Podivuhodná kniha

Jirka 12. 9. 2014

Ne, nemyslím teď ani bibli ani Shakespeara, ale knihu s neobyčejným názvem Spolek přátel krásné literatury a koláče z bramborových slupek. Neobyčejné na ní je už to, že jde o prvotinu sedmdesátileté autorky Mary Ann Shafferové. To přece zní optimisticky, že jde nastartovat literární dráhu v tomhle věku. A optimistická je i sama knížka, i když se odehrává za druhé světové války, kdy anglický ostrov Guernsey okupovali Němci. Je víc než optimistická, je laskavá, je moudrá a je krásná. Nemíním se teď rozepisovat podrobně o jejím obsahu. Ono to ani moc nejde. Knížka je psána formou dopisů a vypráví o úžasném literárním spolku s originálními postavičkami, žijícími na jednom ostrově. Spolek, který vznikl kuriózně po tajných vepřových hodech během okupace, byl původně jen záminkou, kterou se chránilo pár zúčastněných, když byli chyceni německými vojáky po zákazu vycházení venku. Nakonec ale objevili lásku ke knihám, o kterých na svých sedáncích dokázali zaujatě a občas opravdu vtipně a zarytě diskutovat. Jsme svědky jejich příběhů a osudů, někdy jímavých, někdy úsměvných, někdy smutných, jak už život bývá.

Když tak nad knihou přemítám, napadá mě, co všechno může dobrá kniha dát. Hezký pocit při četbě, to jistě. Poučení o době, místě a životě lidí v nějakém historickém kontextu, ale bez přílišného poučování. Vnímání mravních hodnot prostých lidí, hodnot, kterých jako by se dnešní době nedostávalo. Dokonce i praktickou inspiraci – proč by bylo obtížnější než tehdy za války scházet se s lidmi a vyprávět si s nimi třeba i o literatuře, o knížkách, které nás zaujaly? Paradoxně to možná obtížnější je – často nestojíme o to, co nám chtějí druzí říci, protože nasloucháme jen sami sobě. Ale i proto tuhle knihu moc doporučuji.

Mary Ann Shafferová svoji prvotinu dokončila ve svých 76 letech, ale prvních výtisků už se nedožila. Knihu k vydání připravila její neteř Annie Barrowsová, která je pak uvedena jako spoluautorka.

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑