Toulky Knihou XXXVI. O NESTANDARDNÍCH SITUACÍCH A NENÁPADNÝCH ZAČÁTCÍCH (Gen 40 a Mt 13,31-32)

Trabant 5. 6. 2015

PRVNÍ KNIHA MOJŽÍŠOVA (GENESIS): KAPITOLA 40 (STARÝ ZÁKON)

Přečtěte si, prosím, nejprve sami, uvedenou pasáž.

Pokud nemáte Bibli v knihovně, můžete použít on-line text na http://www.biblenet.cz/

Po určité době Josefova (zřejmě v úmyslu doživotního) věznění nastává určitá nestandardní situace.

Josef, neprominentní vězeň obsluhující své prominentní spoluvězně, se dostává do rozhovoru s (dnešním slovníkem řečeno) zaměstnanci prezidentské kanceláře či úřadu vlády. Oba „prezidentovi muži“ mají zvláštní sen, který Josefův Bůh i na Ptahově území Josefovými ústy vyloží.

Všimněme si proporcí textu: jistě zajímavá zápletka, jak se oba držitelé vysokých úřadů dostali až do vězení, ba jeden z nich později dokonce na popraviště, je odbyta několika slovy. Sny a jejich výklad jsou líčeny podstatně déle. Klíčové sdělení ovšem je, že Josef, resp. jeho Bůh, sen vyloží. Na tom základě dochází k nejpodstatnější události, převyšující svým významem vše, co Josef dosud v Egyptě prožil. Vrchní číšník je omilostněn a pokračuje k službě u faraóna poté, co se nepřehlédnutelně setkal s Josefem a jeho příběhem. I kdyby Josef nadále byl oblíbeným vrchním správcem v domě Potifara, byla mu skutečná a definitivní svoboda vzdálenější než nyní, kdy jeho „věc“, jeho kauza mohla ústy vrchního číšníka zaznít do uší samotného faraóna.

Každá nestandardní situace znamená pro vězně důvod k promýšlení příčin a následků, k reflexi. Richard Wurmbrand, rumunský farář, dlouhodobě žalářovaný v éře socialismu v rumunských věznicích, píše o dopadu nestandardních situací na morálku vězňů. Každá nestandardní situace vzbuzovala naději, že venku se mění politická situace, že se blíží propuštění. Každá nestandardní situace byla dlouho tématem rozhovoru a disputací.

Nejinak tomu zřejmě bylo s Josefem. Jak se minulost náhle musela jevit průzračná! Ano, aféra s Potifarovou manželkou, myslí si zřejmě Josef, byla možností jak se dostat do vězení, jak přednést úžasnou shodou okolností svůj příběh faraónovi, který by se o něm jinak nikdy nedozvěděl. A Josef s nadějí očekává zvuk kroků těch, kdo jej přijdou propustit.

I my, lidé 21. století máme chvíle, kdy se v našich životech rozjasní, kdy se stromy v lese našeho života zvláštně seřadí a vznikne do něj a skrze něj daleký průhled. Nenechme se ovšem snadno unášet na vlně emocí z nestandardních situací, neztrácejme z paměti, že „tady je Hadovo“. Buďme připraveni na zákeřné rány. Možná nás, stejně jako Josefa, čeká před skutečným a definitivním průhledem ještě hluboká rokle beznaděje. Dnešní kapitola končí větou, kterou vidí čtenář a kterou Josef začíná den ode dne více a více pociťovat a prožívat:

Nejvyšší číšník na Josefa zapomněl.

EVANGELIUM PODLE MATOUŠE, KAPITOLA 13, verše 31 - 32 (NOVÝ ZÁKON)

Přečtěte si, prosím, nejprve sami, uvedenou pasáž.

Novozákonní texty obvykle nemají souvislost se starozákonním textem příslušného dílu Toulek.

Otevíráme prostě vždy po jednom textu ze Starého a Nového zákona, jak jdou za sebou.

Pokud nemáte Bibli v knihovně, můžete použít on-line text na http://www.biblenet.cz/.

Hořčičné semínko je skutečně malé, jak víme ze školy. Hořčice černá, pěstovaná původním způsobem v Palestině, přitom v dospělosti dosahovala až čtyřmetrového vzrůstu. Lze usuzovat, že v textu je použito staré úsloví, starý mudroslovný příklad, v němž právě malost hořčičného zrna sehrávala klíčovou úlohu.

Ukázali jsme si již, že víra je spíše důvěra. Víra jako důvěra vůči Bohu se nerodí z velkých věcí, vyvstává z každodenních situací, z řetězu relativně banálních rozhodování a jejich reflexe (promýšlení), struktury, souvztažnosti. Z malých hořčičných zrn dnešních rozhodnutí se v dobré půdě života zacíleného k Božímu království rodí zítřejší důvěra a budoucí věrohodnost – nebo zítřejší nevěra a budoucí nevěrohodnost, když rezignujeme na hledání směru. Do nenápadných a tichých dnešních dětských krůčků postupně navazované a postupně zrající důvěry může při uchování směru postupně zaznívat rostoucí staccato nohou, které se rozhodly vyjít naším směrem, nohou našich dětí, přátel, sousedů, kolemjdoucích, i bývalých nepřátel. Z malých začátků vznikají veliké věci.

Z nenápadných rozhodnutí a z klubka omylů rostou veliké životy lidí, kteří jedí, pijí, pracují, spí a žijí tady mezi námi, ale cítíme z nich, že patří druhému břehu, že v nich „není Hadovo“, že důvěřují něčemu zvláštnímu, po čem i my podvědomě toužíme – a tak znenáhlu svá nenápadná rozhodnutí a klubka omylů začínáme orientovat ve směru, který nám, často nevědomky, ukazují.

Těším se na vás příště!
Váš Trabant


Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑