Toulky Knihou XXII. – O PRIVILEGIÍCH, DVOJČATECH A GORDICKÝCH UZLECH (Gen 25 a Mt 9,1-8)

Trabant 24. 2. 2015

PRVNÍ KNIHA MOJŽÍŠOVA (GENESIS): KAPITOLA 25 (STARÝ ZÁKON)

Přečtěte si, prosím, nejprve sami, uvedenou pasáž.

Pokud nemáte Bibli v knihovně, můžete použít on-line text na http://www.biblenet.cz/

Abraham, muž, který opustil zajištěnou existenci a vykročil do stovky kilometrů vzdálené nejistoty, muž, se kterým Bůh uzavřel smlouvu, muž – živý příklad poslušné víry, zemřel. Jeho syn Izák bude pokračovatelem rodinné tradice, novým vůdcem vyznavačského společenství, nositelem zaslíbení. Ze svazku Izáka a Rebeky se rodí dvojčata: prvorozený Ezau a druhorozený Jákob.

V kulisách prostředí, do kterého byla postavena Izákova rodina, bylo prvorozenství velmi důležité. Unikátní náboženská role otce přecházela na prvorozeného syna. Prvorozený byl rovněž ekonomicky zvýhodněn v dědickém právu. V rodině, kde děd (Abraham) byl všude kolem známý jako velikán velmi specifické víry, bylo prvorozenství příslibem unikátního vztahu s Bohem, příslibem náboženského dobrodružství. Jak vidíme z textu, Ezaua ovšem prvorozenství nelákalo, nepřemýšlel strategicky. Ezau byl člověkem přítomného okamžiku. Strategickým budovatelem byl – nebo spíše chtěl být - druhorozený Jákob, navzdory okolnostem svého narození, které jej odstavily na vedlejší kolej.

Často to pozorujeme ve svém okolí: někdo má glejt, bumážku, papír – a lhostejně zachází s privilegii, pro která by jiný cedil krev, pot, i slzy a stejně jsou mu nedostupná. Rozumíme Jákobově snaze obejít nezměnitelnou sociokulturní překážku, rozumíme jeho triku s příslovečnou mísou čočky. Při troše empatie rozumíme i Ezauovu nezájmu o formálně nabytá práva a lhostejnost, s níž je smění za kus žvance – vždyť jde o práva, jejichž význam přijde až s budoucností, dnes mu jsou k ničemu – a on je člověkem dneška, zítřek neřeší.
Možná jsi v životě Ezauem, možná máš blíže k Jákobovi. Příběh Rebečiných dvojčat v příštích kapitolách naznačí další souvislosti, nabídne obzory, osvětlí horizonty. Dvacátá pátá kapitola je jen úvodem k monumentálnímu dění, úvodem příběhu, který je středem starozákonních praoteckých látek, příběhu, jemuž Abraham odhrnul oponu, Izák postaví kulisy, Jákob sehraje klíčové dějství, Josef dotáhne zvěstnou linku a Mojžíš zboří zdi divadla, aby hru viděli všichni.

EVANGELIUM PODLE MATOUŠE, KAPITOLA 9, verše 1 - 8 (NOVÝ ZÁKON)

Přečtěte si, prosím, nejprve sami, uvedenou pasáž.

Novozákonní texty obvykle nemají souvislost se starozákonním textem příslušného dílu Toulek.

Otevíráme prostě vždy po jednom textu ze Starého a Nového zákona, jak jdou za sebou.

Pokud nemáte Bibli v knihovně, můžete použít on-line text na http://www.biblenet.cz/.

Příběh uzdravení ochrnutého je jiný, než předchozí uzdravovací příběhy. Muž na lehátku, přinesený skupinou přátel před Ježíše, není uzdraven. Nevyskočí a nechodí, z Ježíšových úst slyší: „Buď dobré mysli, synu, odpouštějí se ti hříchy“. Boží skalpel neomylně roztíná gordické uzly našich zašmodrchaných životů tam, kde nás bota nejvíc tlačí – problém lidí kolem nás však je, že oni do naší boty nevidí. Lidé očekávají zázrak, očekávají pohyblivost dosud imobilního pacienta. Proto daleko větší zázrak, uzavřený do soukromých světů Ježíše a ochrnutého, přijímají s nelibostí. Mesiáš jako léčitel je přijatelnou rolí pro náboženské formalisty. Mesiáš odpouštějící hříchy je však pro náboženské formalisty již příliš mesiášský. Přesto – mesiáš, zachránce, spasitel – nepřichází jen do úpěnlivě se k němu vzpínajících světů tělesně či duševně ochrnutých. Nerozděluje lidi kolem sebe podle církevního výkonu, podle hodnoty jejich náboženského prožitku, podle jejich vnímavosti k jemnému mesiášskému volání. Pro záchranu zaslepených činí zázrak podle jejich gusta a ochrnutý dostává nádavkem k odpuštění hříchů i fyzické zdraví.

Vyskočivší ochrnutý je tak dvojím zaslíbením pro nás, čtenáře:
Předně- Bůh slyší tiše a úpěnlivě volající srdce. A také: Bůh má slitování s námi, kdo máme na očích klapky vlastních předsudků.

Těším se na vás příště!

Váš Trabant

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑