Září? Jeden z nejnáročnějších měsíců pro zahrádkáře

Petr Zahradníček 9. 9. 2016

Léto je za námi, i když to babí přináší často příjemné slunečné dny bez úpalu, kdy pobyt na zahradě je nejkrásnější. Stále nám ještě kvetou růže, některé keře, dokvétají letničky a v plné kráse se rozvíjejí podzimní trvalky. Pro příští sezónu právě teď můžete udělat nejvíc práce.

Tráva bude chtít určitě ještě posekat, už ale nehnojte, zalévejte málo a jen když je příliš velké sucho. Neponechávejte posekanou trávu na trávníku, naopak ho pečlivě vyhrabejte a holá místa dosejte, aby na jaře pěkně zarostla. Konec září je také nejlepší doba pro provzdušnění trávníku vertikutací, zbavíte ho tím mechu a umožníte kořínkům před zimou se nadechnout.

Přišla doba úrody jablek, hrušek a švestek. Sklizené ovoce pečlivě prohlížejte, nikdy neukládejte pro zimní zásoby jablka a hrušky natlučené nebo poškozené hmyzem či hnilobou. Odrůdy pro skladování rozložte na lísky nebo koše a uložte je v chladné tmavé místnosti. Pravidelně zásoby kontrolujte a odstraňujte plesnivé či hnijící kusy. Dozrávají také pozdní ostružiny, ze kterých můžete vyrobit lahodné marmelády. Jablka se hodí na kompoty, klevely i vynikající mošt. Vlašské ořechy už se vylupují a padají, takže je posbírejte, nechte oschnout, odstraňte zbytky zelené slupky a dobře oschlé uskladněte. Hrozny vinné révy nechte dozrát co nejvíce, aby zesládly. Pak je opatrně odstřihněte a révě zkraťte vrcholky letorostů. Sklízejte také semínka letniček a trvalek z rostlin, jejichž krásu si přejete na zahradě vidět i v příštím roce. Nezapomeňte odstraňovat odkvetlé květy růží a stále hlídejte napadení chorobami, proti kterému je třeba i v tomto období rázně zasáhnout.

Zahradu vám zdobí květy jiřin, aby kvetly co nejdéle, stříhejte květy na dlouhých stoncích pro výzdobu váz. Doplní je také první barevné listopadky, poslední cínie a kopretiny i větvičky okrasných keřů, které začínají probarvovat listy do červených a žlutých barev. Půvab podzimních záhonů doplní vřesy, tabák, okrasné kapusty a okrasné trávy, které ještě dokvétají a začínají sesychat do trsů stejně půvabných, jako když byly zelené. Na zeleninové zahrádce dozrávají dýně, sklízí se celer, podzimní mrkev, brambory, poslední hrášek a fazolky, cukety a baklažány, podzimní zelí, květák, špenát a mangold. Záhony po zelenině pečlivě zryjte a můžete ještě zasít zelené hnojení – jetel, vikev a hořčici, které pak brzy z jara zaryjete do půdy. Do pozdního podzimu i zimy vám na záhonech zbude pozdní růžičková kapusta, zelená petrželka, pažitka a odolné odrůdy špenátu.

Čas sázení a přesazování

Září je nejvhodnější měsíc k rozdělení trsů trvalek i k přesazení nově nakoupených rostlin z kontejnerů na záhony. Do skalek a lemů záhonů vysazujte půvabné protěže, hořce, ale také polštářovité plaménky nebo krásné bodlákům podobné trnité máčky alpské. Vysoké kopretiny, denivky, bohyšky a čechravy budou napřesrok bohatostí květů zdobit centra záhonů i místa v okolí keřů. Nyní je také vhodný čas pro vysazení jehličnanů a stálezelných dřevin z kontejnerů, budou mít dostatek času do zimy zakořenit. Všechny jehličnany na zahradě vydatně zalévejte, potřebují nabrat vláhu pro zimu. Do země také již potřebují usadit jarní cibuloviny – tulipány, ladoňky a talovíny. Jen s narcisy počkáme ještě pár týdnů, pokud ovšem nehrozí, že první mrazy přijdou příliš brzy. Před těmi je třeba chránit také vysázené choulostivější druhy trvalek, pokud předpověď hrozí ranní mrazíky, rostliny přikryjte chvojím nebo netkanou textilií.

Přes den jim ale ještě dopřejte paprsky slunce a přísun vzduchu. Letněné květiny pomalu stěhujte domů. Dopřejte jim raději pozvolný přechod, přemístěte je nejprve do teplé místnosti, pak ty, které na zimní období potřebují chlad, teprve přeneste do místnosti studené. Dokvétají také muškáty v truhlících, je čas je ostříhat a přenést na zimu domů. Choulostivé fuchsie stěhujte co nejdříve, první větší chlad by je zahubil. Jejich keříky zastřihněte, uložte je do místnosti s teplotou okolo 10 °C a přestaňte s pravidelnou zálivkou – v zimě jim stačí mírná jedenkrát týdně.

Bylinky na zimu

Aby vám nechyběly čerstvé bylinky ani v zimě, z trvalek (máta, pažitka, šalvěj, rozmarýn, tymián) si odeberte kousky trsů do květináčů a rychle rostoucí letničky (majoránka, petrželka, řeřicha, kerblík) si do nádob vysejte. Pro kousek natě do polévky můžete seříznout vrchol celeru a položit ho na talířek s trochou vody, nať bude růst po několik týdnů.

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑