Za jihlavským duchem - návštěva Jihlavského podzemí

Pepa 25. 11. 2014

Na konci října 2014 jsem se svým synem navštívil tzv. Jihlavské katakomby. Byli jsme jen sami dva, tak jsme si dokoupili ještě jednu vstupenku navíc (min. počet pro vstup jsou tři osoby) a absolvovali jsme tak „individuální prohlídku.“
Jihlavské podzemí je významnou historickou stavební památkou Jihlavy. Co do rozsahu podzemního labyrintu je po Znojmu druhým největším na území naší republiky. Jeho celková délka činí 25 km a zaujímá plochu 50 000 m2.
Chdoby se nacházejí téměř pod všemi objekty historického jádra města a má tři podlaží. S jeho ražbou se začalo ve 14. století.
O příčinách vzniku jihlavského podzemí kolovaly různé domněnky. Současní historikové se domnívají, že podzemní chodby vděčí za svůj vznik hospodářským důvodům. Jihlava ležela na důležité křižovatce středověkých obchodních cest, a tak kupci a řemeslníci si pro uskladnění svého zboží a výrobků rozšiřovali stávající sklepy. Teplota v podzemí se pohybuje mezi 8 a 12° C.
V roce 1978 zde byla amatérskými speleology objevena tzv. "svítící chodba". Stěny chodby jsou pokryty bělavým povlakem, který po předchozím nasvícení zelenkavě světélkuje. Chodba se nachází asi 11 metrů pod povrchem země a je největší raritou a záhadou jihlavského podzemí. Trochu nás tam mrazilo, zvláště když naše průvodkyně zhasla a my se ocitli v úplné tmě.
Slavná se stala i díky redaktorovi Stanislavu Motlovi, který tu mezi roky 1997 až 2000 strávil celkem 4 noci a při té druhé natočil jakého si „ducha jihlavského podzemí“ a díky tomu se o podzemí začala velmi zajímat veřejnost.
Prohlídka byla velmi zajímavá a všem vřele doporučuji.

Pepa

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑