Za vším jsou vždy lidé, i na seniorské stránce...

emanovotna17 21. 1. 2015

Chtěla bych sdělit jen několik myšlenek, které se mi honí hlavou. Již uplynulo několik měsíců od doby, kdy se změnilo vedení seniorské webové stránky www.sedesatka.cz. Považuji za vhodné sdělit lidem, kteří tuto stránku tvoří, ale i těm, kteří k ní patří a navštěvují ji, následující:

- od počátku, kdy nás bylo málo a my jsme se ještě neznali, tak jsme si vykali. Později starší z nás měli obavy, že si nezapamatují, komu smí tykat. Někteří - ti odvážnější, sdělili sami, ať se jim tyká. Sama od sebe jsem nikomu tykat nezačala. Jednak z ostychu - nebyla jsem na tykání zvyklá, anebo proto, že jsem netušila věk člověka, který byl na internetové stránce právě se mnou. Nyní nevím, komu smím tykat a komu mám vykat.

- psávala jsem přivítání nového člověka...některým se to nelíbílo, někteří reagovali vstřícně a zároveň ostatním sdělili něco málo o sobě

- psala jsme i gratulace k narozeninám. Někdy adresně, když jsem měla svolení, jndy obecně všem narozeným v daném měsíci. Později se začalo přát i ke svátkům.


Na současné verzi jsem doposud nepovažovala za vhodné kohokoliv vítat - nevíme zatím, kdo je s námi na seniorské webové stránce.
Původní myšlenka www.sedesatka.cz byla nádherná - senioři dostali možnost psát o tom, co je baví a zajímá, co viděli, slyšeli anebo navštívili...Takovou možnost hned tak někdo nemá - navíc ještě zcela zdarma a s pomocí Admina při potížích technického a jiného charakteru. Měli jsme možnost reagovat i na texty a přání, které psal některý z redaktorů. Podle stylu psaní nebyl problém poznat, kdo texty psal.
Na současné verzi je to trochu jiné - mrzelo mě, že jsem nemohla reagovat pod přáním, které bylo na úvodní stránce vlevo. Možná jsem měla trochu víc hledat a najít ho někde jinde, ale člověk vždy nemůže dělat to, co by třeba rád dělal, co by chtěl. Přece jenom jsme ve věku, kdy nemoci člověku v jednání zabrání a člověka hodně potrápí. Uvidíme, jak to bude na upravované webové stránce....

My, senioři, máme obrovskou šanci - můžeme i nadále tvořit a psát. Tvořit píši proto, že mnozí z nás nejenom píší, ale i vytvářejí různé věci - záleží na tom, z čeho a jak tvoří. Pokud se týká psaní - každý z nás je jiný. Svá témata si vybírá sám podle toho, o čem by rád napsal. Někdo má trochu víc možností, protože bydlí ve velkém městě a rád navštěvuje různé akce. Jiný bydlí zase v malebné přírodě - tím nás nabádá k tomu, abychom nezapomínali na to, že i ve starším věku je zapotřebí chodit. Mám odzkoušeno, že mi pohyb pomáhá zdolávat zdravotní problémy mnohem lépe. Je jasné, že každý ví, kolik toho zvládne, aby mu pak nebylo ještě hůř.
Pokud se týká seberealizace - ano, každý se tady projevuje sám jako osobnost. Každý chce přece druhým sdělit své dojmy. Jsme přece z různých konců naší rodné země a ta je nádherná kdekoliv. Nezáleží na tom, jestli bydlím ve velkém městě anebo na malé zapadlé vísce. I já jsem bydlela na malém městečku v pohraničí, velmi ráda jsem jezdila na vesnici a těžko si zvykala na krajské město.
Nevím, jak to cítí ostatní, ale já si uvědomuji, že za vším, co napíši je vždy člověk. Nejen ten, který to možná bude číst, ale hlavně ten, který chtěl někomu něco sdělit. Bez citu se většina textů psát nedá - přece na něco vzpomínáme - jinak psát neumím.
Je zapotřebí si uvědomit, že "není na světě člověk ten, který by se zavděčil všem." Nikdo nikoho nenutí číst text, který se mu nelíbí. Mě osobně zajímalo, co bylo právě napsáno - doposud jsem přečetla úplně všechno. Někdy jsem reagovala, jindy ne. Nepovažuji za nutné reagovat - jsou přece situace, kdy tématu nerozumím anebo mě natolik nezajímá. Jiná situace je ale tehdy, kdy se domlouvají lidé na setkání - pak je reakce nutná, aby se vědělo, na koho ještě počkat, kdyby měl vlak zpoždění. V současné době bývá často zpoždění směrem od Prahy k nám - na hlavní trati se pracuje. Ale bývá to jen několik minut...
Jsem si vědoma, že píšících lidí není zrovna moc. Nikoho ale k psaní nelze donutit. Nevím, jak ostatní, ale osobně přemlouvání k čemukoliv nemám ráda. Jsme dospělí lidé - snad máme i trochu rozumu? Umíme se rozhodovat sami. Je ale dost důležité sdělit těm, kteří váhají:
právě na této stránce je dost lidí, kteří jsou ochotni pomoci a poradit. Když si vzpomenu, jak jsem začínala a kolik jsem se naučila právě tady...i odvahu objevovat různá "zákoutí" na internetu jsem našla tady.
Nelituji času, který jsem na www.sedesatka.cz strávila ( nebylo ho zrovna málo ) - vždyť jsem se stále něco učila. Paměť by si měl člověk cvičit pořád - novou nelze zakoupit v žádné apatyce.
Trávila jsem tady nejhorší chvíle mého života - překonávala a překonávám je o něco snadněji psaním jakéhokoliv textu. Odreagovávám se tak od různých problémů, které má určitě každý z nás - na věku nezáleží.
Tady jsem zažila i velmi smutnou situaci - psala jsem o úmrtí jedné z nás a vzpomínala na ni. Někomu se to třeba nelíbilo, ale člověk, který na www.sedesatka.cz psal a radil ostatním, ten přece seniorskou webovou stránku spolutvořil stejně, jako my ostatní. Nelze na něho zapomenout, když víme, že již není...slušnost mi velela a já jsem činila...
Jsme ve věku, kdy zdraví mnohým z nás zabrání aktivně účastnit se - někdo přeruší své psaní, odmlčí se...snad se později ozve.
Všem přeji, aby jim zdraví vydrželo co nejdéle - zdravý člověk si jen těžko dovede představit, jak mnohdy nemocný trpí. Tady opravdu platí: nezkusíš, neuvěříš...

Přeji všem, kteří se rozhodnou,
na webovou stránku nakouknou,
možná i "drápkem" se zachytnou:
příjemné chvilky na seniorské webové stránce, kde máte dost možností seberealizace - myslím si, že si umíte vybrat právě tu svou, tu jedinou. Je jedno, o co se zajímáte - důležité je, aby někdo nezůstával jen opodál a uvědomil si, že má příležitost dostat se mezi lidi na dosah ruky a počítače.
Zůstávat sám musí být asi velmi smutné - nemám podobnou zkušenost, píši jen na základě vyprávění.

Všem, kteří sem náhodou nakouknou, přeji jen klidné, spokojené a pohodové dny

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Foto 97

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑