Praktické poznatky o schizofrenii - 1.

Marta Štablová 21. 10. 2014

Praktické poznatky o schizofrenii - 1.Za léta mé praxe jsem se střetla s několika případy tohoto onemocnění. Čtyři z nich měli nadměrnou inteligenci. U dalších případů jsem se z osobní anamnézy více nedozvěděla. Nebyli místní. Jakmile je člověk „ve svém světě", nedá se poznat, na jaké mentální úrovni ve skutečnosti žil, dokud nedošlo k této změně.

U všech se v osobní diagnóze vyskytla stejná možná příčina vzplanutí této choroby. Otcové byli alkoholici. Rodiny, ztratily svou funkci. Scházel táta. Jen v jednom případě, nedošlo k rozvodu matky s otcem, alkoholikem. Jeden z otců byl středoškolský učitel. Dva postižení touto chorobou jsou chlapci a jedna dívka. Ve dvou rodinách jsou starší sourozenci absolventi vysoké školy.

EVA

Dívka byla vždy poslušná, usměvavá. Otec zemřel, což se u ní asi stalo spouštěčem této psychické poruchy. Byla to jeho holčička. Maminka se záhy obrátila ke specialistovi. Pečlivě hlídala změny psychiky a užívání léků. Byla poslušná, klidná, stále se usmívající, nemluvná. Málo iniciativní, když tak pracovala doma jen na příkaz a to si maminka raději vše dělala sama. Gymnázium musela opustit. Kde nastala chyba, to ví jen rodina. Možná včasné úmrtí otce. Bratr studoval vysokou školu, mimo domov. Rodina neplnila svou funkci, Další možná příčina. Agresivní nikdy nebyla. Eva se stala zcela závislá na mamince. Jen spoléhala na její pokyny a rozhodnutí.


Marta Štablová

Foto 90

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑