Státní zámek Slatiňany

spravce 8. 9. 2014

Zámek ve Slatiňanech, původně gotická tvrz nad řekou  Chrudimkou –se během staletí stal místem, kde knížecí rodina Auerspergů trávila svůj rodinný život. Nachází se na okraji anglického krajinářského parku založeného již na konci 18. století. V areálu bylo lze navštívit i knížecí stáje s chovem starokladrubských  vraníků  ale Slatiňany o tento chov přišli a koně byli odvezeny. Nebyly zajištěny podmínky pro další chov. Dále nedaleký  Kočičí hrádek, který  nechala postavit  pro potěchu svých dětí kněžna Vilemína.

Prohlídkové okruhy jsou dva. První seznamuje s rodinným životem knížecí rodiny a druhý okruh je hipologická expozice věnovaná překrásnému zvířeti – koni.                          Vypravila jsem se tam s kamarádkou na výlet a projít si park. V jezírku kvetou lekníny a je tu krásné posezení v areálu parku. Fotily jsme lekníny a celé okolí parku. Nebyly jsme tam sami. Byla tam rodinka s psíkem Benem, který byl moc milý a hlavně se jmenoval jako bývalý náš vlčák- Ben. Rodiče seděli v parku a syn fotil Zrcadlovkou lekníny a vodní hmyz. Když jsme k němu došly, bylo to v místě dost příkrém a bála jsem se, že  do rybníka spadnu. Mladý muž nám poradil kde a ze kterého místa, nafotíme nejlépe zrcadlení a  vážku, která pro mne byla neviditelná. Byl velice ochotný a řekl, ukažte já vám ukáži, jakým způsobem musíte fotit makro. Vyfotil leknín a také vážku, takovým způsobem, který ještě neumím. Byly jsme mu velice za jeho ochotu a chování, vděční a proto touto cestou chválím a jsem ráda, že máme takové mladé lidi. Musím se stále učit a jeho rada mě ve focení posunula opět o krok dál . Zeptala jsem se na jméno a dovolení, jestli mohu jeho fotku a jméno uveřejnit na webu. Dostala jsem souhlas a  tak vám ji sem dávám s přáním, kéž by naše mládež  byla na dobré cestě slušnosti a ochoty, tento mladý muž  je  důkazem, že máme mládež dobrou a, že všude v každém věku jsou lidé, kteří to kazí. Mladý muž se jmenuje pan Cach a je z Pardubic. Rodiče mohou být na něho pyšní. Už koníček focení, nasvědčuje, že má jiné zájmy, než drogy a alkohol. Na Kočičí hrádek jdeme mírně do kopce a přitom se rozhlížíme jestli najdeme nějakou houbičku. Les šumí, počasí má takový už trochu podzimní vzduch a my si vycházku moc užíváme. Cestou potkáváme Museum Švýcárna. Jsme u hrádku, kde jsou asi dvě rodinky s dětmi.Postupně přicházeli další. Fotíme také všechny pejsky co potkáme. S chutí jsem si sedla na lavičku, napila se vody a nechala odpočinout svůj foťáček, který nemá jinak čas si odpočinout. Když byli děti malé, také  jsme s nimi na hrádeček jezdili často. Svezli se vláčkem, proběhli se po lese a cestou si mohli pohladit i koníčka. Na podzim jsme tam sbírali jedlé kaštany. Tento výlet s dětmi vám mohu jen doporučit.

Bude se vám tam určitě líbit, hlavně dětem. Mohou si pohladit koníčka, který příjde k plotu a nechá se pohladit. Hezká je i vycházka lesem ke Kočičímu hrádku, kde si odpočinete, děti se v lese vydovádí a můžete  nasbírat houby. Přeji vám moc hezké zážitky, podobné našim.

Zdena

Fotka 1

Fotka 2

Fotka 3

Fotka 4

Fotka 5

Fotka 6

Fotka 7

Fotka 8

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑