Štramberk - na náměstí je Muzeum loutek

emanovotna17 21. 1. 2015

Když jsem šla kolem našeho Divadla loutek, vzpomněla jsem si na naši návštěvu Štramberka. Nedělala jsem si přehled toho, o čem jsem již na www.sedesatka.cz psala, nevím, jestli jsem již psala - dívala jsem se na fotky a vzpomínala.
Naše putování začíná:
Začátkem měsíce března loňského roku, vlastně hned jeho první den, jsme se zajeli podívat do ŠTRAMBERKA.
http://emanovotna.zonerama.com/Album/291500
Jeli jsme motoráčkem a já jsem si krátila cestu pohledem z okna jedoucího vláčku. Míjíme Příbor, projíždíme Kopřivnicí a hned těsně vedle je Štramberk...
http://emanovotna.zonerama.com/Album/292120
Přijíždíme na nádraží, vystupujeme z motoráčku. Samozřejmě nemůžeme minout mapy. Vycházíme nahoru po schodech - ocitáme se nad železničními kolejemi na místě, odkud je rozhled do daleka...
Když jsme přešli po mostě na druhou stranu a sešli dolů po schodech, vydali jsme se nahoru do města. Na pravé straně byl vidět název Kopřivnice. My jsme šli vlevo po chodníku. Přišli jsme k prostranství, které bych si já nazvala jako depo různých vláčků v červenožluté barvě: Rožnováček, Podhoráček, Štramberáček.
Na jednom z domů byl modrý znak s nápisem Vítkovice
Pokračujeme v naší cesta nahoru - kolem cesty jsou domky a chatky. Některé jsou luxusní, jiné jsou hodně staré. Na některých místech se staví, jinde se bourá.
http://emanovotna.zonerama.com/Album/292129
Při naší cestě nahoru máme stále před sebou Štramberskú trúbu. Na některých místech vidíme i věž kostela.
Naše kroky stoupaly stále nahoru - cesta je tady dost úzká. Neustále jezdilo jedno auto za druhým.
http://emanovotna.zonerama.com/Album/292154
Šli jsem kolem menšího obchůdku - jeho výlohy byly plné zajímavých výrobků. Vyfotografovala jsem si jeho výlohy.
U jednoho z domů byly vystaveny výrobky řezbáře. Měli tam i pěkné kovářské výrobky. Na některých místech byly ploty z kamene, jinde bylo zbouráno celé obydlí. Na jednom místě jsme měli rozestavěný dům z kamene i ze dřeva.
Šli jsme kolem mateřské školky. Viděli jsme budovu krásného horského hotelu. Zahlédli jsme i nádhernou budovy školy. Poblíž školy je park.
http://emanovotna.zonerama.com/Album/292176
Cestou nahoru jsme se dívali i na květiny.
http://emanovotna.zonerama.com/Album/292226
Přece jenom začínal teprve měsíc březen a na mnoha místech ve zdejších zahrádkách již kvetly květiny...
Naše cesta nahoru městem Štramberk pokračovala až na náměstí...
http://emanovotna.zonerama.com/Album/292164
Vyšli jsme nahoru a ocitli jsme se na náměstí ve Štramberku.
http://emanovotna.zonerama.com/Album/292138
Procházíme se kolem domů a prohlížíme si je - jsou pěkně opravené.
http://emanovotna.zonerama.com/Album/291840
Na náměstí se kromě jiných budov nachází i budova muzea loutek. Budova se je na rohu a vedle ní je postaven nějaký stánek - zastavovali se u něho rodiče s dětmi. Mě zajímalo Muzeum - šla jsem po několika málo schodech dovnitř. Již v předsíni mají vitrínu s loutkami a jedna ukazuje, kterým směrem je třeba vejít dovnitř.
http://emanovotna.zonerama.com/Album/291885
Uvnitř je mladík - kupuji vstupenku a ptám se, jestli smím fotografovat...
Cestou nahoru jsme viděli velký plakát upozorňující na muzeum. Z denního tisku jsem věděla, že v muzeu ve Štramberku jsou loutky Milana Knížáka.

V přízemí je několik vitrín různé velikosti - jsou v nich urovnány loutky. Některé jsem viděla poprvé. Máte možnost uvidět nejmenší velikost loutek - mezi nimi byly i hodně staré.
Na stěnách visely texty zarámované jako obrazy. Děti chodily od jedné vitríny ke druhé a obdivovaly tu loutku, kterou znaly z pohádek.
Kostýmy byly perfektně vypracované - barevně byly nádherné..
http://emanovotna.zonerama.com/Album/291923
Z přízemní místnosti se mohlo jít do sklepní anebo po schodech nahoru do patra.
Šla jsem nejprve na loutky do sklepní místnosti. Potom jsem šla nahoru po schodech - velmi pomalounku, abych si mohla prohlížet obrazy a dobové fotografie. Nad schody je vitrína a v ní pod sklem rozevřené knihy a listiny týkající se Štramberka.
Vešla jsem dál dovnitř do oddělení historie - dokonce tady mají i pěknou bitvu s Turky. Mám ráda Jaroňka - líbila se mi jeho místnost.
Vše jsem se snažila zachytit na amatérských fotografiích dělaných jen tak pro radost - možná i na památku, protože lidská paměť není vždy k mání a některé situace se jen těžko slovy popisují.
http://emanovotna.zonerama.com/Album/292198
Máme ve zvyku nechodit na vlak na poslední chvíli, takže jsem i tentokrát měli dost času na to, abychom si mohli prohlédnout vystavené mapy...
Cestou jsem za jízdy vlaku fotografovala - u Kopřivnice mi dost vadí, jak vypadá příjezd do železniční stanice...ale takový "ušmudlaný" je na mnoha místech i jinde.
Projíždíme kolem Lučiny - je v ní málo vody, ale i tak stačí k tomu, abych měla možnost pozorovat stromy i ve vodě - myslím tím samozřejmě jenom jejich stín...
Naše cesta motoráčkem pokračovala v klidu a pohodě. Projížděli jsme PŘÍBOREM - nádherné město. Je sice trochu namáhavější dostat se nahoru na náměstí, ale stojí to za tu trochu námahy...Nejenom krásné budovy jsou v Příboře na různých místech, ale v muzeu mívají zajímavé výstavy.
http://emanovotna.zonerama.com/Album/294480
Již jako dítě jsem se ráda dívala z okna jedoucího vlaku - dělám to tak celý život. Navíc vlak považuji za nejlepší dopravní prostředek. Nyní ve stáří má pro nás, seniory, ještě jednu výhodu:
když nás začne bolet v zádech, máme možnost se projít - ale to jsem odbočila od tématu...
Z Příbora jsme jeli dál - je vidět, že tady všude staví.Jedeme dál - vidíme most, který září novotou. Nevím, co tady budou stavět. Ale odsud je blízko na letiště do Mošnova, tak kdo ví?
Přijeli jsme motoráčkem do Studénky - konečná zastávka a my přestupujeme. Jedeme rychlíkem do OSTRAVY - SVINOVA.
Závěrem by se dalo říct:
malé nenápadné městečko dost daleko od nádraží, poměrně vysoko - ale pro nás mělo mnoho zajímavého tak trochu ukrytého až na náměstí...zážitků bylo hodně.Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Foto 97

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑