Olomouc 6.10.2013 - květiny u svatého Mořice

emanovotna17 1. 10. 2014

Olomouc je město, do kterého se velmi ráda vracím. Tentokrát se jedná o moji cestu v neděli 6.10.2013. Vloni jsem byla na podzimní Floře hned dvakrát. Poprvé jsem byla s Milanem a jeho a mou spolužačkou Marií. Nezvládli jsme ale ani časově, ani fyzicky navštívit květinovou výzdobu všech kostelů. Neviděli jsme výzdobu u sv. Mořice - jen tak mimochodem se jedná o nádherný kostel.Mám i osobní vzpomínky - loučila jsem se tam se svou pratetou z maminčiny strany, která zemřela ve 102 letech.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/437417

U nás ve Svinově na nádraží jsem si před odjezdem mohla prohlédnout fontány před nádražím. Jsou nastaveny tak, že stříkají střídavě - jednou nízké, pak vysoké. Do Olomouce jezdím Regiojetem a kupuji si přes internet hned zpáteční jízdenku.
Olomoucí chodím nejraději pěšky. Do centra města je to jen kousek a pak na Floru přes náměstí k tržnici se mi to zdá také blízko. Cestou jsem si všimla před domy Stolpersteinů - kdysi jsem o nich psala. Jsou nyní již v mnoha městech.
U Moravy se obvykle na chvíli zastavím a dívám se na kachny. Doslova se těším na Wurmovu ulici - stačí se podívat nahoru na dům a člověk si hned představuje práci autora a ocitá se v ateliéru anebo v galerii.
Moje kroky směřovaly k Panně Marii Sněžné - zajímala mě květinová výzdoba. Dovnitř jsem se dnes nedostala. Otevírají tam mnohem. později.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/437505

Pokračovala jsem Olomoucí až ke sv. Mořici - cestou si všímám domů, ale třeba i pouličních lamp. Prostě nechodím s očima zavřenými a nečekám ani na to, jestli mi nezavadí o obličej větvička lískového oříšku. Dívám se kolem sebe.
U sv. Mořice právě končila bohoslužba. Potichu a opatrně jsem našlapovala nejenom já, ale i další lidé, kteří si přišli prohlédnout květinovou výzdobu rakouských floristů.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/437559

A vězte, bylo opravdu na co se dívat:
obrovské množství květin na různých místech. Vše v tónech meruňkové a bílé, v malých i obrovských vázách na různých místech - nevěděla jsem, kam se dřív podívat.
A k tomu všemu jsme měli velké štěstí. Byl přítomen pan varhaník a hrál varhanní koncert.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/437596

Od sv. Mořice jsem pokračovala kolem Merkurovy kašny uličkou - dřív tudy lidé chodili k Dejmalovi do cukrárny - na náměstí. Když jsem obešla radnici směrem k Dolnímu náměstí, uviděla jsem zdejšího historika u televizního přenosového vozu.
Prošla jsme ke Kateřinské ulici a pak k tržnici a ke vchodu do Smetanových sadů. Po zakoupení vstupenky jsem se zašla podívat k rybníku s kachnami. Mělo tam být folklorní vystoupení. Ano, vystupoval soubor Klas a pěvecký mužský sbor - nádherné vystoupení.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/437616

Od vystoupení u rybníka jsem šla nejdřív na prohlídku skleníků. V týdnu jsme ve sklenících nebyli. Kvetlo tady hodně teplomilných rostlin. Jen Victoria regia již odkvetla. Snad někdy příště ji uvidím i s květy.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/437656

Ve skleníku letos kvetla strelicie. Při pohledu na květy strelicie jsem si vzpomněla, že jsem ji poprvé viděla v Polsku v Krakově před kostelem. Kytice strelicie dostávala nevěsta, když jí svatebčané přáli.

http://emanovotna.zonerama.com/Album/438146

Nyní mi již zbývala jen podzimní Flora - viděla jsem ji sice již v průběhu týdne, ale měla jsem ještě dost času do odjezdu vlaku, tak jsem se šla podívat znovu. Zaujal mě rodokmen jablek. Byla tady i poradna pro houbaře. Vystavovali ovoce a zeleninu. Vše doplňovala krásná vazba květin.
Vedle skleníků je krátká cesta. Byla nazdobena podzimním kvítím. Na plotě byly obrázky. Cesta vede do botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Prošla jsem se i botanickou zahradou.
A pak jsem v klidu a pohodě šla pomalu k nádraží a loučila se s Olomoucí.
Teprve nyní jsem zjistila, že jsem měla fotografie uložené na náhradním disku, který jsem dostala na vánoce 2013.
Přišla jsem na to náhodou - chtěla jsem se podívat, jak byl vloni vyzdoben sv. Mořic.
Ve čtvrtek jedu na letošní podzimní Floru a jsem zvědavá, jakou bude mít výzdobu letos.

Ema

Foto 90

Foto 91

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑