Osvěta zabrala

Marta Štablová 1. 10. 2014

V textu je použito občas i nářečí zdejších domorodých obyvatel.

Před několika dny jsem odpoledne šla na kus řeči k sousedce. Jsou to téměř pravidelné dvě hodiny mimo víkend, kdy jí dělám společnost. V osmdesáti letech ztratila muže a nemůže se z jeho odchodu vzpamatovat. Děti má daleko. Na dům a velkou zahradu je sama. Jakmile je nepříznivé počasí, je nucena být doma. Samota tíží hlavně, když věková hranice a zdravotní stav nedovolí mnohé radovánky. Zahrada byla promáčená po mnohadenních lijácích a pomyšlení, že úroda letos nebude, jako jindy, ji deprimuje. Obveselit kamarádku je jediné, čím mohu vylepšit její náladu. Seděly jsme v obývacím pokoji, televize jí stále dělá kulisu. Sem tam na ni kamarádka i mrkne.

Zazvonil zvonek, pohlédla přes okno, u dveří viděla dva muže. Nabízeli přechod do jiné elektrárenské firmy. Nedali se odbýt a netouží po tom, aby opět podstupovala vyřizování. Jenže jako agenti, jsou neodbytní, protože to je jejich práce. Vyptávali se na věci, na které nebyla ochotna odpovídat. Jenže je chtěla přesvědčit, že má výhodné podmínky a neustoupí. Pustila je do domu a usadila je na verandě do krásných starožitných křesel. Šla hledat dokumentaci, aby je usvědčila, že o jejich služby nestojí. Ale jako staré „báby“! Nedají si pozor na to, co řeknou. Zcela mi vadilo, že právě dělala to, co vyhovuje podvodníkům. Dveře byly otevřené, slyšela jsem vše. Dala jsem se do pohybu, aby slyšeli, že není doma sama. Hned mi vytanulo na mysli, že varování v médiích kamarádku nepoučilo. Měla jsem okamžitý katastrofický scénář před sebou. Kolik stačí k tomu, aby byla okradena, možná i zabitá. Nejvíce mne dohřála její důvěra, jak se svěřovala, že je sama a vysvětlovala různé podrobnosti. Jakmile přišla pro další záznamy, aby porovnali, co je pro ni výhodnější, domlouvala jsem jí. Bránila se. „To só šikovní chlapci, vypadají velice slušně“! Já na to: „Mají obleky, kravaty, atašé kufříky, ale mohou to být podvodníci! Víš, že pořád varují lidi a právě tak vypadají. Slušné vystupování to jsou jejich tahy“! To jsme netušily, že byli nefalšovaní agenti konkurence. Hlavně, že jsem jí vylíčila hrůznosti podobných podomních individuí. Dodala jsem: „I průkazy mají falešné“! Usvědčila nás sousedka, že v místním rozhlase proběhla zpráva o této akci. Žádná z nás to neslyšela.

Neuběhl ani týden a právě, když jsem sledovala seriál Ulice, zazvonil telefon. Tu se s hrůzou v hlase ozvala „kámoška“. „Nezlob se, že tě ruším! Představ si, u dveřé mně zvoní nejaké otrhané chlap, vypadá jak bezdomovec. Vůbec ho neznám. Je vysoké, kšiltovku má na hlavě, špinavé, otrhané gatě, boty jak od malty nebo blata! Mám stažený žaluzie a prochází kolem oken. Schovávám se za závěs, aby mě neuhlíd“. Věrně mi popisovala celou situaci. Varovala jsem ji, aby neotevírala, pokud někdo z příbuzných neposlal na opravu kousku fasády nějakého zedníka. Potřebovala ji nutně opravu. Na malé křižovatce u jejího domu měl ten neznámý, červené auto. Neustále kontroloval všechny přístupové cesty. Opakovaně telefonovala o jeho pohybu. Na chvíli odjel. Vrátil se, obcházel dům, nahlížel mezi vraty do dvora. Mezi tím vyzváněl na zvonek. Uvědomila si, že by to mohlo být nebezpečné. Neměla ani odvahu zeptat se z přízemního okna. To by snad stačila zavřít, kdyby to byl nějaký lump. Mohla se zeptat, koho hledá. Požádal jsem sousedku, aby se mrkla z okna, zda toho člověka zná. Jenže byl už pryč. Za chvíli se znovu objevil a zase volala. Neteře, kterým telefonovala, na její otázku odpovídaly, že nikoho neposílaly. Řekla jsem jí. „neotevírej ani náhodou“!

Vydala jsem se na průzkum, i když v mém případě by se nedala má identifikace použít s mými zbytečky zraku. Není možné, abych něco nevymyslela, jak bych s pochybnou existencí navázala kontakt. Na to jsem kádr. Mé kolegyně vždy tvrdily: „Ty bys promluvila i s mrtvým a on by ti odpovídal“! Ale neznámý „podezřelý“ se vypařil. Volala jsem konečně vyplašené kamarádce, že trhan nikde není. Seriál jsem s útržky vyslechla, o nic jsem nepřišla, protože pokračuje dále. Před dvacátou hodinou mi blesklo v makovici. Volala jsem kamarádce. „Víš, na co jsem přišla? Možná je to blbost. Ten tvůj soused podnikatel má stejně bílý dům jako tvůj. Ty máš růže před barákem, on také. Sice ty máš upravené okolí, on ne. Co, když mu ten člověk odvedl práci a on mu dluží prachy? Ty nemáš zvonek označený

jménem a on také ne!“ „No to by mohlo bét. Ale je už pryč a snad už nepřijede“! Rozloučily jsme se a měla jsem pocit, že aspoň na chvíli usne. Musí být fit, protože ráno bude dělat taxikářku. Poveze mého manžela na operaci oka.

Ráno jsme sedli do auta a kamarádka nám vysvětlila celé drama minulého večera. Otevřela jsem dveře a měla jsem tam parte a napsané vysvětlení. Byl to spolužák z vysoké školy jejího zetě, kterého neviděla třicet let. Napsal číslo mobilu pro jejího zetě. Našla parte jeho ženy za dveřmi. Začátkem měsíce měla pohřeb. Okamžitě pochopila, že jeho vizáž se podepsala po problémech s těžkou chorobou jeho ženy. Úmrtí dokonalo zřejmě devastaci vzhledu. Velice ji mrzelo, že neměla odvahu vyhlédnout oknem a zeptat se ho koho hledá. Okamžitě mu zavolala a, omluvila se mu, proč tak konala. Litovala toho, že by si mohli spolu povykládat. Dobře ví, jak se ještě dnes po dvou letech manželova odchodu ze světa nevzpamatovala. Tolik by si rozuměli. Nezlobil se a naopak jí ujistil, že udělala moc dobře. Vše hned napravila a dcera se zetěm přijedou z daleka. Určitě se domluví na okamžitém setkání. Zeťovi spolužáci k ní často jezdili. Kamarádka je měla moc ráda. Příběhu je konec, jsem moc ráda, že vše dobře dopadlo. Hlavně, že si kamarádka nebude pouštět do bytu nikoho, koho nezná.


Marta Štablová

Foto 90

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑