Za vzděláním za oceán - 5

Jiřina 21. 10. 2014

Sláva! Vnuk mé sestřenice David dal o sobě na Facebooku vědět. Už jsem si myslela, že mne vyřadil z okruhu přátel, kteří mohou číst jeho články. Není to tak, je asi zaneprázdněn a na psaní nemá čas. Vždyť i tento článek psal už koncem září:

18:50-20:40, neděle 28. září 2014
Pittsfield, Maine, Spojené státy

Uf, 7. září poslední zpráva. Bože!
Je mi jasné, že s každým dalším týdnem by to bylo horší a horší, takže se pokusím sesmolit nějaké krátké resumé mých posledních týdnů. No, byl to docela záhul. Nebojte se, nechci tu brečet dýl, než je nezbytně nutné a snesitelné.
Ze svého slovníku jsem vymazal výraz „Volný čas“. Co se týká školy, dokud jste uvnitř, jste v bezpečí. Věřte, nevěřte (ten pořad jsem miloval a zároveň nesnášel, jakási masochistická a zvídavá část mého já mě nutila to sledovat, i když jsem potom týden nešel ve tmě na záchod), být ve škole je ta nejpříjemnější část dne (krom spánku). Škola zde je zábavnější (krom matiky, která je naprosto stejná, akorát nevíte, vo co go) a pořád se něco děje. Zjistil jsem, že čím více učiteli komplikujete hodinu, tím jste lepší studenti. A to já mooooooc rád. Samozřejmě to není styl házení papírků na hlavu, kýbl na pootevřených dveřích a připínáčky na židli. Jde o to, že učitelé zde milují, když se jich na něco ptáte, na odpověď dáváte protiotázku nebo protiargument. Opravdu zde není problém, že když máte dobrou otázku, která je trochu hlubší či diskutabilní, trvá i 15 minut, než učitel opět naváže tam, kde skončil. Moje třída mi jistě bude věřit, že zatímco v Čechách jsem byl v očích učitelů za rebela, třídního nepřítele a narušovatele pořádku, zde jsem za hvězdu. Není problém za hodinu rozdat tři autogramy…
No dobrá, trochu kecám. Když zrovna neprobíhá vášnivá diskuse, pracujeme většinou skupinově, ale i samostatně na různých úkolech či projektech. Oh, chybí mi moje čili. Potom je tu ovšem předmět Environmental science, kde přibližně poslední třetinu otročíme na zahradě a kolem školy. Pak jsou dny, kdy celých 80 minut obíháme školu a recyklujeme všemožný stuff. Nejsem si jist, zda je tento předmět tak úplně serious. Když už jsme u Environmental science, víte, co je to Coriolisova síla? Amíci se umějí postarat o to, abyste to už v životě nezapomněli. Pro ty, kteří nevědí (ale má gymnazijní třída by to umět měla), je to v podstatě pohyb tekoucí předmětů na Zemi (voda, vzduch) do zatáčky kvůli její rotaci. Když si to tak čtu, asi bych nemohl být učitel. No, prvně nám řekl, oč běží. Potom nám pustil tři videa a nakonec jsme nafukovali balónky pro děti (ne kondomy!), které měly simulovat Zemi. Jeden s balónkem točil dokola a druhý se pokusil udělat rovnou čáru od rovníku k pólu a zpátky. Samozřejmě rovná nebyla. Potom jsme vyplňovali protokol o naší studii.
Taky nezapomenu, když nás učitel učil metrický systém a amíci z toho byli na sračky.
Ze seriózních předmětů mám nejradši Principy byznysu. Krom toho, že je to zajímavé a přínosné, tak to vyučuje čínský učitel, který nemá problém s tím si v jednom kuse dělat trefně kozy z Amíků a jejich vlády. Témata, ve kterých zazněly tyto vtipy, byla například důchodové pojištění, zdravotnictví, kreditní karty a spoustu dalších, která, když přenesete do amerického prostředí, jsou opravdu směšná. Dokážete pochopit, že si Amík koupí televizi na kreditku a nastaví si takové splátky, že ji splácí 30 let? Na poslední hodině nám říkal, že četl o tom, že 42% Amíků věří, že Zemi a lidi stvořil Bůh a že je stará jen 6000 let. Když jsem se ho
zeptal na to, co se sakra učí v ostatních školách, tak mi řekl, že v jižních státech platiči daní (masa) určí, co se bude ve škole učit. To znamená, že když popřou evoluci, tak se ji prostě děti učit nebudou. Vtipné, že? Další věc, co mě pobavila, byla, že máme za úkol každý týden sehnat jednu zprávu, co se týká ekonomiky a byznysu ze seriózního zpravodajství. Někdo tam přinesl zprávu ze stránek Bílého domu a bylo mu sděleno, aby příště hledal z věrohodnějšího zdroje. Jak jsem řekl, dokud neopustíte budovu školy, není se čeho bát.
Po škole jdu okamžitě na trénink fotbalu. O tom ale až někdy později. Po fotbale utíkám na večeři, z večeře do sprchy a potom do půlnoci až jedné hodiny dělám úkoly. Akorát to má jeden vtipný háček. Od deseti na nás klepou dozorci, abychom zhasli, takže vždy musíme vycpat škvíry kolem dveří hadrama, aby světlo neprosvítalo. Druhý den od šesti jedeme odznova. Poslední týden jsem od pondělí jel na autopilota a probral se až v sobotu ráno. V předchozích týdnech byla na mě také uspořádána razie, takže mi zabavili všechny čtyři nože. Prý to na mě někdo prásknul učiteli. Už po něm pátrám, ještě mi zůstaly nůžky na nehty. Naštěstí ji udělal můj trenér fotbalu, takže jsem mu v pohodě vysvětlil, že jsem zatím neměl v plánu nikoho zabít a že je to rodinná tradice. Ukázal jsem mu video sestry, jak zasekává nože do terče, takže jsem bez problému. Ačkoliv se vám může zdát zdejší školní systém poněkud srandovní, mohu vám říct, že je náročnější. Sice zde nemusíme tak děsně memorovat, ale zase toho musíme strašně moc dělat sami. A taky nasazení žáků je úplně jiné. Upřímně, jak dlouho se připravujete denně do školy? Lidi zde i několik hodin. Je tu dokonce jeden Asiat, o kterém se vypráví mýty. Teď je v maturitním ročníku, ale už minulý rok, tzn. ve třeťáku, si zvolil nejvyšší úroveň ze všech předmětů, co měl, a denně spal jen 2 hodiny. Takže už rok před ukončením zdolal to nejtěžší, co mu tahle škola může nabídnout. Letos každý druhý den odjíždí studovat na universitu, i když je stále student střední školy. Po této škole půjde na MIT, což je spolu s Harvardem zřejmě nejlepší univerzita na planetě.
Když jsme u Číňana, zajímá vás čínské školství? Sice jsem tam zatím nestudoval, ale z vyprávění jsem si udělal obrázek. To, co zde napíšu, je výjimečně bez přibarvení. Představte si, že mají školu od 5:50 - 6:30, v tomto čase musí číst knihu nebo učebnici. V 6:50- 17:45 probíhá klasická výuka a v 18:10 - 21:55 musíte být ve škole a dělat si úkoly. Ale prý to většinou nestíhají, takže to potom dělají ještě doma do půlnoci. A o víkendy jim rodiče platí soukromé lekce. A přesto spousta z nich jde potom manuálně pracovat do továren, protože na dobré pozice je velká konkurence. Navíc učitel má právo žáka mlátit a to i před třídou a rodiči. Když si rodič stěžuje, je jejich dítěti zakázán vstup do školy. Můj spolubydlící mi říkal, že je naprosto běžné, že děti skáčou ze střech a oken jejich školy. Samozřejmě ne po stovkách, ale každoročně se někdo najde. Tohle si pamatujte, až vás bude štvát slohovka z rodného jazyka. Kvůli tomuhle se každý snaží zdrhnout z Číny. A asi i proto je tu skoro každý ubytovaný Asiat.
Zajímají vás bláznivé, ale i děsivé praktiky, které Číňané dělají, aby se dostali do USA? Podotýkám, že všechno zastřešují agentury a ani jedna z těchto věcí není levná. Asi nejvtipnější je to, že vám agentura zajistí nějaký let, který vede nad územím USA a jakmile ho protínáte, vyhodí vás z letadla s padákem. Samozřejmě jste ilegál, takže se pravděpodobně zašijete do nějakého China Townu. Mám ještě jednu, pro mě nepochopitelnou taktiku. Když se narodíte v USA, jste Američan a nezáleží na tom, že den vašeho narození byl jediný den, co jste byli v USA. Takže agentura zajistí těhotné matce turistické vízum a pošle ji tam. Porodí zde a odletí do Číny. Dítě nechá agentuře, která se o něj stará až do tří let a potom ho pošle zpátky do Číny za rodiči. Tohle dítě naopak potřebuje povolení na pobyt v Číně. Samozřejmě oba způsoby jsou velmi drahé, ale jsou možné. Stačí si vybrat agenturu. Jednoho Číňana jsem se ptal, co by musel udělat, kdyby chtěl do ČR. Během tří minut mi přečetl ze stránek agentury, že zaplatit 30 tisíc dolarů a umět česky. Říkal ale, že k nám se asi nechystá. Kvůli češtině.
Vzpomněl jsem si i na poslední hodinu angličtiny. Řešili jsme chorobu dnešní doby zvanou feminismus x šovinismus, a že čím dál víc kluků se v dnešní době chová, obléká a upravuje jako holky. Mmmm, to jsem se zase vyřádil. „Vzal sis na mě bič a kleště a já křičím: Já chci eště!!!“


Moc pěkně napsané a s vtipem!
Davidovi vzkazuji, že se těšíme na jeho další články.

Jiřina

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Foto 97

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑