Silvestrovský galakoncert v kině Art v Ostravě

emanovotna17 15. 1. 2015

Na Vánoce jsme byli hodně překvapeni. Kromě jiného jsme dostali dvě vstupenky na Silvestrovský galakoncert. Na vstupence bylo napsáno: přímý přenos v 17:30.
Kde je kino Art v Ostravě jsem věděla - je vidět i z oken tramvaje, když jedete okolo Domu kultury. Nevěděla jsem ale, že se jedná o stejný vchod jako do Domu kultury. Hodně dávno byl vchod vlevo směrem k parku. Měla jsem vedle sebe průvodce, který dobře věděl, kam jdeme...
Měla jsem sice dost velké obavy, jak dopadnu, když půjdu ven...nidky předtím jsem se nedopustila stejného prohřešku jako nyní na Silvestra - porušila jsem pravidlo. Brala jsem antibiotika. Dlouho jsem se rozhodovala, jestli na koncert jít, anebo nechat vstupenku propadnout...jenže bylo to tak lákavé...

Nakonec jsem do Ostravy jela tramvají - je to nejrychlejší spojení. Na Silvestra bylo omezení spojů až po sedmnácté hodině, možná až o půl hodiny později, to si již přesně nepamatuji.
Do Domu kultury jsme přijeli asi o dvacet minut dřív. Nevěděli jsme totiž, kde má kino Art šatnu. Počítali jsme raději s časovou rezervou, kdybychom museli odkládat naše kabáty v hlavní velké šatně. Když jsme vešli do vestibulu, všimli jsme si lidí, kteří byli ve vestibulu se skleničkami v ruce. Někteří se jen tak procházeli a povídali si, jiní se dívali na výstavu, která byla ve vstupní hale. Zjistili jsme, že kino Art má vlastní šatnu uvnitř. Šli jsme do kina. Před vstupem stály paní uvaděčky a nabízely sklenky s vínem. Kdo chtěl, tak si vzal. Vešli jsme dovnitř do sálu. V klidu našli svou řadu a usadili se. Místo jsme měli výborné. Počkali jsme na zahájení a pak již jen poslouchali koncert...
http://emanovotna.zonerama.com/Album/528063

Na začátku jsme měli možnost si prohlédnout berlínský sál a být třeba i u toho, kdy do sálu přicházela paní Angela Merkelová s manželem a další hosté. Překvapilo nás, že neseděla ve zvláštní oddělené lóži.
Nevím, kam by si sedli představitelé našeho státu. Usuzuji podle toho, že třeba u nás v Divadle Antonína Dvořáka existuje lóže pro primátora. Jednou, asi před 54 lety, jsem z ní sledovala Hamleta s panem Jiřím Adamírou v hlavní roli...ale to jsem odbočila.
Chtěla-li bych hodnotiti ženu uvádějící celý přenos, musela bych mluv it pouze v superlativech. Snad pro cizince ( samozřejmě mluvila německy ) mluvila hodně rychle. Jenže pokud jste zvyklí sledovat a rychlý hovor, pak nebyl problém si její slova přeložit. Navíc se nám líbilo její oblečení - lelegantní večerní oblečení hodící se velmi dobře k dnešnímu slavnostnímu koncertu.
Koncert dirigoval Sir Simon Rattle. Sólo na klavír hrál Menahem Pressler - stařičký pán. Bylo velmi dojemné se na něho dívat a sledovat ho. Našla jsem pěkný text o něm:
http://www.casopisharmonie.cz/rozhovory/international-classical-music-awards-pro-zijici-legendu-menahema-presslera.html
Před jeho vystoupením jsme se dozvěděli krátce o jeho životě - vynucený odchod z rodné země za války. Život v daleké cizině, ale nyní již dva roky opět doma...
Koncert byl zahájen:
1. Jean - Philippe Rameau Suita z baletu Les Indes Galantes
2. Wolfgang Amadeus Mozart Klavírní koncert G dur, K.453 hrál stařičký pán
3. Antonín Dvořák Slovanské tance ( výběr )
4. Zoltán Kodály Suita z opery Háry János
Berlinské publikum si vyžádalo přídavek - mohli jsme si všichni společnost poslechnout ještě
Brahmsův Uherský tanec...


Nádherný, nezapomenutelný zážitek...
Děkujeme umělcům, ale i těm, kteří přenos zajišťují a zprostředkovávají pro nás...


Ve fotoalbu je vloženo několik fotografií - sál jsem si vyfotografovala před začátkem koncertu.

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Foto 97

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑