Rozhovor s žokejem Josefem Váňou o tom, proč je potřeba být na sebe přísný

Je pouhých pár dní před 124. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Ve stájích vrcholí přípravy, lehce stoupá předstartovní nervozita. A přes to všechno byl legendární žokej Josef Váňa ochotný na chvíli přerušit svou práci a povídat si s námi o svém životním stylu po šedesátce.

(V úterý 7. října si s  Josefem Váňou povídal Martin Kolovratník)

  • Není tomu tak dávno, co jste se i vy zařadil mezi „plusáky“.   Šedesátiny  jste oslavil aktivně na dostizích. Byl to pro vás nějaký zlom?

Je to úplně jednoduché. Každé ráno jsem  fit, nic mě nebolí a funguju beze změny. Je to tedy vlastně jen číslo, ale v životě se mi zatím nic nezměnilo. Mám stejný režim, stejné návyky. Jsem v tréninku, jezdím na koních, řídím stáje – vše je při starém. Jsem za to rád.

  • Řada lidí ve vašem věku to ale vidí jinak. S šedesátkou anebo s odchodem do důchodu změní svůj životní styl, začnou pociťovat stáří…

Mám pro ně jednoduchý návod. Takové myšlenky si musí zakázat! Vůbec takhle nepřemýšlet. Podle mě je vše v hlavě. Člověk na sebe musí být trochu přísný, je potřeba stále se hýbat, být aktivní a nepolevit v úsilí. Jakmile si připustíme trochu odpočinku, začneme lenivět, a to je špatná cesta. Já jsem rád, že mohu stále aktivně jezdit a hýbat se – a spíš mě děsí, až přijde doba, kdy už síly začnou docházet.

  • Tento rozhovor je pro internetový seniorský portál – jak jste na tom s internetm a moderními technologiemi vy?

Přiznávám, že to se mnou není moc dobré. Umím jen základy, poslat e-mail, na něco se podívat. Ale jinak na to vůbec nejsem, je to pro mě jiný svět. Bohužel bez těchto věcí se to dnes neobejde, musíme rezerovat termíny, sledovat dostihové výsledky apod. a v tom mi pomáhá rodina. Syn se nedávno vrátil ze zahraničí a s počítačem si výborně rozumí. Obdivuji také svoji ženu. Ta je jen o trošičku mladíš než já, ale s počítačem a inetrem problémy vůbec nemá.

  • Teď - těsně před Velkou pardubickou - je pro vás jistě náročné období. Volá hodně novinářů?

Je to tak. Každoročně v těchto dnech máme největší zápřah. Novináři volají i přijíždějí denně. Pokud jsou slušní a rozumní, neodmítnu je, ale občas už je to za hranou. Zrovna včera mi tu jeden pobíhal s kamerou po stájích a pak měl ještě spoustu hloupých otázek. U takového člověka si servítky neberu a pošlu ho slušně – však víte kam……

  • Čtenáři Šedesátky vám jistě drží palce, ať vaši koně uspějí i letos!

Moc děkuji, jejich podpory si vážím. A vzkazuji to, co jsem říkal na začátku. Nesmíte si připouštět věk a blížící se potíže. Je potřeba být na sebe náročný a neustále pracovat. Zároveň máte  můj obdiv za umění s počítačem, rád se k vám jednou připojím a něco se od vás přiučím :-)Partneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑