Vzpomínky na 17. listopad 1989

Jiřina 17. 11. 2014

Dnešní den snad vyvolává v každém nějaké vzpomínky. Sedím u počítače a poslouchám rádio – přímý přenos koncertu z Václavského náměstí. Vzpomínají tam na tento den lidé různých generací . Nechci promarnit příležitost abych i já zavzpomínala na dny před dvaceti pěti lety. Ten večer 17.listopadu jsme byli s mým mužem a přáteli na posvícenské zábavě v sousední vesnici. Bylo to Martinské posvícení a uvědomuji si, že to byl pátek, na první pohled je to divné, ale tehdy se zábavy pořádaly podle toho, jak měla volno kapela. My jsme se bavili a asi 70 km od nás, v Praze se lámaly dějiny.
Náš starší syn měl v tento den setkání se svými spolustudenty po pěti letech po absolvování VŠ. Tehdy už pracoval a bydlel v Bílině a když k nám v neděli přijel, vyprávěl nám, že byli v nějaké hospůdce poblíž Václavského náměstí. I když byly od událostí na Národní třídě poměrně blízko, o ničem nevěděli. Potom do hospůdky ale přišli, snad až po rozehnání demonstrace, studenti a vyprávěli, co se tam dělo. To potom vyprávěl syn nám. Do té doby jsem věděla jenom to, co nám o těch událostech říkali v televizi – dohromady nic.
Mladší syn tehdy studoval na VŠ zemědělské v Suchdole. V pátek přijel normálně domů, o ničem nevěděl. Potom se i jejich fakulta zapojila do stávky. Syn měl a doposud má na prvním místě sport, nijak se do událostí nezapojoval. Suchdol je taky daleko od centra ale i tak, já na jeho místě bych si nenechala ujít příležitost „být u toho“.
K nám na malou vesnici se informace dostávaly těžko. Vždy jsem si naladila Svobodnou Evropu. Jednou, bylo to na počátku demonstrací, takhle žehlím, poslouchám přenos z Václaváku. Zrovna myslím, že mluvil Václav Malý, vtom se otevřely dveře, já jsem se lekla, byla jsem vyplašená, poslech Svobodné ještě v té době by pro mne byla kaňka na kádrovém posudku. Náhlá návštěva, která přišla až do kuchyně, protože na vesnici nezamykáme, byl agronom z ÚZUS, přišel zkontrolovat osivo květáku, které jsme dělali pro Sempru. Podíval se na rádio, usmál se a řekl. Já jsem to taky poslouchal v autě. Spadl mně kámen ze srdce. Potom šly události ráz na ráz, shromáždění na Letné už přenášela i televize.
To byla moje vzpomínka na 17. listopad 1989

Jiřina

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑