NEVIDOMÍ, SLABOZRACÍ , SLEPCI 7. Naučili se řemeslo

Marta Štablová 1. 11. 2014

NEVIDOMÍ, SLABOZRACÍ , SLEPCI

„ SVĚTLO ZŮSTÁVÁ SVĚTLEM, I KDYŽ HO NEVIDÍ“ L. N. Tolstoj


7. Naučili se řemeslo


Ti, kteří se obávají, že na studium „nemají buňky“ nebo odvahu, jsou výborní v jiných oborech. Mistrně vyrábějí košíkářské výrobky. Vůbec ovládají práci s proutím a dělají překrásná díla, která slouží v domácnostech. Jsou bezchybné, plně účelové a hlavně s láskou vyrobené. Technickou kontrolu berou tak vážně, že vidomý člověk očima nepozná chybu. Nevidomý hmatem rozpozná sebemenší nelad. Slyšela jsem připomínky hodnocení kvality výrobku. Bylo to slovní „šou“, ale nikdo z nich se neurazí. Jsou to lidé veselí, dobrosrdeční, a co je důležité, dovedou se zasmát svým

omylům. Nenaříkají nad osudem, mnozí dokážou nakazit svým nadhledem mnoho zdravých lidí. Možná i proto, že jim zrak neslouží a maličkosti neřeší. Mají jiné poslání. I ve svém handicapu pomáhat druhým. I přes své problémy vidí víc než vidící a slyší to, co zdravý člověk neslyší.

CO DĚLAT, KDYŽ ZJISTÍME, ŽE ANI BRÝLE NEPOMOHOU?

Samozřejmě jdeme opět k očnímu lékaři. Ten rozhodne, co dále. Jestliže se dá odstranit zhoršení zraku novými brýlemi nebo navrhovanou léčbou bez operačního řešení v horším případě operativním řešením pak jste na tom moc dobře. Ovšem stává se, že všechny možnosti jsme využili a zrak se zhoršuje nadále. Nepřečteme denní tisk, ani velká a tučná písmena. Obyčejně sáhneme po lupě. Ovšem jsou případy, že zkoušíte zdánlivě sebelepší lupu, obětujete i peníze, ale stejně přes žádnou nemáte šanci číst. Pokud máte doma někoho, kdo vám sem tam ochotně něco přečte, pak je vám hej. Ale, co když je člověk sám. Dostanete poštu, musíte vyplnit složenku, také něco napsat. Aspoň gratulaci nebo přání k svátkům. Nejde to. Nevidíte na to, co jste vlastně napsali. Pokud jsou to záležitosti, které jsou nutné a nejsou důvěrné, pak vám s tím někdo pomůže. Ale takový dopis, který napíšete nebo dostanete, těžko svěříte k přečtení ledaskomu.


Marta Štablová

Foto 90

Diskutujte nad tématem tohoto článku

Příspěvky diskuse

Diskuzní formulář s foto

Nahrát soubory ke staženíPartneři a sponzoři

Slezská diakonie Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR A - FORUM CS Age Management o.s. eBRÁNA

© 2018, ŠEDESÁTKA, o.p.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑