Výstava filmových kostýmů v Ostravě

emanovotna17 8. 11. 2014

Víte o tom, že se v Ostravě můžete ještě dnes a zítra podívat na výstavu filmových kostýmů?
Od 17.října 2014 můžete v Avion Shopping parku v Ostravě - Zábřehu procházet dlouhými chodbami. Uvidíte zde nejenom vystavené filmové kostýmy zapůjčené ze Studia Barandov, ale i průvodce výstavou v pěkných kostýmech. Zajela jsem se 25.října 2014 podívat.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/469839


Jaké ale bylo mé překvapení, když jsme vystupovali jinde, si asi dovedete představit. Nejezdím sem tak často. Udivilo mě, že nás nechali jít po dost frekventované cestě. Zřejmě nastala nějaká porucha - usuzuji tak podle toho, že něco opravovali. Na obou stranách cesty byly keře a stromy - podzim se ukazoval ve své kráse.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/468248

Když jsem vešla dovnitř, měla jsem před sebou Arabelu a další. Ležel tam prospekt a v něm plánek - místa expozic byla očíslovaná. Cesty mezi jednotlivými místy byly označeny barevně. Šaty byly naaranžovány tak, jako by právě předváděly část filmu. Zaujalo mě prostředí - vše bylo doplněno odpovídajícími rekvizitami. Mohla jsem si zblízka prohlédnout všechny detaily - švadleny měly možnost ukázat, co umí ušít. Na různé materiály si ještě naše generace dobře pamatuje. Některé materiály byly nepříjemné - nesály pot, chladily, možná i "škrábaly". Byly vyrobeny z různých druhů umělých materiálů. Jiné zase byly jemné a měkkoučké. Muži mohli vzpomínat třeba u radiopřijímačů anebo televizorů.
Z Moravskoslezského deníku jsem se dozvěděla, že vystavují 45 kostýmů.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/468275

Vzpomínáte na Starce na chmelu? Určitě znáte Obecnou školu. A co teprve Cirkus Humberto? Tady stálo několik dětí a vzpomínalo nahlas.
U každé expozice byly panely a na nich popis včetně fotografií - měli jsme možnost osvěžit si paměť.
Nepředpokládala jsem, že budu mít možnost vidět všechno zblízka - bez vitrín přímo před našima očima byly vystaveny kostýmy. Zajímaly mě i drobnosti, které ve filmu nebo v televizi nejsou tak dobře vidět - proto mám někde jen kousek oděvu.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/468334

Vzpomínáš na: Obsluhoval jsem anglického krále anebo Konec starých časů? A co teprve Limonádový Joe aneb Koňská opera? První republika - to je čerstvá záležitost - u kostýmů jsem slyšela poznámky:

Jak se mohli herci dostat do tak malých kostýmů? To byli tak hubení?

http://emanovotna.zonerama.com/Album/469766

A již jsem byla u S čerty nejsou žerty. Někdo si bude myslet, že mám dvakrát vedle sebe stejnou cedulku - nikoliv, dole je vždy jméno jiného herce. Nevěděla jsem třeba, že u žlutého kostýmu je na sukni ještě jedna horní vrstva materiálu od pasu dolů a pak zakulacená. Je ale kratší než spodní část kostýmu.Postřižiny jistě všichni znáte:

http://emanovotna.zonerama.com/Album/475840
A nejenom Postřižiny, ale i Jak se budí princezny.
A nakonec ještě několik perliček:
nejtěžší šaty jsou barokní hnědé z filmu Tři mušketýři. Proč jsou tak těžké? Mají kovovou konstrukci a satén a brokát jsou těžké látky.
A co si myslíte o renesančních šatech v černozlatém barevném provedení? Mohli jste je vidět v pohádce Z pekla štěstí, ve velkofilmu Bathory anebo Sedmero krkavců. Ani tyto šaty nejsou lehké.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/475941
Dětem se líbil kostým Leontýnky a jejího otce rytíře Viléma Brtníka z Brtníku - film Ať žijí duchové si určitě většina z nás pamatuje.
Na výstavě filmových kostýmů se procházíme vývojem módy od středověku, přes baroko, rokoko, empír a secesní období až k módě minulého století.
Naše výstava má ale i prvenství. Jaké?
Poprvé mohou lidé spatřit na vlastní oči kostým Jiřího Krampola z filmu Waterloo po česku anebo kostým Olgy Schoberové jako Molly z filmu Pane, vy jste vdova! Poprvé putovaly na výstavu kostýmy z filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera.


http://emanovotna.zonerama.com/Album/475906


Školy a mateřské školky se mohly přihlásit na komentované prohlídky.Byla tady i možnost se nechat vyfotografovat v některém z kostýmů. Na místě si člověk vybral z několika druhů pozadí a ihned dostal krásnou fotografii.
Nevyjmenovám tady všechny vystavené filmové kostýmy - stačí se podívat na cedulky v odkazech. Ale napíši názvy:
Ať žijí duchové
Jak se budí princezny
Postřižiny
Z pekla štěstí
S čerty nejsou žerty
Panna a netvor
Waterloo po česku
Cirkus Humberto
Limonádový Joe aneb Koňská opera
Zlá krev
Postřižiny
První republika
Anděl svádí ďábla
Konec starých časů

Obsluhoval jsem anglického krále
Obecná škola
Habermannův mlýn
Starci na chmelu
Pane, vy jste vdova!
Rebelové

U mě dobrý
Jak utopit dr. Mráčka, aneb konec vodníků v čechách

Paní ředitelka zdejšího Avion Shopping parku si zaslouží poděkování - povedla se skvělá věc. Mít možnost vidět originální filmové kostýmy určitě přilákala hodně návštěvníků.

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Foto 97

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑