Vzpomínka na 28.9.2014 svatý Václav v Ostravě - Přívoze

emanovotna17 8. 12. 2014

Byla sobota, 28.9.2014. Počasí slibovalo pěkné odpoledne. Nelenila jsem a rozjela se podívat do městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Na jejich oslavy svatého Václava spojené i s jarmarkem a řemeslníky na něm se jezdívám podívat.
Na náměstí bylo hodně lidí. Akce se konala již od rána. Mě ale zajímalo, jak bude letos vypadat průvod - o předchozích akcích jsem psala na www.sedesatka.cz. Vloni tady byla Eva Vejmělková.
Šla jsem náměstím ke kostelu. Věděla jsem, že odsud uvidím na přijíždějící koně a celou družinu nejlépe.

https://emanovotna.zonerama.com/Album/473192

Lidé v dobových kostýmech - koně, psi a ostatní družina - najednou se člověk ocitne v docela jiné době. Je překvapující, že se při této oslavě lidé netlačí a uvolňují cestu procházejícím hostům.


https://emanovotna.zonerama.com/Album/473010

V kostele bylo všechno připraveno - uvnitř vše zářilo, nejen čistotou, ale napomáhalo i světlo procházející dovnitř zvenku. Sluneční svit dopadal na lidi uvnitř - vše bylo najednou jasnější a zářivější. Lidé tiše poslouchali slova zdejšího pana faráře, ale i Václava a jeho choti.
A po chvíli již znělo kostelem:
Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš...
Text byl napsán velkým písmem - lidé zpívali. Pak se všichni postavili a zdravili odcházejícího Václava s chotí.

V kostele byla na několika panelech popsána historie zdejší farnosti. Vše bylo doloženo fotografiemi. Zajímavá a poučná výstavka...

https://emanovotna.zonerama.com/Album/473401Na náměstí byl postaven velký stan pro vzácnou návštěvu. Byl připraven i program. Kromě toho tady bylo i několik různých řemeslníků, takže jsem se prošla a vždy chvíli pozorovala řemeslníky, jak tvoří přímo tady na náměstí v Moravské Ostravě a Přívoze.
Kromě jiného tady byla i zvířata. Nejedná se o běžná zvířata...pes, husy, kozy - jejich majitel je vycvičil a právě tady na náměstí pak předvedl, co zvířata naučil.https://emanovotna.zonerama.com/Album/473686Kováře mívají v Ostravě na všech akcích - lidé se dívají na jeho práci. Na Slezskoostravském hradě mívají možnost vyzkoušet si práci kováře. Viděla jsem děti, s jakým nadšením kovaly a pak rodičům ukazovaly, co se jim podařilo vytvořit. Tady by se takto pracovat nedalo. Bylo tu moc lidí na jednom náměstí.

https://emanovotna.zonerama.com/Album/473734


Prohlížela jsem si, jak vznikají různé výrobky z keramiky. Řemeslníka obdivoval i zdejší pan farář. Byli tady i řezbáři. Právě kvůli různým řemeslníkům se chodím dívat na zdejší náměstí.

https://emanovotna.zonerama.com/Album/473110

Na náměstí byl velký ohrazený prostor pro dva cvičené medvědy. Nevím, jestli bych k nim šla blíž. Přijeli s nimi až z Čech - neurčili blíž, odkud jsou.
Zdejší náměstí je obklopeno krásnými starými domy. Mají hodně pěkných zdobných prvků - ráda se na ně dívám.
Odpoledne uběhlo velmi rychle - líbilo se mi tady. Snad někdy příště

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Foto 97

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑