Zdeněk a jeho schizofrenie

emanovotna17 17. 10. 2014

Pod vlivem neustálých zpráv v denním tisku i v televizním vysílání se mi znovu vybavila situace, které jsme byli svědky zpovzdálí.
Proč zpovzdálí?
Bydlela jsem s rodiči v pohraničním městečku. Náš domek se nacházel v malé slepé uličce. Bydlelo tady v pěti rodinných domcích pět různých rodin.
Proč vzpomínám?
Bydlela tady i rodina se třemi syny. V jednom domku žila s rodinou syna i jejich "stařka" - tak se jí říkalo u nás v naší uličce. Byla tak zvyklá ze svého původního domova.
Vzpomínám si, jak chodila na proutí a pak pletla košťata. Ale tehdy se již situace v jejich domku podstatně zhoršila. Její ženatý syn totiž odešel do Ostravy - prý za prací . Prý jsem napsala proto, že se veřejně šuškalo o tom, že odešel za jinou ženou a tady nechal své tři nezletilé syny s maminkou a babičkou. Maminka musela hodně pracovat, aby hochy uživila. Možná i právě proto jsme vídávali stařku plést košťata. Byla to velmi dobrá košťata - uměla je zpracovat tak, že dobře sloužily a nekazily se.
Práci maminky našich sousedů jsem znala velmi dobře. Chodili jsme na praxi do tedejšího provozu ROMO továrny na výrobu praček. Mistr mluvil o tom, jak naše paní sousedka dřela, jen aby vydělala tolik, aby jí stačilo na živobytí všech pěti lidí žijících v rodinném domku.
Hoši pomalu dospívali. Jen nejstarší mohl jít studovat na střední školu mimo domov. Další dva šli do učení. Prostřední hoch pracoval a pomáhal mamince. Ta vypadala velmi staře. A aby ne - vždyť neznala nic jiného než práci.
Hoch se najednou ocitl v psychiatrické léčebně. Tenkrát jsme se poprvé dozvěděli o schizofrenii a o její záludnosti. Nemoc udeří velmi nečekaně a člověk si nemůže pomoci. Najednou neví, co se s ním právě děje.
Maminka v té době pracovala v nemocnici v Opavě jako okresní ženská sestra. Zatelefonovali jí, jestli by nemohla pomoci. Náš soused měl pravidelnou propustku - choval se dobře, tak se mohl zajet podívat domů na maminku. Jenže tu doma nenašel, ale dostavila se právě ona nejhorší možná situace:
viděl před sebou svého otce a cítil nutnost pomstít maminku. Měl v ruce sekeru a chtěl ho zabít. V domě ale nikdo nebyl - on to ale vůbec nevěděl.
Maminka jela domů pomoci našemu sousedovi. My jsme doma měli velký strach - jako laici jsme netušili, co všechno se může stát. Je zapotřebí ale ještě sdělit, že maminku hoch znal od malička a bral ji jako svou dobrou známou. Když na něho zavolala a zeptala se, jestli ji pustí dovnitř, uslyšeli jsme hochův hlas:
Ano, Vás mám rád, Vás pustím. Vy mi pomůžete...
Jiné lidi, kteří to zkoušeli před maminčiným příjezdem do naší uličky, odmítl.
Nevím, jak je to možné, ale za chvíli vyšli oba dva z domu a náš soused se s námi loučil se sdělením:
Jedu s Vaší maminkou do Opavy. Tam na mě čekají a já tam mám práci...
Najednou to byl zase náš známý hoch.
Od této pro něho velmi smutné události ale již mnoho dnů nežil - velmi krutá nemoc zničila mladý život. Nebylo mu dopřáno žít déle než čtvrt století.
Nevím, jestli na jeho časném úmrtí měly vliv i léky - jedná se o záležitost před cca čtyřiceti lety, anebo to, že je opustil tatínek a hoši vyrůstali bez mužského vzoru a on v pubertě velmi citlivě vnímal odchod tatínka od rodiny. To se už ani nikdy nedozvíme.
Vím jenom jedno:
jeho schizofrenie byla jen navenek velmi útočící a slovně zabíjející. Nebyla ve stadiu, kdy by on doopravdy někomu ublížil.
Jenže jak se dá poznat, co bude dál?
Nešlo to před několika desítkami let a dle mého laického názoru to nelze ani dnes. Každý jedinec je jiný - neví se, jak bude reagovat....

Ema
P.S.:
místa na fotografiích hoch velmi dobře znal...

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑