Znovu do života

Marta Štablová 22. 11. 2014

Znovu do života


Tento příběh jsem napsala, když jsem šla navštívit naši sousedku. Byla hospitalizována na neurologickém oddělení, kde jsem kdysi pracovala. Už ji přeložili z JIP. Bydlela, několik podlaží pod námi. O jejím boji o život jsem se dozvěděla, až po několika dnech. Brzy to bude už šest let. Příběh byl tak silný, že jsem se rozhodla souhlasit s paní Věrou, tento příběh napsat. Ve formě, jako by to napsala ona sama. Po této návštěvě jsem usoudila, že všem, kteří se podíleli, na její záchraně za paní Věru poděkuji já, s jejím souhlasem. V té době toho ještě nebyla schopná. Pak jsem pověsila na nástěnku ve vestibulu „v našem paneláku“ tuto událost.


Vyprávění paní Věry

Jak málo stačí k tomu, že nikdy neprocitnu. Nenapadlo mne, když jsem ulehla 30. ledna 2008 ke spánku, že blížící se noc bude pro mne rozhodující. Pád z postele a bezmocnost. Nemožnost postavit se na nohy, zavolat mobilem o pomoc. Nezbylo nic jiného než použít hlasivky a řeč, která mi chvála Bohu byla zachována. Volání do tmy za hlubokého spánku sousedů se každou minutou zdálo beznadějné. Křičela jsem ze všech sil. Pomoc odnikud nepřicházela. Sousedi pode mnou garsoniérou tvrdě spali. Myšlenky se mi honily hlavou. Uslyší mne někdo? Na odchod ze světa jsem neměla ani pomyšlení. Skoro po dvouhodinovém boji s voláním o pomoc se konečně probral soused z druhé strany a o poschodí níže. Možná jsem měla při té smůle štěstí, že zrovna žádný v domě nerušil noční klid neomalenou zábavou. Ozval se pan Kozel. Ujal se okamžitě přivolat pomoc hasičů a policie. Děkuji za záchranu všem. Byla velmi profesionální. O co déle jsem zůstala bez pomoci, o to déle se budu léčit. V nemocnici je čas o ledačem přemýšlet. Přestože mám velkou a vzornou rodinu, spoustu přátel a dobrých lidí okolo, v takové situaci je člověk sám. Člověk v pokročilém věku ač si myslí, že je fit, překonává s nadhledem veškeré neduhy, věří, že vše zvládne. Není tomu vždy tak.

Co dělat proto, aby se podobné situace nestávaly? Lidé mého věku mají rádi svůj klid a pohodlí. Když mají náladu, najdou si společnost, pozvou přátele. Děti pomohou. Co však v nočních hodinách. Jak by se nám lehčeji usínalo, kdyby se v našem městě pro naši pomoc zřídilo napojení na záchrannou službu, hasiče a policii. Signalizační zařízení napojeno na ústřednu. Žijeme v době, kdy se musíme zamykat i přes den, v noci je to nutnost. Máme v domě kamerový systém, není však nemožné, aby se do domu nedostal i nežádoucí živel. Seniorů bude přibývat, nejsou volné kapacity do Domů seniorů, rodině na obtíž nechceme být. Možná by stačilo, kdyby si lidé více rozuměli a všímali si. Třeba v mém případě slyšeli mé volání, nechtěli se stát svědky něčeho někdy i nekalého. Jsou i lhostejní a sobečtí. Každý jednou může potřebovat pomoc. Přestože je mlád a myslí si, jak mu slouží zdraví. Nepřeju nikomu zažít situaci, ve které bych si nikdy nemyslela, že se ocitnu. Věřím v to, že jeden případ stačí a budeme se tak trochu vzájemně v dobrém úmyslu sledovat. Vždyť, každý lidský život má svou cenu. I senior může být v mnoha případech nápomocný. Proto si važme jeden druhého a nehazardujme se svými životy.


PODĚKOVÁNÍ na přání paní Věry.

Velmi si vážím všech, kteří mi v této pro mne kritické chvíli pomohli. Panu Kozlovi patří největší dík, který zalarmoval ostatní zachránce. Velké poděkování patří orlovským hasičům a městské policii, za jejichž pomoci umožnili posádce Lékařské záchranné služby přístup do bytu. Poděkování patří také jím, že poskytli nejnutnější pomoc a převoz na neurologické oddělení Děkuji sousedce a kamarádce paní Potyšové, která se stará o můj byt a vše co s ním souvisí. Nakonec velký dík celé mé rodině.

Věra ...... 1202 Pak jsme se odstěhovali, po krátké době jsme se dozvěděli, že odešla z tohoto světa.

Marta Štablová

Foto 90

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑