Vánoční výstava 28.11.2014 v Domě zahrádkářů v Ostravě - Krásném Poli

emanovotna17 6. 12. 2014

V pátek 28.11.2014 jsem se jela autobusem Městské hromadné dopravy podívat do Krásného Pole. Není to od nás daleko - cca pět kilometrů. Na výstavu členek Českého zahrádkářské svazu jsem se moc potěšila. Vím, že mají co ukazovat - naposledy jsem tady byla na výstavě na jaře.http://emanovotna.zonerama.com/Album/496870

Když jsem přicházela k Domu zahrákářů, uviděl jsem otevřené dveře. Bylo vidět do vstupní chodby. Vítala nás již tady výstava různých plodin a ovoce. Pokračovala jsem cestou do poschodí. Na schodech byly různé druhy dýní pečlivě urovnaných na průsvitné tkanině. Na stěnách visely obrázky draků. Na odpočivadle byla napsaná jedna sloka básničky. Stoupala jsem po schodech velmi pomalu - chtěla jsem se podívat na všechny namalované draky. V Krásném Poli měli vystavené vždy velmi pěkné výkresy dětí.


http://emanovotna.zonerama.com/Album/497107

Již ve vstupní chodbě horního patra bylo na co se dívat. Vlevo vystavovali včelaři a v pravé části byly na stěnách různé vánoční ozdoby - zřejmě ze zdejšího květinářství. Neptala jsem se, protože zároveň se mnou přišla třída dětí ze zdejší školy a bylo nás tady najednou hodně. Byla tady i možnost odložit si kabát. Nevyužila jsem toho a šla hned do další místnosti. Podél stěn byly postavené stoly a na nich různé výrobky. V rohu u stěny s okny byl postaven vánoční strom - na velikonoční výstavě tam měli malá kuřátky, se mi hned vybavilo...
Uprostřed místnosti byly další stoly plné krásných předmětů.
Tentokrát jsem chodila tak, abych nikomu nezavazela a něco uviděla. Malé děti byly nadšené. Vytahovaly peníze a vybíraly, co koupí domů - většinou mamince. Jedna dívenka usedavě plakala. Starší žena ( myslím nyní starší víc než já ) se jí zeptala proč pláče. Dívenky měla koupenou podkovu z perníku pro maminku. Někdo do ní žduchl a podkova se polámala. Dívenka plakala - neměla víc peněz. Paní již podkovu neměla a řekla dívence, ať si vybere cokoliv, co se jí líbí, že to za ni zaplatí. Obdivuhodné gesto od starší ženy - prodávala totiž perníčky někomu jinému. Doplatila kousek perníčku za dívenku. Ta děkovala a zklidnila se.
Ještě jeden zážitek - pro mě osobně dost překvapivý:
chlapec koupil pro maminku perník asi za osmdesát korun. Zeptal se velmi slušně paní učitelky, jestli by mu nemohla perníček vzít do její tašky do školy. Odpověď zněla: nemohu, mám v tašce své věci.
Její taška nevypadala zcela zaplněně...paní u perníků chlapci dala svou igelitovou tašku a ještě mu dobře poradila. Obrovský rozdíl v chování dvou žen - obě by mohly říci ne, jedna ale uměla svým chováním dávat dobrý příklad.
Paní u perníčků byla skvělá - dětem klidně uměla vysvětlit i poradit. Neumím opdhadovat její věk, ale má již pětiletou vnučku.
Zajímalo mě, jestli tady budou mít výrobky ze dřeva - myslím nyní ozdobné knoflíky, náhrdelníky a podobně. Vystavovali - byla to nádhera.
Bylo tady i několik druhů vánočních přání do obálek za velmi nízkou cenu.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/497138

V rohu poblíž okna byla paní ukazující origami - má tam i vzor, jak se postupuje. Na bílém papíře nalepené žluté kousky a z nich vytvořen názorný pracovní postup. Dokonce měla i velmi levné kousky vánočních ozdob na prodej - chlapec si kupoval zvonek za deset korun. To musel být jenom spotřebovaný materiál dražší. Právě vedle této paní byla její snacha - měla nádherná přání do obálky. Zeptala jsem se, jestli má i k narozeninám a koupila jsem se.
Měli tady hodně různých věnců a svícnů, nechyběli ani čerti a další. Nezapomněli ani na dřevěná prasátka pro štěstí. Byly tady i různé obrázky. Na stromku visely i perníčky. Zastavila jsem se u paní, která tady na místě paličkovala. Její betlém anebo ozdoby na malém stromečku - to byla nádhera. Měla vystaveno několik obrázků. Líbil se mi její podzim. Na stole ležela alba s ukázkami paličkovaných vzorků. Zajímavé byly ryby. Paní ochotně ukazovala vše, na co se lidé zeptali. Zvala mě na výstavu v sobotu do Dětmarovic, jenže na dvou místech najednou člověk být nemůže. Zvolila jsem raději výstavu zahrádkářek z Ostravy - Zábřehu - ale o ní až příště.
Byly tady i pletené hračky a spousta různých drobností. Několik perníkářek ukazovalo, co napeklo a krásně nazdobilo. Zaujala mě chaloupka - snažila jsem se ji vyfotografovat ze všech stran. Lidská paměť může selhat, ale fotografie ji i později oživí. Mezi fotografiemi jsou i perníčky od pětileté vnučky - dělala to sama. Peče s babičkou již od jejích třech let. K tomu se dá jenom dodat:
Zlaté ruce...

http://emanovotna.zonerama.com/Album/497204

Udělala jsem chybu: podívala jsem se jenom na čas odjezdu. Nevěděla jsem o tom, že se v Krásném Poli opravuje místní kanalizace a autobus jezdí jinak. Musela jsem čekat na další - až za hodinu. Tak jsem se procházela ulicemi a dívala se, jak se to tady stále mění. Rostou nové domky jako z vody. Kdysi jsem to tady trochu znala - porovnávala jsem.

Zdejší zahrádkáři mají vždy perfektně připravené výstavy. Nevím, jak by se jim dalo poděkovat. Dovedu si představit, kolik času věnují pečlivé přípravě. Doufám, že i já budu mít nějaké:
...tak zase příště na další výstavě

Ema


Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑