NEVIDOMÍ, SLABOZRACÍ , SLEPCI 8. Kde hledat pomoc?

Marta Štablová 2. 11. 2014

NEVIDOMÍ, SLABOZRACÍ , SLEPCI

„ SVĚTLO ZŮSTÁVÁ SVĚTLEM, I KDYŽ HO NEVIDÍ“ L. N. Tolstoj8. Kde hledat pomoc?

Když jsem se já před dvaadvaceti lety dostala do úzkých, nebudete mi věřit, nikdo mi neporadil. Ani na oční klinice. Trvalo mi 10 let, kdy jsem byla vděčná za to, že jsem našla vždy pomoc blízkých a četli mi to, co jsem nedokázala. Protože jsem od dětství poslouchala rádio a právě z něj jsem se dozvěděla, kde najít pomoc. Samozřejmě, že jsme se s manželem dali do pátrání, když už jsme věděli, kde se to zázračné pracoviště nachází. Jeli jsme na jistotu do tenkrát krajského města Ostravy. Tyflocentrum a Tyfloservis. Bylo to místo, kde jsem našla cestu k radosti do života. Prvé překvapení pro nás bylo, že nás přivítali velmi příjemní mladí lidé. V krátkosti jsem řekla, proč jsem přijela a okamžitě mne odvedli na místo, kde se mi věnoval mladý muž. Vysvětlil mi, že není lékař, ale že mi pomůže najít takovou pomůcku, která by mi určitě pomohla. Trpělivě jsme zkoušeli několik lup. Až mi dal do ruky světelnou lupu. Přes tu jsem také neviděla, zkoušeli jsme tak dlouho, až jsme „kápli“ na tu pravou. Vše mi vysvětlil, na koho se mám obrátit, abych pomůcku získala. Toto lze vše podstoupit v Tyflocentru na Moravě, ve Zlíně, v Olomouci, Brně. Dlouho už v celé republice. Zde mají tyto kompenzační pomůcky ve velkém výběru. Tady najdou pomoc všichni ze širokého okolí kraje. Musím vám říct, že to nebylo tak jednoduché. Jednání na úřadech bylo to nejhorší, co mne mohlo potkat. Avšak nevzdala jsem se. Možná, že dnes tomu tak už není. Ale v žádném případě se nevzdávejte. Každý člověk má právo žít pokud možno kvalitně i přes svůj jakýkoliv handicap.

Z počátku, kdy jsem šla pro drobný nákup, který stoprocentně zvládnu bez obtíží. Kupovala jsem brambory a pórek, které si musím v naší samoobsluze nechat zvážit. Stojím tak u pultu,

kde mně mladá prodavačka váží zboží a jen tak se rozhlížím. Na konci pultu s váhou vidím něco červeného, v kulatém obalu. Ptám se, odpověď zní: „To tam na konci je paprika“?

9. Z druhé strany na mne vybafne jiná prodavačka. „Papriky máte v regálu“, Já se bráním, „Ale tam, na konci pultu, to je nakládaná paprika, to červené“? Slyším, jak se mladá prodavačka tlumeně uchichtne. Vesele odpoví, „to jsou svíčky“. Bylo to koncem listopadu. Ani by mě nenapadlo, že na pultě bude takový miš – maž, jako bývalo zvykem kdysi na Východě, když toto zboží by mělo dostatek místa jinde. Už mě to nebaví někomu stále vysvětlovat, že i člověk se zbytky zraku se může pohybovat bez bílé hole. Vidím obrysy a barvy, tak si troufnu jen na nákup věcí, které poznám. Stejně nikdo nechce věřit, že nevidím. Tak se tomu zasměju. Často pobavím okolí. Lidi neosahávám, poznávám je podle hlasu. Aspoň jsem ušetřena nařčení z harasmentu.

Měla jsem na dlouhodobé návštěvě svou kamarádku. Jednoho odpoledne si popíjíme kávu, v pořadí druhou a jen mezi řečí se ptá. „ Jakou značku to pijeme? Odpovím zcela přesvědčivě, „ Anklbenz“. Hurónský smích otřásá jejím tělem a říká, „ nevím jak u vás, ale u nás pod touto značkou prodávají různé druhy dresingů“. Vzpamatovala jsem se zavčas a opravuji na „ Egberg, ta je dobrá“, ujišťuji. Vůbec nevím, jak se to píše, jen jsem tak zblblá z reklam, které neustále na půl ucha poslouchám, že pak ani nevím, co plácám. Ještě jsme nedopily kafe a přišla sestřenice, která mi přinesla sešité kalhoty. Ty mi povolily na pozadí mé mánesovské postavy, když jsem se vrátila z procházky s mým psem. Je naučený, že po návratu mu osprchuji ťapky a jak jsem jej dávala do vany, stehy na kalhotách povolily. Sestřenka si s námi na chvíli sedla a kolegyně se jí ptá. „Jaký druh kávy vy kupujete? Marta, totiž kupuje Anklbenz“. Sestřenice aniž by uvažovala, odpoví zcela vážně, „Já také, ta je dobrá“! Řeknu vám, že kdyby blbost kvetla, to by bylo krásy kolem. Inu, možná, že kdybych dobře viděla, možná bych špatně slyšela. Více by přemýšlela, co má ústa vyřknou. Ale, pak by nebylo tolik legrace.

Marta Štablová

Foto 90

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑