Praktické poznatky o schizofrenii - 4.

Marta Štablová 25. 10. 2014

Praktické poznatky o schizofrenii - 4.


RUDA

Tato choroba se vyskytla i v naší rodině. Tatínek se narodil v rodině se šesti dětmi. Dvě dcery a dva chlapci byli z prvého maminčina manželství. Další dva synové se narodili v druhém manželském svazku. Prvý dědeček zemřel. Druhý také, oba byli závislí na alkoholu. O ten nebyla na Valašsku nouze. Ani jednoho dědečka jsem nepoznala. Ruda byl nejstarší z dětí. Babička při tolika dětech a malém hospodářství, co by uživilo rodinu, pracovala do úmoru. Měla velmi těžký život. Pro pana továrníka, který vlastnil fabriku na pletené výrobky, pletla na zakázku doma. Měla jsem od ní krásné zimní vlněné punčošky už v první třídě.

Ruda byl nejstarší a možná nejnadanější z bratrů. Každý z nich byl něčím výjimečným obdařen. Byli umělecky i sportovně nadaní. Hlavně pracovití. Jenže na studia peníze nebyly. Každý z nich, se později sám ke svým metám dopracoval. Jedna z tátových sester pracovala od mládí až do odchodu do důchodu jako poctivá účetní ještě u pana továrníka.

Ruda byl prvý, co opustil domov. Oženil se a také se odstěhoval k manželce. O práci měl postaráno. Jenže jeho žena byla často nemocná. Dlouho čekali na potomka. Po mnoha letech se jim narodila Maruška. Jenže teta onemocněla se srdíčkem. Brzy zemřela, mladá. v té době se strýci zhroutil celý svět. Jediný ze sourozenců si nemohl splnit sen. Byl vyloženě studijní typ a na studia nebylo. Musel pomoci živit rodinu. Ukončil celou školní docházku, jako nejlepší žák- Což se tak často v té době nestávalo. Nic jiného mu nezbylo, než jít do učení. To si také málokdo v tom čase mohl dovolit. Vyučil se pánským krejčím. Šil pro bohaté lidi. Později, po válce už tolik zakázek nebylo. Když zůstal s Maruškou sám, usoužil se. Domácí práce neovládal a k tomu výchovu dítěte. Začal se psychicky soužit a nikomu se nesvěřil. Rodina se tak často nenavštěvovala. Každý bydlel jinde. Pracovalo se, co nejdéle, aby po válce muž rodinu uživil.

Ruda začal i tělesně chátrat a o Marušku se starala rodina maminky. Tátu potěšila na chvíli, vadilo mu i to, že nemá svůj klid. Jeho chování bylo plaché, místy, jako by neviděl, neslyšel. Jen hlavou se mu honily divné myšlenky a přeludy. Nakonec podstoupil léčbu v psychiatrické léčebně. Třásly se mu ruce. Odmítal jídlo. Neustále se myl. Neuměl se oblékat. Pokusy se mu nedařily. Jednu ponožku se snažil obout i hodinu. Proč se tak stalo, nikdy jsme se nedozvěděli. Neodpovídal rodině. Později se podařilo mladšímu bratrovi, že jej vzal na několik dnů k nim domů. Pro nás děti to nebyl hezký pohled. Návštěva mu pomohla. Později se seznámil s báječnou ženou. Její muž měl také stejnou diagnózu, měla zkušenosti. S Rudou se znala z návštěv manžela, který později zemřel. Sedávali na společné lavičce o návštěvách všichni tři. Po smrti muže se tato dáma, paní učitelka starala o strýce. Jeho psychika se natolik zlepšila, že se ještě nakonec vzali. Příčinou choroby, byla smrt manželky a vše, co po ní pro něj následovalo. Nikdo by nevěřil, že i v pokročilém věku se dá dostat z tak špatného psychického stavu.Takže u těchto psychických poruch není nic jednoznačné. Každý člověk je jedinečný, neopakovatelný. Taktéž u každého jedince se choroba projevuje a chová jinak. Je jen nutné, abychom si jeden druhého všímali a co nejdříve na změny upozornili. Včasná léčba je nutná. Dnes není ostuda léčit se u psychiatra, ale neštěstí najít k němu cestu pozdě. Je mnoho druhů příznaků. Ty nejhorší jsou u těch, kteří i zabíjejí své náhodné oběti.

Marta Štablová 20. 10. 2014

Foto 90

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑