Toulky Knihou - PŘEDMLUVA

Trabant 7. 9. 2014

Milí čtenáři Šedesátky.cz, chci vás pozvat na dobrodružnou cestu knihou, kterou mnozí máme ve své knihovně, ale jen málokdo z nás ji přečetl. Toulky Knihou mají velké „K“ v názvu schválně. Bible totiž v původním jazyce skutečně znamená knihu, slyšíme to již v naší zdomácnělé „bibliotéce“.

Proč číst knihu – bibli, když třeba nejsme křesťané a křesťanství nás neoslovuje? Inu třeba proto, že se vyplatí znát kořeny svého kulturního okruhu, své civilizace. Žít například v Dubaji a neznat korán může být docela faux pas. Potřebujeme ale znát bibli v jednom z nejateističtějších národů Evropy? Dějiny zemí Koruny české s používáním a výkladem bible velmi úzce souvisely. Jsme národem mučedníka Husa a biskupa Komenského. O dávno zašlých staletích sice hovoříme jako o „době před naším letopočtem“, ale na západ od našich hranic se univerzálně používá označení „před Kristem“. Událost, která rozdělila počítání času v našem kulturním okruhu na „před“ a „po“ velmi úzce souvisí s knihou, na kterou se v našich knihovnách práší. Není totiž čtivá, nejde o román, novelu, sbírku povídek, ale o celou knihovnu, soubor knih, které vznikaly v různém období, byly psány různým jazykem a určovány často velmi odlišnými vnějšími okolnostmi. Přesto je dobré tuto nečtivou knihu otevřít a začít v ní číst. Pozorný čtenář totiž brzy zjistí, že jde o úžasný kaleidoskop, ve kterém vidí historii i přítomnost, ve kterém poznává svou příslušnost k druhu „homo sapiens“, poznává, že člověk se nemění, mění se jen kulisy jeho života, poznává, že za kulisami života a zdmi životního divadla je obrovský a úchvatný svět, který nelze nahmatat, jehož se nelze dotknout - a přesto jej nelze ani se zárukou zpochybnit.

Vždy jednou týdně, v neděli, na tomto místě vyjde jeden díl průvodce biblí pro čtenáře Šedesátky.cz. Pojďme společně číst, a možná nad přečteným diskutovat. Můžeme mít a všichni máme spoustu výhrad ke křesťanům a křesťanství. Jenže o to tu nejde a nepůjde. Chceme se projít knihou, ne řešit, jak ji které skupiny v historii pochopily a dodnes chápou. Chceme si budovat vlastní dveře do textu, použít vlastní oči, mít vlastní názor. Úkolem průvodce je otevřít dveře, vysvětlit kulturní rozdíly mezi situací člověka 21. století a textem často o více než 21 století starším, upozornit na zajímavá místa.

Pojďme se společně projít knihou, kterou málokdo přečte sám. Pojďme se projít do bible. A protože průvodce se řekne také „trabant“, zve vás

Váš Trabant

(měl jsem postupně tři auta toho jména a se všemi jsem užil spoustu dobrého)

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑