Pokus pro dva

Marta Štablová 15. 10. 2014

Pokus pro dva

Je začátek ledna roku 2004. Referendum v minulém roce rozhodlo, že český národ je ochoten vstoupit do Evropské unie. Na výběr nám stejně nic jiného nezbylo. Starší občané hořekují, že stejně budeme jen pátým kolem u vozu a naše české ručičky těžko pozvednou rčení, která se tradovala staletí. Staří odcházejí, odkud není návratu. Mladí, ti si mnou ručičky nad nápady, jak zbohatnout, aby si je neumazali. Je pravda, že některým to více pálí, nejlepší odcházejí s lovci mozků do zámoří. Všude tam, kde vydělají za několik let tolik, že by nemuseli do konce života pracovat.

Ale co s námi. My už máme za zenitem. Říkají nám senioři, ač se cítíme daleko lépe, dokud nemusíme zvládat náročnější zátěž. Ovšem jsme manuelně zruční. Máme bohaté zkušenosti. Sice je pravda, že do „sametu“ jsme trávili u jednoho zaměstnavatele. Střídat zaměstnání si dovolili fluktuanti. Osoby, které nikdo nevítal s otevřenou náručí. Vždy u takových bylo mnoho pochybností o jejich pracovních i morálních kvalitách. Po revoluci nastala v tomto směru svoboda. Z těch, co ve škole jen tak, tak prošli, se stali podnikatelé v červeném saku. Na hlavě krátký sestřih, později hlava vyholená. Za několik let vystřídali několik profesí. Ke vzdělání přišli jako slepí k houslím. I maturita a vysokoškolský diplom, se dá získat celkem jednoduše.

Horší je to s námi, kteří musí mít za každou cenu čistý štít a zameteno před svým prahem. Chystají se kruté chvilky. Jestliže se člověk připraví předem, pak je vše snazší. Do května máme možnosti zkoušet, co si budeme moci udělat sami, aniž bychom museli vynakládat větší množství oběživa. Služby, energie, potraviny, jízdné. A vůbec, kdo ví, co všechno bude dražší. Musíme zkusit, jak to pálí nám a na co si stačíme sami.

Je poslední den podle lunárního kalendáře, kdy je vhodné stříhat vlasy. Aby tak brzy nenarostly a netvořily se lupy. Včera přišla na návštěvu sestřenice, kterou jsem nenápadně zmanipulovala, aby se vrhla s nůžkami na mého chotě. Začínal se opět podobat jeho mamince ve stáří. Dala jsem jí do ruky nové nůžky a nenásilně přesvědčila k činnosti, kterou praktikuje v rodině. Perfektně, ač k tomu nemá glejt. Já totiž poslepu dovedu ostříhat našeho pudla. Sice prý vypadá, jako by proletěl kombajnem. Na výstavy nechodíme a zájem o opačné pohlaví nejeví. Ani to jsme mu nedopřáli.

Dnes jsem přesvědčila manžela, když jsem vylezla z vany, že by určitě zvládl i mou frizúru. On je šikovný na stříhání a precizní práce. Je někdy až nesnesitelný estét. Nenechal se přemlouvat. Pustil se do toho. Dopadlo to dobře. Jediné štěstí je v tom, že zmíněnou sestřenici jsem přemluvila loni, aby mně změnila vizáž. Vlasy jsem nechala přerůst, aby se daly tvarovat. Mám hustý porost a s krátkým střihem jsem se podobala pomalu spíš muži. Proto jsem si řekla, změním image. No, co vám budu líčit. Dopadlo to supper. Pokus jsem podstoupila už z toho důvodu, že kdyby se nepodařil, nic hrozného by se nestalo. Je zima, na hlavu bych narazila „hučku“. Mám klobouk, který jsem si vzala, když jsem měla krátký střih. Jakmile mne v něm manžel viděl tak mu neušla průpovídka,“ hodím tě do popelnice i s tím kloboukem“. Vůbec si nedovede představit, jak mě bylo teploučko na hlavu. Při dešti a sněžení jsem upravila stříšku a brýle byly suché. S pokusem jsem velmi spokojená. Nedivím se muži, je bývalý ekonom. Určitě to měl spočítané. K dnešnímu dni máme ušetřeno, včetně našeho psího člena rodiny, bez pár korun pětistovku. Dobře, že žijeme v malém městě, že jsou i ceny za tyto služby nižší.

Díky tomu, že začala šetřit i televize, programy nejsou zase tak poutavé a při poslechu hudby se dá i přemýšlet a meditovat. Zase mám šanci přijít na nápad čím a jak ušetřit. Prostě vyzrát nad těmi, co mají čím dál více a nás ždímají. Musíme toho zavčas využít, vítězí v rozhodování zdravý selský rozum. Přestože nepocházíme ze selských rodů, umíme počítat. Musíme si mozky namáhat. Nezbylo by nám na léky, když antidepresiva a léky na Alshaimera budou stát majlant. Přelstíme svou vůlí ministry?

Marta Štablová

Foto 90

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑