – záleží na vašich preferencích.
Výhody používání přírodní kosmetiky
Kosmetika s přírodními složkami s sebou přináší řadu benefitů, které z ní právem udělaly hit posledních let.
Přínosy pro zdraví pokožky a celkovou pohodu
Obecně platí, že přírodní kosmetika je k pokožce, řasám, obočím i vlasům šetrnější. Neobsahuje agresivní látky, jako jsou sulfáty a parabeny, což snižuje riziko podráždění. Místo okamžitých výsledků se zaměřuje na hloubkovou hydrataci a výživu pleti a přistupuje k jejímu zdraví komplexně. Tím, že řeší problémy pleti „od píky“, může poskytnout opravdu dlouhodobé viditelné účinky.
Ekologické a etické aspekty přírodní kosmetiky
U výrobců přírodní kosmetiky je větší pravděpodobnost, že se zajímají i o svůj dopad na životní prostředí a vyrábějí kosmetiku z biologicky odbouratelných složek z udržitelných zdrojů, často bez testování na zvířatech a vegan-friendly. Neplatí to ale vždy – přírodní se nerovná automaticky ekologické.
Jak rozpoznat skutečně přírodní kosmetiku
Protože jasná definice přírodní kosmetiky neexistuje, nejsou ani žádná pravidla pro to, co smí výrobci za „přírodní“ produkt vydávat. Je proto důležité vědět, podle čeho se jako spotřebitel orientovat.
Důležité certifikace a jejich význam
K ukazatelům přírodní kosmetiky patří označení, která udělují certifikační společnosti. K těm nejznámějším patří evropský standard COSMOS, certifikát francouzské společnosti Ecocert nebo právní norma ISO 12128 Mezinárodní organizace pro normalizaci.
Jak číst a porozumět složení kosmetických produktů
Jediný zaručený způsob, jak poznat přírodní kosmetiku, je naučit se číst její složení. Alespoň tak, abyste rozlišili šetrné složky od těch potenciálně dráždivých. Ve standardizovaném INCI složení produktů byste ideálně neměli najít sulfáty (SLS, SLES), parabeny, ftaláty, minerální oleje, chemické konzervanty a parfemace (ani přírodní).
Nejčastější přírodní ingredience a jejich účinky
Složení jednotlivých přírodních produktů se liší podle jejich účelu. V pleťové kosmetice často narazíte na panthenol, který posiluje kožní bariéru, aloe vera pro zklidnění a kyselinu hyaluronovou pro hydrataci, v sérech proti vráskám také na přírodní alternativu retinolu, bakuchiol.
V kvalitních růstových sérech se setkáte s bioaktivními peptidy, které podporují růst obočí a řas. Většina přírodních produktů sází také na různé kombinace rostlinných extraktů, vyživujících olejů a vitamínů.
Tipy pro výběr a nákup přírodní kosmetiky
Pokud do světa přírodní kosmetiky teprve pronikáte, může být hledání nových oblíbených produktů náročné. Na závěr máme pár tipů, jak je objevit co nejrychleji.
Na co si dát pozor při nákupu přírodní kosmetiky
Při výběru přírodní kosmetiky sledujte následující parametry:
- Certifikace COSMOS, Ecocert nebo ISO 12128
- Ve složení nesmí být parabeny, ftaláty, silikony nebo umělé parfemace
- Kosmetika nemusí být 100% přírodní, ale měla by mít vysoký podíl složek přírodního původu
- Pozor na alergeny – přírodní složky jsou sice šetrnější, na druhou stranu je mezi nimi spousta potenciálních alergenů
- Recenze a zkušenosti ostatních zákazníků
Doporučené značky a produkty na trhu
Značek přírodní kosmetiky je u nás nepřeberné množství a je těžké najít mezi nimi ty nejlepší. Pokud své favority teprve hledáte, omrkněte nabídku značek jako Nobilis Tilia, deNatura, Weleda, Purity Vision, Manufaktura, Saloos nebo Puaree.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jaké bude počasí v prosinci?
Jaká bude letošní zima, na které teploty se máme v prosinci připravit a budou konečně bílé Vánoce? ❄️ Vše se dozvíte v našem článku.
Začátek adventu 2024 a první adventní neděle
Advent je období klidu a míru, kdy bychom měli především rozjímat a očekávat příchod vánočních svátků ⛄. A kdy začíná adventní čas v roce 2024?
Bábovka: 7 nejlepších jednoduchých receptů
Pečete rádi? Pozvěte rodinu nebo kamarády na kávu a luxusní bábovku. Máme ověřené recepty na nadýchané vláčné bábovky jako od babičky!