V Arboretu Nový Dvůr kvetl liliovník tulipánokvětý

emanovotna17 3. 10. 2014

Přijeli jsme do arboreta v Novém Dvoře ve Stěbořicích nejenom kvůli výstavě motýlů, ale chtěli jsme projít arboretem. I před rokem jsme viděli na několika místech vystavené bylinky.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/409301

Záhony bylinek jsou umístěny podél zdejšího skleníku. Šli jsme podél nich ke skleníku na výstavu motýlů. Cestou jsme si prohlíželi bylinky.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/409315

Některé z nich kvetly a seděly na nich včelky. Krásně to tady vonělo.
Na výstavě motýlů jsem se zdržela déle. Byli tam dva chlapci, kteří se začali bavit poté, kdy jsem jim ukázala jednoho motýla schovaného na boční stěně. Ale to vůbec nevadilo, protože času jsme měli dost.
Vrátili jsme se podél záhonů bylin a vešli jsme dovnitř do skleníků. Zdejší skleníky zatím nejsou přístupné celé. Na část se díváme jen přes sklo. Až bude dostatek peněz a skleníky se opraví, pak budou lidem zpřístupněny.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/409549

Viděli jsme nejenom květy, ale i barevné listy různých cizokrajných rostlin - prošli jsme se i úsekem kaktusů. Za mřížemi jsme viděli vzácnou Wolemia Mobilis z Austrálie. Při našich dřívějších návštěvách zdejšího arboreta jsme ji viděli zblízka. Byla umístěna v proskleném prostoru nedaleko od hlavní budovy. Mohli jsme si tenkrát vitrínu obejít ze všech stran a dívat se přes sklo.
Ze skleníku jsme se vydali k prvnímu liliovníku tulipánokvětému. Z denního tisku jsme věděli, že již kvete.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/409871

Naše první zastávka byla u zdejšího hodně starého stromu liliovníku tulipánokvětého. Starý strom s vysokými větvemi a květy pro mě dost nepřístupnými - jak se k nim dostat?
Měla jsem vedle sebe muže, který mi pomohl. Podržel mi na chvíli větvičku s květy. Květy jsem si mohla vyfotografovat a uložit na zoneramu.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/409905

Druhý strom byl opodál. Podle vzhledu je zjevně o něco mladší. Poprvé jsem viděla zblízka rozkvetlé květy. Dřív jsem viděla jenom poupata. Strom vypadal jako vánoční stromeček - daroval nám květinovou nádheru, nejkrásnější dárek dnešního dne.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/409993

Při dnešní návštěvě arboreta jsme měli ještě další štěstí. Viděli jsme květy na magnoliích. Byli jsme tady již mnohokrát, ale tolik rozkvetlých květů jsme na zdejších magnóliích ještě neviděli. Jak je vidět, tak jsme zvolili vhodnou dobu pro naši návštěvu arboreta.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/409999

Jdeme arboretem - fotografuji, abych se mohla podívat nejenom já, ale i ostatní lidé. V přírodě se cítíme lépe. Zapomínáme tady na problémy a vnímáme jen nejbližší okolí. Chováme se trochu jinak než v běžném denním životě.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/409928

Naše procházka arboretem pomalu končí. Blížíme se k východu. Počasí zatím nezklamalo. Barevnost přírody nám připravila velmi pěkné chvíle - starší člověk si vybírá, jak stráví svůj volný čas.
U východu jsme viděli pozvánku na výstavy. Nejenom výstava motýlů, ale i opavská výstava byla velmi zajímavá. Někdy o ní napíši.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/410240

I cestou k zastávce autobusu jsem si fotografovala. Obvykle to tak dělávám, když odněkud odcházím. Takovým způsobem se loučím s prostředím, kde jsem strávila náš volný čas.
Vypadalo to na déšť. Nemuseli jsme ale spěchat. Pršet začalo, až jsme byli na zastávce. Nezmokli jsme.
Do arboreta se ale ještě jednou vrátím. V současné době zde mají pěknou výstavu, kterou jsme navštívili již dvakrát - potřetí ji navštívím, až o ní sem napíši.

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 93

Foto 94

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑