Výlet do Polska

Marta Štablová 17. 11. 2014

Výlet do Polska


Konečně jsem se dočkala toho, že jsem přemluvila chotě k cestě do „ojčizny,“ našich sousedů. Ač je rodák z Orlové, pár kilometrů od hranic stále se zdráhal jet se tam podívat. Konečně na cestu došlo. Manželova sestra mu dělala navigátorku. Jeli jsme na průzkum trhu. Netuše, že by se nám hodila dodávka. Manželovi se sortiment zboží natolik zamlouval, že se pořádně rozmáchl.

Přejeli jsme závoru a několik desítek metrů objevil nábytek, proutěný program, po kterém neustále mluvil. Prodejce v sobě nezapře polského obchodníka. Nadšen pohledem na nás měl jistotu, že neodjedeme s prázdnou. I tak se stalo. Nakoupili jsme tolik, že jsme se švagrovou málem měly pochybnost, že pojedeme zpět autem. Přestože zabereme dosti prostoru, vezli jsme neuvěřitelné množství nábytku. Zklamání z mé strany, že už nám ani mezi nohy nevleze taška se zeleninou. Kufr auta zůstal pootevřený. Dorazili jsme domů a ženy, které tlachaly před domem rázem oněměly. Koupě se nám moc vydařila. Nakoupila jsem ještě několik drobností na zub, abychom ochutnali, co příště koupíme. S cenou jakou nám snižoval obchodník, jsme byli spokojení prodavač určitě také. Manžel proutěná křesílka s kulatým stolečkem rozmístil v lodžii. Udělal foto, které poslal s dopisem jako email kamarádovi. Nevěřil ceně zvláště, když mu manžel vypsal, co vše se do ní vešlo. Dřevěnou židličku si vzala vnučka, protože se jí ohromně hodila. Také jsme ji pro ni koupili. Ovšem co nás všechny překvapilo a tím pádem jsem se stala terčem. Cesta tam i zpět včetně nákupu i s čekáním před přechodem nám trvala necelé dvě hodiny. Jakmile jdu na nákup v okruhu několika desítek metrů od paneláku, vrátím se téměř vždy později.

Asi za dva týdny jsme se vydali na nákup znovu. Manželovi se líbily ještě další kusy proutěné krásy. Byl to den, který astroložka v televizi počátkem týdne označila jako za kritický. Muž tomu nevěří. Záhy jsem poznala, že náš výlet nebude tak pohodový. Poněkud neklidný hned po výjezdu naznačoval, že to nebude jen tak. Jel načerpat palivo. Když sedal do auta, zpříčila se mu berla a nervózně s ní manipuloval. Pak průpovídky mne nějak rozladily a byla jsem ochotna se vrátit domů. Po výjezdu z „kruháče“ se začal šacovat a hledat peněženku. Měl v ní větší obnos, který vybral z bankomatu, než jsme jeli k pumpě. Nejistota se zvyšovala. Zastavil a vysedl, v ten moment mu spadla peněženka na podlahu auta. Automaticky ji hodil před výjezdem, na sedadlo a ona se mu přilepila na pozadí. Samozřejmě rozladěn, nemělo cenu se vzrušovat. Působil na něj asi vesmír s planetami, které zrovna nebyly v příznivé, ke znamení Vodnáře. Uklidnili jsme se a dojeli na místo. Tentokrát jsme si řekli, že zeleninu přivezeme. Objevili jsme se u stejného prodejce, který nás vítal jako staré známé. Vybrali jsme si dobře. Všem se nakoupené kusy líbí. Mají své místo a opodstatnění. Manžel si splnil dávný sen. Nakoupila jsem ještě pozornost pro příbuzné a vydali jsme se ke stánku se zeleninou. Jezdili jsme a hledali místo k zaparkování. Podařilo se, ovšem vliv planety Uran s manželem nějak zamával. Aniž by tušil. Nakoupili jsme za tak příznivé ceny zeleninu, krásnou čerstvou, ani jsme netušili. Podělila jsem se o ni. S plnými taškami jsme se vydali k autu. Ale jak se do něj dostat. Manžel si nechal klíče uvnitř. Procházeli kolem dva Češi. Jeden z nich by rád pomohl, ale uměl otevřít jen Škodovku. „Ale běžte za tím prodejcem.“ Ukázal kam. „Ten vám určitě pomůže.“ Také se stalo. Přišel k nám a jen se otáčel, zda nejsou poblíž policajti. Říkal, že je tak známý, jako by byl zloděj aut. Prý jich už otevřel nejméně padesát. Měl kus drátu, který už jen upravoval různým ohnutím dle potřeby. Ale se značkou našeho auta neměl zkušenost. Výsledek se zdařil. Za odměnu nechtěl nic. Zato, mne pozval do jeho stánku k nákupu. Měl velký výběr rybích výrobků a také jiný sortiment potravin. Dala jsem mu utržit, zasloužil si to. Cesta domů byla konečně bez zádrhelů a nástrah. Myslím, že nebude dlouho trvat a pojedeme zase. To však dále, podívat se na města, která manžel sleduje dalekohledem z oken našeho bytu.

Marta Štablová V Orlové 11. 6. 2006

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑