Rozkvetlé památky Olomouce 2. - 5.10.2014

emanovotna17 19. 10. 2014

Začátkem října se v Olomouci konala FLORA. Tentokrát se jednalo o podzimní, již poslední v daném roce.
Vloni poprvé jsem měla možnost navštívit i několik vybraných kostelů s květinovou výzdobou. Floristé se velmi snažili - samozřejmě nezáleží jenom na jejich schopnostech, ale i na penězích. Nevím, jestli si květiny k vazbách mohli zvolit oni sami, anebo někdo určil, jakou barvu květů smí použít - píši o tom proto, že vloni u P.Marie Sněžné zvolili bílou barvu...
Letos jsem šla od nádraží pěšky - procházím se Olomoucí ráda a prohlížím si změny od naší poslední návštěvy.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/454573

Nejdřív jsem zamířila k sv. Sarkandrovi. Sice mě trochu zarazilo, že nebyla možnost vstupu dovnitř, ale i přes mříže bylo vidět dost. Možná jsem tam byla brzy - kolem osmé hodiny.
Mám ráda šípky - odpovídají podzimním barvám. Na výzdobě uvnitř se podíleli floristé z Brna, Lidečka a Hnojice.
Pak jsem pokračovala ke sv. Michalovi - již na schodech byly květiny.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/454603

Tady jsem potkala spolužačku Marii - kdybychom se chtěly setkat, tak by to asi nebylo tak jednoduché, jako právě nyní. Od ní jsem již dopředu věděla, co mě uvnitř čeká.
Květinovou výzdobu vytvořil tým floristů z Rakouska - vloni v Mořici, letos tady. Nádhera - lidé potichu našlapovali, fotografovali a s úžsem sledovali okolí.
Navíc jsem měla možnost být svědkem nácviku dětí z církevní Mateřské školky s panem varhaníkem. Paní učitelka byla zbytečně nervozní. Děti to uměly. Dokonce je viděl i Mons. Graubner, který byl chvíli v kostele ještě s dalším církevním hodnostářem - toho ale podle vidění neznám. U sv. Michala jsem se zdržela poněkud déle - prohlížela jsem si i kostel.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/454790

Minule tady bylo hodně lidí, tak jsem raději odešla. Dnes jsem měla možnost se podívat na vše. Na chodbách zrovna nikdo nebyl. Jen do sklepa jsem nešla - mám problémy s úzkým tmavým prostorem...
Vedle makety kostela ležel průvodce pro slepé - skvělá pomůcka. Nevšimla jsem si, jestli byla i někde jinde.
Od sv. Michala jsem šla podél Teologické fakulty UP a pak úzkou uličkou k Dolnímu náměstí.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/454846

Překvapily mě v ní pěkné opravené domy - minule ještě tak hezké nebyly. Prošla jsem kolem mnoha stánků s vystavenými knihami a pak již jenom podél radnice z její kratší, boční strany.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/454830

Od sv. Michala to není daleko ke sv. Mořici. Sem chodila moje prateta a já jsem se s ní právě tady za naši rodinu loučila - přímé příbuzné již měla jen nás a synovce až v Austrálii.
U Mořice tvořili výzdobu floristé ze Sázavy, Brna ( Oxalis ) a SZŠ od nás z Ostravy.
Bohatá květinová výzdoba byla již před vstupními dveřmi. Zřejmě hlavní květinou v tomto chrámu byla gerbera. Lidi sem vstupovali oběma vchody.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/455195


Já jsem se pomalu vracela k Hornímu náměstí. Šla jsem ke Sloupu Nejsvětější Trojice. Tady dělali květinovou výzdobu Pejpalovi.
Měli skvělé nápady - tajil se mi až dech, když jsme vstupovala po schodech dovnitř. Již tady na schodech byla zajímavá květinová výzdoba. A co teprve uvnitř?
Myslela jsem si, že před bílými svíčkami leží červené sametové polštáře. To jsem se ale spletla - byly to růže pelivě narovnané jedna vedle druhé. Shora visel zajímavé tvar vytvořený z květů v podobě válce mírně se rozšiřujícího směrem nahoru.
A drobné červenožluté kvítky se štíhlými okvětními lístky?
Skvělý originální nápad - doplňovaly ho ještě květiny v bočních oknech. Na zdech oken ležely větší květiny a směrem dolů visely drobnější, poněkud lehčí květiny.
Zdejší výzdoba se mi letos líbila nejvíce - byla určitě velmi pracná. Působila dojmem jednoduché. Bylo slyšet, jak se líbí i ostatním přítomným lidem.
Před radnicí na náměstí byly panely s květinami a zeleninou jako upozornění na podzimní FLORU.
Šla jsem na Dolní náměstí - tam byl ještě poslední kostel. Cestou jsem si všimla Kozí uličky.


http://emanovotna.zonerama.com/Album/455375

Hned poblíž je kostel Zvěstování Páně a právě ten jsem ještě chtěla uvidět. Zdejší výzdobu vytvořili floristé z Olomouce.
Venku nad schody mě vítaly podzimně zbarvené květiny. Uvnitř byla výzdoba vytvořena z bílých a žlutých květů. Lidé tam seděli a dívali se. Mi osobně se moc líbila ozdoba na sloupech uvnitř za dveřmi. Byla vytvořena ze žlutých květů s drobnými lístky a k nim bylo přidáno něco, co neumím pojmenovat. Mělo to bílé chmýří a nádherně doplňovalo žluté kvítky na hnědých sloupech.
Na všech pěti vybraných místech se floristé snažili. Jsem jim velmi vděčná za pěkné chvilky strávené v kostelech s jejich výzdobou.
Uvidíme, jestli zvládnu návštěvu Olomouce i příští rok...
Z Dolního náměstí jsem šla Kateřinskou ulicí - tady se zajdu vždy podívat na dveře do kostela. Jsou nádherné - vyřezávané.
A pak již jenom podél tržnice směrem ke Smetanovým sadům - ale o tom až někdy příště

Ema

Foto 90

Foto 91

Foto 92

Foto 93

Foto 94

Foto 95

Foto 96

Foto 97

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑